Koncert Dżemu i Sławomira. Czas na ?Dymarki?!

W dniach od 11 do 12 sierpnia, pod Łysą Górą w Nowej Słupi, zapłoną po raz 52. dymarki.
Organizatorzy na czele z Piotrem Sepioło ? dyrektorem Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi, zapewniają, że będzie się działo? Na scenie wystąpią tak znani artyści, jak grupa Dżem, Sławomir, Power Play, Tacy Sami, Pozytywnie Nakręceni.
Organizatorami ?Dymarek? są Gmina Nowa Słupia, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatu Kieleckiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego i Lokalna Organizacja Turystyczna Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża.


-W tegorocznych prezentacjach archeologicznych swój udział potwierdziło wiele stowarzyszeń zajmujących się rekonstrukcją historyczną ? informuje nas Piotr Sepioło. -Są to min. Stowarzyszenie Archeozdroje z Pomorza, Stowarzyszenie Wandali z Werbkowic, Legion X Gemina z Poznania, Foederati z Łodzi, Hastingowie z Warszawy.
Jak się dowiedzieliśmy, do Nowej Słupi przyjadą również grupy rekonstrukcyjne z Czech, Litwy oraz Niemiec, a także wielu indywidualnych rzemieślników.
-Prezentacje archeologiczne zostaną zainicjowane 10 sierpnia 2018 r., o godz. 21, dużym, barwnym korowodem z Rynku w Nowej Słupi ? informuje P. Sepioło. -Przemarsz odbędzie się z udziałem grup rekonstrukcyjnych z pochodniami, rekonstrukcji wozu celtyckiego i rydwanu rzymskiego. Inscenizacja będzie posiadała charakter uroczystego rozniecenia i przekazania ognia uczestnikom projektu ?W kręgu żelaza?, które będzie stanowiło dwudniowe widowisko historyczne. Dopełnieniem piątkowego wieczoru będzie eksperymentalne, nocne rozbicie pieca dymarskiego a następnie spektakl ?Hefajstos? na scenie amfiteatru w wykonaniu Teatru Ognia ?Avatar?.
Mieszkańcy, turyści, słowem wszyscy zgromadzeni w korowodzie inaugurującym tegoroczne Dymarki przemaszerują na teren Centrum Kulturowo ? Archeologicznego w Nowej Słupi.
-W dniach 11 i 12 sierpnia, w ramach projektu ?W kręgu żelaza?, zostanie zaprezentowane na terenie Centrum wiele inscenizacji, dla których główne tło stanowiły będą prezentacje ? próby rekonstrukcji procesu wytopu żelaza starożytną metodą, prowadzone niezależnie przez kilku eksperymentatorów ? mówi Piotr Sepioło. -Będą serwowane przysmaki kuchni rzymskiej i barbarzyńskiej, odbędzie się ceremonia ślubna legionisty z barbarzyńską księżniczką, a Kawaleria Epoki Żelaza wystąpi z pokazem łucznictwa konnego. Czynne będzie laboratorium eksperymentów walki. Spektakularnym przedsięwzięciem będzie wielka batalia składająca się z kilku potyczek pomiędzy Barbarzyńcami, a Legionami Rzymskimi, swoista bitwa ?Pod Łysą Górą? z udziałem ponad stu pięćdziesięciu zbrojnych. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana praca pieca rzymskiego do wypalania ceramiki ? Terra Sigillata. To pierwszy tego typu zrekonstruowany obiekt w Polsce, a być może i w całej Europie. W gospodarstwach przydomowych barbarzyńców pojawi się wiele zwierząt hodowanych 2000 lat temu.
Patronat merytoryczny nad częścią archeologiczną ?Dymarek? sprawuje Państwowe Muzeum Archeologiczne z Warszawy oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.


Tegoroczne Dymarki zostały poprzedzone, tak jak w roku ubiegłym, Dymarkowymi Biegami Górskimi. W miniony weekend odbyły się Bieg Emeryka na 5-kilometrowej trasie Huta Szklana ? Święty Krzyż ? Nowa Słupia, Dycha Hutnika na trasie Nowa Słupia ? Święty Krzyż ? Trzcianka ? Nowa Słupia oraz Świętokrzyski Półmaraton Niepodległości na trasie Witosławice ? Nowa Słupia.
-Oczywiście podczas 52. edycji ?Dymarek? popularyzować będziemy rodzimą kulturę ludową ? podkreśla P.Sepioło. -Odbędzie się Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z udziałem prawie 100 artystów: solistów, kół gospodyń wiejskich, zespołów śpiewaczych, zespołów pieśni i tańca, kapele. Dla nich przygotowana zostanie specjalna scena, wokół której odbywał się będzie kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski. Zapewne z całego regionu do Nowej Słupi zjada się amatorzy muzyki pop. Koncerty odbywać się będą na dużej scenie pod lasem. Podczas 52. ?Dymarek? gwiazdami będą: Dżem, Sławomir, Power Play, Tacy Sami, Pozytywnie Nakręceni.
Czynny będzie także lunapark dla najmłodszych. Chętni będą mogli wziąć udział w historycznej grze terenowej ? quizie historycznym.
-Kim byli starożytni mieszkańcy naszego regionu? Co uprawiali, co hodowali, co jedli? W co się ubierali ? Czym się zajmowali? Jak mogło wyglądać życie 2000 lat temu w Górach Świętokrzyskich? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie musisz być z nami w Nowej Słupi na Dymarkach ? zachęca dyrektor, Piotr Sepioło.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *