O tym, że ziemia wokół Pałacu Wielopolskich, gdzie mieści się Muzeum Historyczno – Atchelologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, kryje jeszcze wiele archeologicznych tajemnic mówił Kamil Kaptur, podczas spotkania z nami w marcu br. I już kiedy ruszyły prace związane z rewitalizacją parku pałacowego, wiadomo było, że ostrowieccy archeolodzy z pewnością “ coś wykopią”. Tym razem natrafili na dobrze zachowaną konstrukcję lamusa dworskiego. O niezwykle intertesującym odkryciu mówi Kamil Kaptur, kierownik Działu Archeologii MHA.
-W pobliżu północno-zachodniego narożnika pałacu udało się odsłonić prawie w całości relikty murowanego budynku, które z dużą dozą prawdopodobieństwa identyfikować można z dawnym dworskim lamusem. Lamus to murowany bądź drewniany budynek stawiany w pobliżu dworu, w którym przechowywano różne cenne przedmioty czy dokumenty. O lamusie przy dworze w Częstocicach nie wspomina inwentarz z 1618 roku, jest za to kilkukrotnie wzmiankowany w latach 1816-1836. W tym czasie lamus, podobnie jak i inne zabudowania dworskie, był już stary i w złym stanie technicznym. Opisywany jest jako budynek murowany, sklepiony, kryty gontem, z posadzką z „ciosowego kamienia”, żelaznymi drzwiami i jednym zakratowanym okienkiem. Odkryta w trakcie badań budowla doskonale pasuje do tego opisu. Mamy do czynienia z budynkiem na pewno murowanym, być może nawet dwukondygnacyjnym, na co wskazują fundamenty i dolne partie ścian zewnętrznych o grubości ok. 1 m. Wykonano je z łamanego kamienia łączonego zaprawą. Wewnątrz zachowała się prawie w całości opisywana w źródłach posadzka z piaskowcowych płyt. Budowla jest niewielka (ok. 7 x 5,5 m), o jeszcze mniejszej powierzchni użytkowej, bez żadnych wewnętrznych podziałów i z wejściem od północy. Jest to więc solidny, jednoizbowy budynek o specjalnym przeznaczeniu. Za identyfikacją odkrytej budowli, jako lamusa przemawiają również archiwalne wzmianki o znajdującej się w jego bliskim sąsiedztwie murowanej, sklepionej piwnicy. I rzeczywiście, w tym samym rejonie w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w 2029 roku natrafiono na pozostałości takiej piwnicy, ukryte pod fundamentami obecnego pałacu. Sam lamus został wzniesiony zapewne pomiędzy połową XVII a połową XVIII wieku, a wyburzono go w 2 połowie XIX stulecia podczas przygotowywania terenu pod budowę pałacu dla Wielopolskich i organizację przestrzeni parku. Odkrycie jest pewnym „przełomem” w badaniach na stanowisku w Częstocicach. Znając lokalizację budynku o określonej funkcji i konfrontując ją z historycznymi opisami, można pokusić się o próbę rekonstrukcji całego układu przestrzennego dawnego zespołu dworsko-folwarcznego z XVI/XVII-XIX wieku – przyznaje Kamil Kaptur.
Przypomnijmy, że badania archeologiczne, dzięki którym udało się dokonać tego niezwykłego odkrycia, są prowadzone równolegle z rewitalizacją parku pałacowego. Park, otaczający pałac jest jednym z najcenniejszych obszarów pod względem badawczym na terenie miasta. Dzięki prowadzonym od wielu lat badaniom wykopaliskowym wiemy, że znajdują się tu ślady pozostałości działalności człowieka od młodszej epoki kamienia po czasy nowożytne, a samo wielokulturowe stanowisko zostało odkryte w latach 60 ubiegłego wieku. Być może ziemia wokół parku kryje w sobie jeszcze inne skarby...
Siedem razy okradł trzy drogerie
Wszędzie te same informacje się powtarzają
Maria
08:16, 2025-05-14
Piłkarki KSZO 1929 coraz bliższe awansu do III ligi
Sport kobiet nadal w niełasce kibiców?
Maria
08:14, 2025-05-14
E-mobilni Europejczycy z Polski
I co z tego, jak w swoim kraju nic z tego
Maria
08:12, 2025-05-14
Centrum Usług Społecznych osobistego 130 osobom
Co z tego...
Maria
08:11, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz