?Czyste powietrze?

Podstawowym celem Programu priorytetowego ?Czyste Powietrze? jest poprawa efektywności energetycznej istniejących domów jednorodzinnych oraz zdecydowane zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z funkcjonujących i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku.

W tym tygodniu w powiecie ostrowieckim rusza kampania informacyjna. W środę, 5 września na godz. 16 w szkole podstawowej w Bodzechowie odbędzie się spotkanie z mieszkańcami gminy Bodzechów, w niedzielę, 9 września o godz. 16 spotkanie w THM z mieszkańcami Ostrowca. W Kunowie spotkanie zaplanowano 15 września o godz. 11 w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej. W Waśniowie spotkanie odbędzie się 16 września o godz. 16 w budynku szkoły podstawowej. Mieszkańcy Ćmielowa spotkają się 24 września o godz. 16 do Domu Kultury w Ćmielowie, zaś mieszkańcy Bałtowa 29 września o godz. 16 w Gminnym Centrum Kultury.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Zakłada się, że w ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów.

W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub  biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych. Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “?Czyste powietrze?

  • 3 września 2018 at 08:27
    Permalink

    A co z największym „kopciuchem” i trucicielem w mieście ? Wystarczy codziennie spojrzeć na Nowy Zakład… Czy te brunatne i jasnobłękitne kłęby dymów są zupełnie obojętne dla środowiska a więc i dla człowieka ? Podejrzewam że nie.
    Ileż łatwiej jest grozić właścicielowi pieca węglowego domu jednorodzinnego niż potentatowi przemysłowemu.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *