Święto Pszczoły i Plonów w Bałtowie

Miniony weekend, na Bałtowskiej Okręglicy, należał do pszczelarzy i rolników oraz do wszystkich miłośników miodu i wyrobów pasiecznych.
Już po raz jedenasty na doroczne Święto Pszczoły przybyli bartnicy nie tylko z całej Polski, ale też z zagranicy, zaś przez trzy dni Bałtów był miejscowością miodem płynącą.
W tym roku doniosłości obchodom dodał jubileusz 80-lecia istnienia Rejonowego Koła Pszczelarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz tradycyjne święto plonów, które odbyło się trzeciego dnia ? w minioną niedzielę.
Uroczyste i oficjalne otwarcie Święta Pszczoły odbyło się wczesnym, piątkowym popołudniem. Gospodarze imprezy – wójt gminy Andrzej Jabłoński i prezes Koła Pszczelarzy Józef Misiura wraz ze starostą Zbigniewem Dudą i Maciejem Giermasińskim, kierownikiem Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, powitali przybyłych gości, wystawców i przedstawicieli gospodarki pasiecznej.
Na placu Okręglicy znalazło się ok. 70 stoisk z miodami różnego rodzaju, nalewkami, kosmetykami, produktami leczniczymi oraz innymi wytworami pasiek. Nie zabrakło też sprzętu pszczelego i różnego rodzaju nowinek. Wśród wystawców byli goście z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi oraz Niemiec. Stoły uginały się od miodowych przysmaków oraz pasiecznych produktów. Nazajutrz odbyła się Międzynarodowa Konferencja Pszczelarska, skupiająca bartniczy świat nauki.
Z kolei trzeciemu dniu imprezy towarzyszyły coroczne dożynki. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą Dożynkowo -Pszczelarską w parafialnym kościele, na której zostały poświęcone wieńce wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Bałtów oraz chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli barwnym korowodem na Okręglicę przy akompaniamencie Orkiestry Dętej. Tam też starostowie dożynek – Grażyna Gąsior i Kazimierz Kałuża przekazali wójtowi Andrzejowi Jabłońskiemu symboliczny bochenek chleba i miód. Włodarz gminy powiedział, że jest pełen szacunku i zrozumienia dla trudu rolniczej pracy i zapewnił, że będzie sprawiedliwie dzielił dobrodziejstwa gminy.
Podczas uroczystości poświęcono także odnowiony sztandar Koła Pszczelarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z okazji jubileuszu został również wybity specjalny medal na 80-lecie Koła. Prezes J. Misiura odbierał gratulacje i życzenia od zaproszonych gości i uczestników uroczystości, wśród których był prezydent miasta Jarosław Górczyński.
Jubileusz i dożynki były okazjami do uhonorowania zasłużonych pszczelarzy. Jak podkreślał prezes J. Misiura, koło obecnie liczy 150 pszczelarzy i wciąż rozwija się, czemu służą naukowo -integracyjne spotkania środowiska. Podczas obchodów został też rozstrzygnięty konkurs na piękną i bezpieczną zagrodę -przyjazną środowisku oraz nastąpiło wręczenie nagród laureatom. I miejsce zdobyli Agnieszka i Grzegorz Kita, II – Wioletta i Edmund Krakowiak, a III – Katarzyna i Mirosław Świątek. Niezwykłą ceremonią było tradycyjne ośpiewanie wieńców dożynkowych przez gospodynie z kół wiejskich. Imprezie towarzyszyły występy artystyczne. Przez trzy dni swoje talenty na bałtowskiej scenie prezentowali nie tylko rodzimi artyści. Serca publiczności
urzekły: białoruski chór ?Classic?, Kapela Góralska ?Pieczarki?oraz Zespół Pieśni i Tańca ?Kielecczyzna?. Swoje umiejętności prezentowali tez młodzi artyści z Ostrowca Świętokrzyskiego: Perły Ryszarda Góry oraz uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Leokadii Rusak. Prezentujący szkołę zespół ?Alla breve? przedstawił muzykę rozrywkową. Wśród wokalistów publiczność usłyszała uczniów SSM – Sarę Alkantar, Norberta Wójcika oraz Zuzannę Wiśniewską, przygotowaną przez Magdalenę Szemraj ze współpracującego Domu Kultury w Opatowie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *