Kwas azotowy w ziemi przy dawnych OZMO (zdjęcia)

Podczas prac ziemnych pod przyłącze gazowe przy dawnych Ostrowieckich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych operator koparki natknął się na dziwne znalezisko. Jak się okazało, w ziemi odnalazł składowisko kwasu azotowego. Zabezpieczeniem terenu oraz neutralizacją wykopu zajęli się strażacy z Grupy Ratownictwa Ekologicznego Ostrowiec 2.

-Niebezpieczny kwas znajdował się w 65 litrowych butelkach i 3 około 5-litrowych kanistrach – informuje obecny na miejscu komendant PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim, st. bryg. Robert Grudzień. Kwas będzie musiał usunąć właściciel terenu. Niestety, teren ten należy przynajmniej do kilkunastu właścicieli. Jednym z nich jest gmina Ostrowiec.  Najbliższa firma, która zajmuje się utylizacją niebezpiecznych substancji, znajduje się w Kielcach.

Na miejsce przybyli także przedstawiciele wydziałów zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. O odnalezionym w ziemi kwasie azotowym został poinformowany także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Prawdopodobnie to na zlecenie gminy Ostrowiec kwas zostanie zutylizowany.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *