Wieniec powiatu ostrowieckiego na Dożynkach Prezydenckich

W Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie, organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim. Jednym z głównych wydarzeń uroczystości był konkurs na ?Najładniejszy wieniec dożynkowy? o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W konkursie wziął udział wieniec powiatu ostrowieckiego, który zajął pierwsze miejsce podczas tegorocznego Wojewódzkiego Święta Plonów we Włoszczowie.

Pracom komisji konkursowej przewodniczyła Doradca Prezydenta RP dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, etnograf i socjolog. Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa małopolskiego, przygotowany przez gminę Tarnów, miejscowość Poręba Radlna; drugie miejsce wieniec województwa wielkopolskiego, przygotowany przez gminę Raszków, miejscowość Moszczanka; a trzecie wieniec województwa lubelskiego, przygotowany przez gminę Nowodwór, miejscowość Grabów Rycki. Zwycięski wieniec został wręczony Prezydentowi podczas Ceremoniału Dożynkowego.

Przypomnijmy, że autorką najpiękniejszego wieńca województwa świętokrzyskiego jest Renata Marzec z Bałtowa – absolwentka Akademii Rolniczej w Lublinie, nauczyciel przedmiotów zawodowych, m.in.: sadownictwa, warzywnictwa, kwiaciarstwa oraz architektury krajobrazu. Jak mówi, pierwsze wieńce powstawały pod okiem mamy przed dożynkami parafialnymi. Tegoroczny wieniec ma tradycyjny kształt w formie korony, na który składają się różne zboża uprawiane na danym terenie.

Wyjazd do Spały był dla Renaty Marzec wyróżnieniem. Jej wieniec był wyjątkowy, przyozdobiony biało-czerwonymi wstążeczkami, co stanowiło odniesienie do setnej rocznicy niepodległości.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *