„Czyste powietrze”

Podstawowym celem Programu priorytetowego „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej istniejących domów jednorodzinnych oraz zdecydowane zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z funkcjonujących i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku.

W tym tygodniu w powiecie ostrowieckim rusza kampania informacyjna. W środę, 5 września na godz. 16 w szkole podstawowej w Bodzechowie odbędzie się spotkanie z mieszkańcami gminy Bodzechów, w niedzielę, 9 września o godz. 16 spotkanie w THM z mieszkańcami Ostrowca. W Kunowie spotkanie zaplanowano 15 września o godz. 11 w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej. W Waśniowie spotkanie odbędzie się 16 września o godz. 16 w budynku szkoły podstawowej. Mieszkańcy Ćmielowa spotkają się 24 września o godz. 16 do Domu Kultury w Ćmielowie, zaś mieszkańcy Bałtowa 29 września o godz. 16 w Gminnym Centrum Kultury.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Zakłada się, że w ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów.

W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub  biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych. Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “„Czyste powietrze”

  • 3 września 2018 at 08:27
    Permalink

    A co z największym “kopciuchem” i trucicielem w mieście ? Wystarczy codziennie spojrzeć na Nowy Zakład… Czy te brunatne i jasnobłękitne kłęby dymów są zupełnie obojętne dla środowiska a więc i dla człowieka ? Podejrzewam że nie.
    Ileż łatwiej jest grozić właścicielowi pieca węglowego domu jednorodzinnego niż potentatowi przemysłowemu.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *