Zamknij

Śladami księcia Janusza Ostrogskiego

00:06, 20.07.2018 Krzysztof Florys
Skomentuj

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej zorganizowało w czerwcu studialny rekonesans historyczno-krajoznawczy, na trasie którego znalazła się miejscowość, gdzie zmarł Janusz książę Ostrogski, dawny właściciel dóbr ostrowieckich.

Wiadomym jest, że książę pochowany został w Tarnowie, nieznane pozostawało miejsce i okoliczności jego śmierci. Zbigniew Pękala, studiując opracowania, wydawnictwa i opisy historyczne zdaje się, rozwikłał ten problem.

Nie wszystko wiemy

Członkowie towarzystwa za cel czerwcowego rekonesansu historyczno -krajoznawczego wybrali Małopolski Przełom Wisły, szukając śladów związku z regionem księcia Janusza Ostrogskiego ? wojewody wołyńskiego, kasztelana krakowskiego, starosty m.in. białocerkiewskiego, czerkaskiego, włodzimierskiego, a w początkach XVII wieku właściciela dóbr ostrowieckich z miastem Ostrowcem.

-Zajmując się przeszłością naszego miasta studiowałem życiorys Janusza Ostrogskiego? mówi Zbigniew Pękala, regionalista, przewodniczący TPZO. -Książę urodził się 1554 r. na Kresach Rzeczypospolitej w miejscu jak dotąd nieznanym. Zmarł natomiast ? i tu pojawiała się wątpliwość. Bowiem część publikacji historycznych, w tym Wikipedia, podają, że książę Janusz zmarł w Tarnowie, przyjmując tezę, iż skoro tam jest pochowany, to też tam zmarł. Wątpliwość co miejsca śmierci księcia Janusza pojawiła się w 1991 roku, po tym jak Jerzy Moniewski, regionalista z Ćmielowa w opracowaniu ?Kartki z historii Ostrowca i okolic?, wskazał, iż miejscem śmierci Janusza księcia Ostrogskiego były Wałowice - miejscowość leżącą nad Wisłą, położona pomiędzy Annopolem, a Józefowem.

-To był ślad. Starałem się dotrzeć do innych źródeł. Poszukiwałem potwierdzenia tej informacji ? mówi Z. Pękala. ?Drążąc ten temat, natrafiłem na opracowanie ?Dzieje rodu Ostrogskich? napisane przez Tomasza Kempę, pracownika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ale historyk ten nie podał miejsca śmierci księcia. Wątpliwości więc pozostały.

Owocny wyjazd do Ostrogu

Kilka lat temu jako przedstawiciele TPZO w ramach nawiązywania kontaktu z Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Ostrogskiej, pojechali na Ukrainę do zaprzyjaźnionego miasta Ostroga, gdzie poznali m.in. przedstawicieli miejscowej uczelni i organizacji regionalnych, a także Witolda Kowalówa, księdza w parafii rzymskokatolickiej w Ostrogu, który w ramach działalności wydawniczej Ośrodka ?Wołanie z Wołynia? zajmuje się publikowaniem książek i pism religijno -społecznych.

-Dwa lata temu otrzymałem z Ukrainy paczkę z książkami od księdza Kowalówa. Wśród przysłanych materiałów znalazł się reprint Stanisława Kardaszewicza ?Dzieje dawniejsze miasta Ostroga ? materiały do historii Wołynia?? wspomina Z. Pękala.

Publikacja pochodzi z 1913 roku. Na stronie 52 tej publikacji można przeczytać, że książę Janusz Ostrogski, leżąc przez kilka miesięcy w Wałowiczach (?) umarł w sobotę 12 oktiabria czyli października 1620 r. Informacja ta zdaje się potwierdzać rzeczywiste okoliczności śmierci Janusza Ostrogskiego. Idąc tym śladem nawiązałem kontakt z mieszkańcami Wałowic, m.in. Mirosławem Stojkiem, z którym dotarłem do ruin dawnego dworu, co materializowałoby miejsce śmierci Janusza księcia Ostrogskiego.

Czy to Wałowice nad Wisłą?

Można tu postawić pytanie, czy rzeczywiście chodzi o Wałowice leżące pomiędzy Annopolem i Józefowem nad Wisłą, bowiem miejscowości o nazwie Wałowice i Wałowicze jest znacznie więcej. Jednak z książki Kardaszewicza z 1913 roku dowiadujemy się, że zwłoki księcia Janusza zostały przewiezione z Wałowic do Ćmielowa, którego był właścicielem, a później przez Opatów ciało było prowadzone na pogrzeb do Tarnowa. Książę spoczął w tarnowskiej farze, obok swojej pierwszej żony. W prezbiterium katedry znajduje się okazały nagrobek księcia i żony Zuzanny. Jest to jeden z najpiękniejszych nagrobków renesansowych w Europie.

Książę Janusz Ostrogski był kasztelanem krakowskim, wojewodą wołyńskim. Zgromadził rozległe dobra na terenie dzisiejszej Ukrainy i na terenie Polski. Z dóbr tych stworzył ordynację Ostrogską. Był jej pierwszym ordynatem. Kierowali nią kolejni ordynaci, aż do jej rozwiązanie 1766 r.

Na początek tablica informacyjna

Historyczne Wałowice, a współcześnie Wałowice Kolonia są niewielką wioską leżącą na prawym brzegu Wisły, obecnie na terenie gminy i miasta Józefów nad Wisłą. Zaś ruiny dawnego dworu znajdują się na posesji prywatnej.

-Studialny rekonesans historyczno-krajoznawczy, który organizowaliśmy we współdziałaniu z przedstawicielami władz miasta Józefowa nad Wisłą - burmistrzem Grzegorzem Kapicą i przewodniczącym Rady Miasta Adamem Rędzią oraz władzami miasta

Annopola przyniósł wyjątkowe efekty ? podkreśla Zbigniew Pękala. -W czasie spotkania z burmistrzem i przewodniczącym Rady Gminy, rozmawialiśmy, aby pozyskać od właściciela posesji, na której znajdują się pozostałości dworu, przynajmniej jej część z ruinami i upamiętnić wydarzenia związane z Januszem księciem Ostrogskim. Można widzieć też szerszą koncepcję eksponowania tego miejsca. Wszak przeszłość jest nieocenionym walorem dziedzictwa regionu. Daje też możliwość odkrywania wspólnoty dziedzictwa powiązań międzypaństwowych.

(Krzysztof Florys)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%