II Ostrowiecki Hubertus

Już po raz drugi myśliwi z Kół Łowieckich terenu powiatu ostrowieckiego obchodzili swoje coroczne święto.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w intencji myśliwych i ich rodzin oraz w intencji myśliwych z Hutniczego Kola Łowieckiego Nr 2 ?Dudek?, które obchodziło jubileusz 70-lecia istnienia. Mszę św. koncelebrowali proboszcz parafii ks. Marek Dzióba oraz kapelan myśliwych, wicedziekan ks. Dariusz Kowalski.
Po nabożeństwie uczestnicy wyruszyli kolumną ze sztandarami spod starostwa na ostrowiecki Rynek. W obchodach uczestniczyły delegacje kół mających łowiska na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski: KŁ ?Dudek? w Ostrowcu Świętokrzyskim, KŁ ?Dzik? w Ćmielowie, KŁ ?Jarząbek? w Ostrowcu Świętokrzyskim, KŁ ?Krępianka? w Lipsku, KŁ ?Ludowe? w Opatowie, KŁ ?Muflon? w Ostrowcu Świętokrzyskim, KŁ NR 1 w Jakubowicach, KŁ ?Ponowa? w Karczmie Miłkowskiej, KŁ ?Pustułka? w Ożarowie, KŁ ?Rosomak? w Radomiu i KŁ ?Szarak? w Radomiu.


Na Rynku uroczystość poprowadził Tomasz Marcinowski, prezes KŁ ??Jarząbek?, witając wszystkich gości. Jak zaznaczył nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świękrzyski, Adam Podsiadło, obchody są nie tylko integracją środowiska, ale też zwróceniem uwagi na rolę myśliwych w gospodarowaniu zwierzyną łowną.
-Chcemy, aby to było święto radości poprzez pokazanie darów lasu, gdyż chcemy zachęcać do tego co zdrowe i piękne, ale też zwrócić uwagę na rolę myśliwych oraz leśników w tradycji łowieckiej, która stanowiła o wielkości Polski, upamiętniając 100-lecie Odzyskania Niepodległości -mówił nadleśniczy A. Podsiadło.
W tegoroczne obchody wpisał się jubileusz KŁ.?Dudek?, które powstało w 1948 r. Jak mówi prezes koła Eugeniusz Dreger, liczy ono obecnie 51 myśliwych. Powierzchnia kola wynosi 14.291 ha. Koło posiada 18 psów myśliwskich. KŁ ?Dudek? w ciągu swojej 10-letniej działalności zostało odznaczone: Złotym Medalem oraz Medalem św. Huberta.
Podczas obchodów zostało zaprezentowane przez myśliwych: Mateusza Dąbka i Romana Kocjana z narracją Pawła Nowaka, widowisko wabienia zwierzyny. Andrzej Kołbut zaprezentował rasy psów myśliwskich. Zwieńczeniem obchodów na rynku był niezwykły koncert sygnalistów. W ramach realizowanego projektu ?Dobre z lasu? uczestnicy mogli degustować dziczyznę, lemoniadę z owoców leśnych oraz inne leśne przysmaki. Na stoisku Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski można było uzyskać dodatkowe informacje dotyczące nie tylko leśnych zasobów.


Coraz więcej w szeregi kół łowieckich wstępuje kobiet, co oznacza, że myśliwska pasja nie należy jedynie do mężczyzn. Obecnie w Polsce jest 3 tysiące kobiet myśliwych, zaś w województwie świętokrzyskim już 62 kobiety. Joanna Szymczuk poluje w KŁ ?Muflon?, jak mówi przyroda to jej pasja od dziecinnych lat, stąd obcowanie z naturą sprawia jej przyjemność. Drugą odsłoną obchodów była część edukacyjna. W Restauracji ?Panorama? odbył się wykład ks. dr hab. Jacka Łapińskiego na temat: ?Etyka ochrony zwierzyny?. Uroczystości zakończyła myśliwska impreza integracyjna.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *