Nikt im iść nie kazał ? wystawa o legionistach na Krzemionkach

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, włączając się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, we współpracy z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, przygotowało wystawę NIKT IM IŚĆ NIE KAZAŁ. KIELCZANIE I SYNOWIE ZIEMI SANDOMIERSKIEJ W LEGIONACH.

To prezentacja kielczan i synów ziemi sandomierskiej, którzy w sierpniu 1914 roku dobrowolnie wstąpili do oddziałów strzeleckich. Do tej pory nie udało się ustalić dokładnej liczby ochotników, jacy zasilili wówczas Legiony. Na wystawie zobaczymy sylwetki zaledwie 30 z nich, wśród kielczan m.in. Tadeusza Kasprzyckiego, Felicjana Sławoja Składkowskiego, Zofię Zawiszankę, Kazimierę Grunertówną czy czterech braci Massalskich: Tadeusza Feliksa, Zygmunta Kazimierza, Leona i Edmunda. Synów ziemi sandomierskiej reprezentują Władysław Belina-Prażmowski, Tadeusz Piskor, Antoni Jabłoński i Wojciech Bucior. Przedstawione materiały archiwalne, np. fotografie, pochodzą głównie ze zbiorów rodzinnych potomków legionistów.

Wernisaż wystawy NIKT IM IŚĆ NIE KAZAŁ. KIELCZANIE I SYNOWIE ZIEMI SANDOMIERSKIEJ W LEGIONACH odbędzie się w niedzielę 4 listopada 2018 r. o godz. 15.00 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki (Sudół 135 a). Wystawa będzie prezentowana  w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki do 5 grudnia br.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *