Na automaty zamiast po chleb? Co to, to nie!

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego zabezpieczyli przy alei Jana Pawła II 4 automaty, służące do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych oraz ponad 3500 zł w gotówce. Ustawodawca za nielegalne prowadzenie gier hazardowych przewidział karę do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoką grzywnę.
Czytelnicy tymczasem informują nas, że salon funkcjonuje na Osiedlu Ogrody, w bliskiej odległości boiska Orlik, w byłym sklepiku spożywczym.
Tymczasem Joanna Kępa, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach informuje nas, że zgodnie z ustawą o grach hazardowych na automatach można grać tylko w kasynach oraz salonach gier. Urządzanie gier na automatach poza kasynami należy do monopolu państwa ? spółki Totalizator Sportowy Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
-Obowiązujące przepisy prawa pozwalają na nałożenie kar pieniężnych na właścicieli i dysponentów lokali użytkowych, w których znajdują się nielegalne automaty do gier ? wyjaśnia Joanna Kępa. -Ukarać można zatem zarówno właściciela lokalu, czyli posiadacza samoistnego, jak również dysponenta lokalu, czyli najemcę, dzierżawcę, użytkownika tzw. posiadacza zależnego. Kara za urządzanie gier na automatach, czy ich posiadanie jest bardzo wysoka i wynosi 100 tys. zł od każdego automatu. Za nielegalne posiadanie automatów przewidziana jest także odpowiedzialność karna z Kodeksu karnego skarbowego, tj.: grzywna od 700 do 20.160.000,00 zł albo kara pozbawienia wolności do lat 3 lub obu tym karom łącznie.
Izba Administracji Skarbowej w Kielcach radzi, by być czujnym i nie narażać się na konsekwencje prawne, a konkretnie nie wstawiać do swoich lokali użytkowych automatów do gier, nie zgadzać się na podnajem lokali w celu urządzania nielegalnych gier na automatach, wprowadzać do zawieranych umów zastrzeżeń o braku zgody na podnajem lokalu w celu urządzania w nim nielegalnych gier na automatach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *