Świetna jazda ostrowczanina. Kamil Zieliński najszybszy z Polaków na trasie Tour de Pologne!

Kamil Zieliński w biało-czerwonej koszulce reprezentacji Polski jedzie w Tour de Pologne z nr 217. Jedzie z herbem Ostrowca i logo MOSiR na kasku i ramie roweru. To efekt obustronnej współpracy i wsparcia, jaki udzieliła kolarzowi nasza gmina z prezydentem Jarosławem Górczyńskim oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.  Podkreślmy tylko, że Tour de Pologne, to obecnie jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów wieloetapowych na świecie, wysoko punktowany przez kolarską Unię i zaliczany od wielu lat do topowych w cyklu World Tour.

W sobotę, z krakowskiego Rynku peleton wystartował na trasę pierwszego etapu 75. Tour de Pologne, by po 134 kilometrach finiszować na krakowskich Błoniach. W ten sposób rozpoczął się nasz kolarski, narodowy tour. Kolarze mieli do pokonania płaski etap o długości 134 kilometrów. Na trasie znajdowały się dwie górskie premie TAURON ?Bachowice (IV kat.) oraz Kaszów (IV kat.), a także premia specjalna Lanckorona oraz 100-lecie PCK lotna premia LOTTO w Krakowie. Zanim peleton zafiniszował na mecie pierwszego etapu, kolarze pokonają w Krakowie trzy rundy po cztery kilometry każda. Po finiszu z peletonu wygrał Niemiec Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe) wygrał pierwszy etap 75. Tour de Pologne UCI World Tour i został pierwszym liderem wyścigu. Podczas finiszu z peletonu na krakowskich Błoniach niemiecki sprinter wyprzedził Kolumbijczyka Alvaro Hodega (Quick-Step Floors) oraz Matteo Trentina z grupy Mitchelton ? Scott. Kamil, który minął linię mety wraz z peletonem, zameldował się na mecie I etapu na 45 pozycji.

 

W niedzielę, na etapie z Tarnowskich Gór do Katowic, Pascal Ackermann wygrał swój drugi etap 75. Tour de Pologne. Na finiszu przy Spodku sprinter grupy Bora-Hansgrohe wyprzedził Alvaro Hodega (Quick-Step Floors) i Giacomo Nizzolo (Trek ? Segafredo). Najszybszy z Polaków był nasz Kamil Zieliński, który na ostatnich kilometrach szarżował z Maciejem Paterskim, ostatecznie zajmując dziesiąte miejsce. Ackermann pozostaje liderem Klasyfikacji Generalnej Carrefour, wyprzedza Hodega i Jenthe Biermansa (Team Katusha Alpecin). Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice) zajmuje ósme miejsce i jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem Lotos, prowadzi także w klasyfikacji Najlepszy Góral Tauron. Najaktywniejszym kolarzem Lotto został Biermans, a Najlepszym Sprinterem Hyundai pozostaje Ackermann. Kamil, który w nagrodę za najwyższą na etapie pozycję Polaka, otrzymał premię TVP i w klasyfikacji generalnej awansował na 25 pozycję, udzielił TVP Sport wywiadu, w którym pozdrowił mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, swoich rodziców i dziewczynę Kasię.

Oczywiście, my z uwagą śledziliśmy i nadal będziemy śledzić poczynania Kamila Zielińskiego, serwując czytelnikom codzienne wieści na naszym portalu internetowym. Z naszym kolarzem rozmawialiśmy tuż przed startem w wyścigu w krakowskim hotelu Artur.

-Tegoroczny, narodowy tour jest jednym z najtrudniejszych w historii – podkreśla Kamil Zieliński. -Nawet pierwszy etap, o którym wszyscy mówią, że jest płaski, miał spore przewyższenie terenu, a my ścigaliśmy się na górskiej premii. Nasz zespół reprezentacji Polski, to mieszkanka rutyny i młodości. Na trasie wyścigu będziemy starali się godnie zaprezentować, zabierać się w ucieczki i upatrywać swych szans w zwycięstwie na jednym z etapów oraz wywalczeniu jak najwyższej lokaty w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej. Każdy z nas starał się jak najlepiej przygotować do startu. Ja jestem wdzięczny za bezcenną pomoc, jaki okazało mi moje rodzinne miasto i MOSiR.

W piątek, w przededniu rozpoczęcia 75. Tour de Pologne UCI World Tour na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się uroczysta prezentacja drużyn startujących w tegorocznym wyścigu. To była uroczystość godna wyścigu z 90-letnią tradycją. Kolarze startujący w tegorocznym wyścigu przybyli na Rynek Główny bryczkami, a potem, gorąco witani przez tłumy kibiców, wzięli udział w oficjalnej prezentacji. Kamil, co ciekawe, podróżował bryczką ze znanymi kolarzami grupy UAE Team Emirat es, Fabio Aru i mistrzem świata, Rui Acostą.

Po sobotnich i niedzielnych wyczynach kolarze w 75 Tour de Pologne mają do pokonania jeszcze pięć etapów i łącznie ponad tysiąc kilometrów. W wyścigu startują największe światowe gwiazdy, m.in. mistrz świata Michał Kwiatkowski, Simon Yeats, Andre Greipel, Roman Kreuziger, Fabio Aru, Thibaut Pinot oraz zwycięzca sprzed roku Dylan Teuns. Tour de Pologne rozpoczął się od trzech płaskich odcinków, na których faworytami są sprinterzy: Andre Greipel, Nacer Bouhanni, Sacha Modolo, czy Danny Van Poppel. Po metach w Krakowie, Katowicach i Zabrzu rozpocznie się górzysta i górska część touru. Czwartego dnia wyścig wjedzie do Szczyrku, a dzień później kolarze powalczą w Bielsku-Białej. O końcowej klasyfikacji zdecydują jednak dwa ostatnie etapy ? z Zakopanego do Bukovina Resort oraz królewskie rundy wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *