Drygulec bez ścieżki rowerowej

Budowa drogi wojewódzkiej nr 755 w okolicach Drygulca została zakończona, jednak wątpliwości mieszkańców budzi jeden istotny szczegół.
-Na mapach, które widnieją na stronie Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, na pewnym odcinku nie przewidziano ścieżki rowerowej – mówi mieszkaniec Drygulca, Rafał Zychowicz. Chciałbym nadmienić, iż taka ścieżka jest na całej długości tej inwestycji, począwszy od Ostrowca, a skończywszy na Ożarowie. Ciągu pieszo -rowerowego brakuje na odcinku 400 metrów od przejazdu kolejowego w Drygulcu do drogi gminnej, biegnącej w kierunku północnym. Jest to odcinek nad wyraz niebezpieczny, ponieważ biegnie wzdłuż łuku drogi o silnym natężeniu ruchu w bezpośrednim sąsiedztwie przejazdu kolejowego.
Zarówno mieszkańców korzystających na co dzień z tego odcinka, jak i rowerzystów, którzy coraz chętniej korzystają z tej ?niepełnej? ścieżki, bardzo ta sprawa bulwersuje.
-Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 755 w okolicach Drygulca została przeprowadzona zgodnie z projektem, który otrzymaliśmy od zamawiającego, czyli Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach – informuje Biuro Budowy Skanska S.A. w Ostrowcu Świętokrzyskim. We wskazanym dokumencie, ścieżka rowerowa biegnie od miejscowości Ostrowiec Świętokrzyski do Ożarowa. Plany nie zakładały budowy ścieżki pieszo -rowerowej na odcinku od przejazdu kolejowego w miejscowości Drygulec do drogi gminnej. Jako generalny wykonawca wywiązaliśmy się z zadania i całą inwestycję zrealizowaliśmy zgodnie z wymaganiami zamawiającego.
Pytania, dotyczące nieujęcia w projekcie fragmentu ciągu pieszo -rowerowego w Drygulcu, skierowaliśmy do ŚZDW w Kielcach.
-Odcinek ten nie został uwzględniony w projekcie ze względu na trudności pozyskania gruntów stanowiących tereny kolejowe (zamknięte) – wyjaśnia naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich, Rafał Ziętal. Zgodnie z uchwałą nr 1715/13 Zarządu Województwa Świętokrzyskiego z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie przyjęcia zasad współpracy Województwa Świętokrzyskiego z innymi jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie budowy chodników przy drogach wojewódzkich jest to możliwe w przyszłości. Warunkiem koniecznym jest zrealizowanie zobowiązań w sprawie przygotowania i realizacji zadania przez daną jednostkę samorządu terytorialnego takich, jak opracowanie dokumentacji projektowej i sfinansowanie w 100%, sfinansowanie w wysokości 50% całego zadania, coroczne bieżące utrzymanie wybudowanego chodnika, pokrycie kosztów pozyskania gruntów i nieruchomości.
Mamy nadzieję, że ŚZDW w Kielcach dopełni wszelkich starań i pozyska grunt kolejowy. Póki co w Drygulcu powstało swoiste kuriozum drogowe.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Drygulec bez ścieżki rowerowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *