Rzeczki ze światłami, plac budowy na Bałtowskiej, remonty Samsonowicza i Siennieńskiej

Rzeczki. Z sygnalizacją świetlną
Mimo, że mamy sezon wakacyjny, to na pewno nie na ostrowieckich drogach. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski nie zwalnia tempa i realizuje kolejne drogowe inwestycje. Bardzo zaawansowana jest realizacja drugiego etapu ulicy Rzeczki.
?Rozbudowa publicznej drogi gminnej – ul. Rzeczki w Ostrowcu Świętokrzyskim? realizowana jest w ramach inwestycji: ?Budowa II etapu ciągu ulic zbiorczych w północnej części miasta Ostrowca Świętokrzyskiego od ul. Iłżeckiej poprzez ul. Rzeczki do ul. J. Samsonowicza?. Na ten cel udało się pozyskać środki z: ?Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 ? 2019?.
W ramach zadania przewidziano do realizacji zakres robót polegający na rozbudowie ul. Rzeczki na odcinku od ?ogródków działkowych? do ul. Siennieńskiej wraz z rozbudową skrzyżowania i budową sygnalizacji świetlnej. Łączną długość rozbudowy wynosi 942,53 m.
Na całym odcinku zostanie wykonana: ścieżka rowerowa dwukierunkowa, chodnik, cztery zatoki autobusowe, skrzyżowanie ulic Rzeczki z Siennieńską wraz z budową sygnalizacji świetlnej, kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne, sieć wodociągowa,
gazowa i energetyczna. Inwestycje realizuje Przedsiębiorstwo Budowlane ?DROGBUD? Radosław Malec i Stanisław Wójcik. Wartość robót to 5 mln 786 tys. zł. Zakończenie realizacji zaplanowano na koniec października tego roku.
– Pogoda, jak na razie sprzyja, więc dlatego nie dziwi mnie dobre tempo prac- ocenia prezydent, Jarosław Górczyński. Front robót jest na tyle duży, że liczę iż inwestycja zostanie zakończona nieco wcześniej niż to sobie zaplanowaliśmy. Najtrudniejszym elementem tego zadania jest realizacja skrzyżowania ulic Rzeczki i Siennieńskiej.
Jak dodaje Radosław Malec z firmy ?DROGBUD? trudność z realizacją skrzyżowania wiązać się będzie głownie z przebudową już istniejących sieci. Ciąg tzw. północnej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego będzie miał dalsze elementy w
postaci jego rozbudowy w kierunku skrzyżowania ulic Bałtowskiej i Samsonowicza. Pod ten odcinek Gmina Ostrowiec Świętokrzyski ma już wykupione grunty.
– Mamy świadomość, że na kolejny odcinek przyjdzie nam poczekać i tak jak w przypadku dwóch poprzednich realizacji na ulicy Rzeczki będziemy starali się sięgać po środki zewnętrzne- mówi prezydent Jarosław Górczyński.

Samsonowicza. Długo oczekiwane prace remontowe
Rozpoczął się długo oczekiwany remont, będącej w zarządzie powiatu ostrowieckiego, ulicy Samsonowicza.
Prowadzony jest przez ostrowiecką firmę Drogowiec na odcinku 1.830 metrów, od stacji paliw Lotos do skrzyżowania z ulicą Bałtowską. Powiat na remont wyłoży 3,5 mln zł, z których tylko 20% będzie pochodziło z kasy powiatu. Resztę będą stanowiły pozyskane środki z funduszy rządowych.
Prace przy ulicy Samsonowicza rozpoczęły się w miniony czwartek od frezowania starej, bitumicznej nawierzchni jezdni i potrwają trzy miesiące. Później wykonana zostanie nowa podbudowa na całej szerokości pasa jezdnego wraz z warstwą wyrównawczą i wiążącą. Zastosowany zostanie też dla jej wzmocnienia geosentyk. Na całej długości remontowanej drogi dojdzie do regulacji uzbrojenia technicznego oraz odtworzenia oznakowania pionowego i poziomego.
Jak podkreśla prezes firmy Drogowiec Marcin Jabłoński, droga będzie miała 9 metrów szerokości. Remont odbędzie się na 18.755 m kw. powierzchni. Wyremontowanych zostanie również 1.620 m kw. odcinków chodnika z kostki betonowej. Na drodze, na której odbędzie się tzw. regulacja krawężników, a ponadto wymiana spustów i studzienek, ustawionych zostanie 7 azyli dla pieszych, zwłaszcza w rejonie skrzyżowania z ulicą 11 Listopada i przy dojściu do Celsy Huty Ostrowiec oraz 2 zatoczki autobusowe.
Prace wykonywane są obecnie pod ruchem komunikacyjnym. Prezes Marcin Jabłoński nie wyklucza, że w fazie nakładania nowej nawierzchni bitumicznej ruch odbywać się będą wahadłowo jednym pasem przy zastosowaniu sygnalizacji świetlnej. Niezbędne będą również konsultacje z firmą Skanska w kwestii prac u wylotu ulicy Samsonowicza na skrzyżowaniu z ulicą Bałtowską, na którym, jak wiemy, zarządca drogi wojewódzkiej zaplanował budowę ronda.
Remont ulicy Samsonowicza ma się zakończyć 30 września.

Siennieńska. Wewnętrzna, ale niezwykle ważna
W Ostrowcu Świętokrzyskim równocześnie trwa remont ul. Siennieńskiej na długości 340 mb, na odcinku od ul. Polnej w kierunku Alei Jana Pawła II. Polega on na rozebraniu i ustawieniu nowych krawężników na ławie betonowej z oporem, frezowaniu mechanicznym nawierzchni, wykonaniu warstwy wiążącej z betonu asfaltowego, ułożeniu nakładki asfaltowej na powierzchni około 2210 m kw., zabezpieczeniu zieleńców płytami ażurowymi, a także regulacji infrastruktury technicznej. Wykonawcą zadania jest Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. Wartość opiewa na kwotę ponad 315 tys. zł.
– Choć to droga wewnętrzna, ale jest bardzo istotna dla ostrowieckich osiedli i zlokalizowanych tu szkół, domu kultury czy centrów handlowych- wyjaśnia prezydent Jarosław Górczyński. Wcześniej udało nam się wymienić chodnik i wybudować ścieżkę rowerową, teraz czas na dalszy remont. Ulica dalej będzie ślepa, ale uporządkujemy na niej ruch, gdyż będzie możliwość zaparkowania.

Bałtowska. Wielki plac budowy
Podczas budowy drogi wojewódzkiej nr 754, od Ostrowca Świętokrzyskiego, przez Bałtów, co jakiś czas jest wyłączana w wodociągu woda.
Jak mówią mieszkańcy ulicy Bałtowskiej, po włączeniu wody na nowo, przez dłuższy czas z kranów leci bardzo brudna woda. Zanim pojawi się czysta woda, kran przez dłuższy czas musi być odkręcony, a to wiążę się z tym, że z wody nie mogą skorzystać, a licznik zużycie wody nabija. Dopytują, czy w takim przypadku będą musieli pokrywać koszty wody? Czy wykonawca lub inwestor przewidział rekompensaty z tytułu zabrudzonej wody, związanej z budową drogi wojewódzkiej nr 754? Pytania te przekazaliśmy do Biuro Budowy Skanska S.A.
-Modernizacja Drogi Wojewódzkiej nr 745 zakłada m.in. przebudowę sieci wodociągowej – informuje biuro budowy. Zgodnie z obowiązującym prawem i w trosce o zdrowie mieszkańców przed spięciem nowo wybudowanej sieci dokonujemy badań fizykochemicznych i bakteriologicznych. Dopiero po otrzymaniu wyników dopuszczających wodę do użytku przepinamy sieć. O jakości dostarczanej użytkownikom wody decyduje jednak nie tylko instalacja zewnętrzna, ale i wewnątrz budynków. Puszczona pod wysokim ciśnieniem woda z większą intensywnością zbiera nagromadzone w starych odcinkach rur osady oraz rdzę. Zgodnie z zamówieniem, przebudowujemy sieć, by podnieść jakość zarówno ciepłej, jak i zimnej wody. Nie mamy jednak wpływu na koszty zużycia wody przez poszczególnych mieszkańców w czasie modernizacji sieci. Wykonawca nie ma też w pozycjach rozliczeniowych zapłaty za zużycie wody mieszkańców nieruchomości przyległych do realizowanej inwestycji.
To nie jedyne utrudnienia, jakie występują na ulicy Bałtowskiej w związku z pracami budowlanymi. Wykonywane są bowiem ostatnie warstwy konstrukcyjne nawierzchni oraz prowadzone prace wykończeniowe ? chodniki i ścieżki rowerowe. Ruch odcinkami odbywa się wahadłowo. Są ustawione światła.
-Przebudowujemy także liczne kolizje sieciowe, jak elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizację deszczową i gazową, co wiąże się z procedurami odbioru- informuje biuro budowy Skanska.
Największe zagęszczenie kolizji występuje w obszarze ul. Bałtowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rozpoczęła się także budowa ronda u zbiegu ulic Bałtowskiej i Samsonowicza. Ruch tam jest mocno ograniczony. Jednym słowem, ulica Bałtowska to obecnie wielki plac budowy.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Rzeczki ze światłami, plac budowy na Bałtowskiej, remonty Samsonowicza i Siennieńskiej

 • 16/07/2018 at 21:24
  Permalink

  wy chyba nie widzieliście wielkich placów budowy

  Reply
 • 19/07/2018 at 13:40
  Permalink

  Nie ma ani słowa o budowie jakiegokolwiek parkingu dla samochodów ciężarowych stojących w gigantycznych kolejkach przed Celsą .Są dni kiedy kolejka sięga stacji benzynowej na Samsonowicza

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *