Nie jedź pod prąd!

Jazda po pasach na rowerze to chleb powszedni. Rowerzyści mogą już jechać pod prąd jednokierunkową drogą, ale tylko wtedy, gdy ograniczenie prędkości na takiej jezdni wynosi 30 km/h.
Już się o tym przekonałem, gdy na ulicy Iłżeckiej natknąłem się na gościa, który jechał rowerem, właśnie pod prąd, wzdłuż sznura parkujących po lewej stronie drogi aut.
Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, przeprowadzona w lipcu bieżącego roku i wprowadzona już w życie, umożliwia poruszanie się rowerzystom pod prąd. Na szczęście, nowe przepisy dotyczą jedynie ulic jednokierunkowych, na których ograniczenie prędkości wynosi 30 km/h. Takie jezdnie, dopuszczające poruszanie się rowerzystów pod prąd, muszą być oznaczone poziomym znakiem P-27, a dodatkowo pod znakiem informującym o drodze jednokierunkowej ma widnieć tabliczka o treści: ?Nie dotyczy rowerów?. Ostrowiecki rowerzysta chyba o tym nie wiedział. Zapewne coś usłyszał i postanowił zaryzykować.
Zgodnie z par. 44 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych, znak D-3, ?droga jednokierunkowa? oznacza drogę lub jezdnię, na której ruch może odbywać się tylko w jednym kierunku. Jeśli pod znakiem D-3 znajduje się tabliczka z napisem ?NIE DOTYCZY? wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd – to takie pojazdy mogą poruszać się w obu kierunkach. Szczególnym przypadkiem jest ulica jednokierunkowa o dopuszczalnej prędkości do 30 km/h, na której, jeśli pod znakiem D-3 zawieszono tabliczkę ?NIE DOTYCZY? z symbolem roweru lub wózka rowerowego, to ruch tych pojazdów może odbywać się tam bez wyznaczonych pasów ruchu (par. 44 ust. 3). Rowerzysta może wówczas jechać pod prąd jednokierunkową drogą, bez wyznaczonego kontrapasa. Nowy przepis przez wielu kierowców jest uznawany za kontrowersyjny. Ja również uważam, że może on wprowadzić zamęt i utrudnić jazdę kierowcom samochodów. Oby nie przełożyło się to na niepotrzebne wypadki. Jazda pod prąd zawsze stanowi zagrożenie, ponieważ inni uczestnicy ruchu nie spodziewają się, że na ich pasie ruchu pojawi się pojazd poruszający się w przeciwnym kierunku. Może się to skończyć zderzeniem czołowym, w dodatku ze znaczną prędkością. Istnieje grupa kierowców, którzy świadomie ignorują przepisy ruchu drogowego. Zdarza się, że gdy na autostradzie, czy drodze ekspresowej, tworzy się korek, to zawracają i starają się ominąć zator drogowy, jadąc niezgodnie z obowiązującym kierunkiem ruchu (np. po pasie awaryjnym). Grozi za to mandat do 500 zł i do 6 punktów karnych.
Jak się ustrzec przed niebezpieczeństwem powodowanym przez kierowców jadących pod prąd?
-Na drogach o kilku pasach ruchu w jednym kierunku najlepiej wybierać ten, znajdujący się po prawej stronie. Większe jest prawdopodobieństwo, że osoba, która jedzie niezgodnie z obowiązującym kierunkiem ruchu, będzie poruszała się po ?swoim? prawym pasie, czyli naszym lewym ? mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. ? Warto również obserwować, co się dzieje na jezdni daleko przed nami, żeby odpowiednio wcześnie dostrzec zagrożenie.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nie jedź pod prąd!

  • 13 września 2018 at 07:44
    Permalink

    Jestem wielkim miłośnikiem jazdy na rowerze i jeżdżę już kilkadziesiąt lat.Dziś,w dobie ścieżek rowerowych i coraz lepszej jakości nawierzchni jezdni,wydawałoby się że rowerzyści czują się bezpieczniej.To półprawda bo ilość pojazdów na drogach jest kilkadziesiąt razy większa niż jeszcze 30-40 lat temu a arogancja i bezczelność użytkowników dróg rośnie z roku na rok. Tak bardzo potrzebne ścieżki rowerowe często są blokowane przez zaparkowane auta + wysokie krawężniki w poprzek drogi dla rowerów ; przykładem niech będzie ścieżka rowerowa na ulicy Długiej od ronda do granic miasta.Absurdem drogowym jest wyznaczenie takiej ścieżki rowerowej jaka jest przed marketem Kaufland – piesi i rowerzyści mają do dyspozycji chodnik bez rozdzielenia drogi dla pieszych i rowerzystów,i tu dochodzi często do słownych utarczek zwłaszcza nie-rowerzystów.
    Jestem za obowiązkiem posiadania zaświadczenia o znajomości podstawowych niezbędnych przepisów drogowych przez rowerzystów – samo posiadanie dowodu osobistego nie świadczy o poprawnym zachowaniu się na jezdni gdy jedzie się po niej rowerem.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *