Kamil Zieliński z nr 217. Z herbem Ostrowca i logo MOSiR. W bryczce z Fabio Aru i Rui Costą

Dziś, z krakowskiego Rynku peleton wystartuje na trasę pierwszego etapu 75. Tour de Pologne, by po 134 kilometrach finiszować na krakowskich Błoniach. W ten sposób rozpocznie się nasz kolarski, narodowy tour. Kolarze będą mieli do pokonania płaski etap o długości 134 kilometrów. Na trasie znajdują się dwie górskie premie TAURON ?Bachowice (IV kat.) oraz Kaszów (IV kat.), a także premia specjalna Lanckorona oraz 100-lecie PCK lotna premia LOTTO w Krakowie. Zanim peleton zafiniszuje na mecie pierwszego etapu, kolarze pokonają w Krakowie trzy rundy po cztery kilometry każda.

Oczywiście, my z uwagą śledzić będziemy poczynania ostrowczanina, Kamila Zielińskiego. W wyścigu wystartuje w barwach reprezentacji Polski z nr 217. Wystartuje m.in. dzięki współpracy z gminą Ostrowiec i Miejskim Ośrodkiem Sporti i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim, które wsparły go w przygotowaniach do zawodów. Nic więc dziwnego, że zarówno na kasku, jak i na ramie roweru, jakim Kamil będzie ścigał się w Tour de Pologne znajdzie się miejsce na herb naszego miasta i logo MOSiR. Z naszym kolarzem rozmawialiśmy wczoraj tuż po prezentacji startujących teamów.

-Tegoroczny, narodowy tour jest jednym z najtrudniejszych w historii – podkreśla Kamil Zieliński. -Nawet pierwszy etap, o którym wszyscy mówią, że jest płaski, ma spore przewyższenie terenu, a my ścigać się będziemy na lotnej premii. Nasz zespół reprezentacji Polski, to mieszkanka rutyny i młodości. Na trasie wyścigu będziemy starali się godnie zaprezentować zabierać się w ucieczki i upatrywać swych szans w zwycięstwie na jednym z etapów i wywalczeniu jak nawyższej lokaty w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej. Każdy z nas starał się jak najlepiej przygotować do startu. Ja jestem wdzięczny za bezcenną pomoc, jaki okazało mi moje rodzinne miasto i MOSiR.

Kamil Zieliński w 2015 roku, po ucieczce z Maciejem Bodnarem, był liderem Tour de Pologne.

-Pamiętam dokładnie, jak Kamil po fantastycznej ucieczce w Nowym Sączu zdobył koszulkę lidera. Kibice oszaleli ze szczęścia?- wspomina dyrektor Tour de Pologne, Czesław Lang.

-To bardzo miłe wspomnienie i chciałbym je powtórzyć, choć zdaję sobie sprawę, że nie będzie to łatwe, ale dopóki kręcą się koła, to wszystko jest możliwe…

Wczoraj, w przededniu rozpoczęcia 75. Tour de Pologne UCI World Tour na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się uroczysta prezentacja drużyn startujących w tegorocznym wyścigu. To była uroczystość godna wyścigu z 90-letnią tradycją. Prezentacja odbyła się w miejscu szczególnym ? na Rynku Głównym w Krakowie, który od dwóch lat jest miejscem startu wyścigu, a podczas wcześniejszych edycji gościł ostatni etap. To właśnie tu zwycięstwo w 71. Tour de Pologne świętował Rafał Majka. Kolarze startujący w tegorocznym wyścigu przybyli na Rynek Główny bryczkami, a potem, gorąco witani przez tłumy kibiców, wzięli udział w oficjalnej prezentacji. Kamil, co ciekawe, podróżował bryczką ze znanymi kolarzami grupy UAE Team Emirates, Fabio Aru i mistrzem świata, Rui Costą.

Kolarze w 75 Tour de Pologne mają do pokonania siedem etapów i łącznie ponad tysiąc kilometrów. W wyścigu nie zabraknie największych światowych gwiazd. Na starcie pojawią się między innymi Michał Kwiatkowski, Simon Yates, Andre Greipel, Roman Kreuziger, Fabio Aru, Thibaut Pinot oraz zwycięzca sprzed roku Dylan Teuns. Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się od trzech płaskich odcinków, na których o zwycięstwo powinni walczyć sprinterzy. W wyścigu pojawi się wielu specjalistów od finiszowania z peletonu, jak choćby Andre Greipel, Nacer Bouhanni, Sacha Modolo, czy Danny Van Poppel. Po metach w Krakowie, Katowicach i Zabrzu rozpocznie się górzysta i górska część touru. Czwartego dnia wyścig wjedzie do Szczyrku, a dzień później kolarze powalczą w Bielsku-Białej. O końcowej klasyfikacji zdecydują dwa ostatnie etapy ? z Zakopanego do BUKOVINA RESORT oraz królewskie rundy wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *