„Lokator” – innowacyjny projekt ostrowieckiego MOPS

Pomysł pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, przetworzony w projekt pod nazwą ?Lokator?, powoli się krystalizuje.
Do udziału w projekcie zgłosiło się już ponad dwadzieścia osób. Pod koniec czerwca br. o innowacyjnym, grantowym, przedsięwzięciu opowiedziały nam dyrektor Magdalena Salwerowicz i kierownik Joanna Basińska. Od tamtej chwili minęły cztery miesiące, poświęcone głównie na informowanie mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego o celu projektu ?Lokator? i diagnozowaniu potrzeb. Najprościej mówiąc projekt polega na pomocy samotnie mieszkającym, starszym osobom, które z uwagi na wiek i pewne schorzenia coraz trudniej radzą sobie w życiu.
Wsparcie takim samotnym, starszym osobom coraz bardziej zależnych od innych, okazują sąsiedzi, opiekunki i pracownice socjalne ośrodka. Ale samotność w mieszkaniu i w życiu jest, niestety, dramatyczna. Dlatego pracownice MOPS doszły do wniosku, że można połączyć potrzeby tych starszych osób z potrzebami osób poszukujących miejsca do zamieszkania, które niejednokrotnie są pozbawione dachu nad głową i znajdują się w trudnej kondycji finansowej. Osoby te mogą zamieszkać u osób samotnych, opiekować się nimi i pomagać im w życiu. Takie rozwiązanie przynosi korzyści obydwu stronom, o czym informowali pracownicy MOPS-u. Trzeba też podkreślić, że mieli oni także świadomość zagrożeń wynikających z udziału w innowacyjnym programie.

Magdalena Salwerowicz – dyrektor MOPS: -Prowadzimy akcję edukacyjną. Wcześniej przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, warsztaty z zarządzania czasem własnym oraz trening podstawowych kompetencji społecznych, których celem było m.in. nabycie podstawowych umiejętności i podniesienie jakości życia naszych Beneficjentów. Wsparciem edukacyjnym objętych zostało 15 osób. W ramach projektu nawiązaliśmy współpracę z organizacjami pozarządowymi i Kościołem, aby trafić z ofertą do jak największej liczby odbiorców.

-W ramach projektu 12 osób poszukujących miejsca do zamieszkania oraz 10 osób zależnych wykazało zainteresowanie naszym projektem i podjęło współpracę z pracownikami socjalnymi, psychologiem i pracownikami działu usług opiekuńczych ? mówi kierownik Joanna Basińska. -Osoby gotowe do przyjęcia lokatora to kobiety. Panie Joasia, Katarzyna i Maria, są starsze i schorowane, ale chętne, aby wesprzeć inne osoby potrzebujące, ale także uzyskać pomoc dla siebie w codziennym życiu. Do wspólnego zamieszkania przygotowują się również poszukujące domu: Anna i Basia. Adresatki są objęte wsparciem psychologa i pracowników socjalnych, aby zbudować między sobą dobre relacje. Organizujemy spotkania, aby panie poznały się i zadecydowały nie tylko o wspólnym zamieszkaniu, ale również o zasadach wsparcia. W tym czasie badamy również potrzeby w zakresie wyposażenia w podstawowe artykuły i drobny sprzęt (ręczniki, pościel, naczynia), które zostaną zakupione ze środków grantu.
Wszystkie osoby zainteresowane wsparciem w ramach Projektu ?Lokator? proszone są o kontakt z pracownikami socjalnymi MOPS: Joanną Pietruszką i Damianem Głuszyńskim tel. 41 -27 -67 -621 lub Joanną Basińską. Więcej informacji można uzyskać na stronie ? www.mopsostrowiec.pl.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “„Lokator” – innowacyjny projekt ostrowieckiego MOPS

 • 9 listopada 2018 at 15:26
  Permalink

  Pomysl bardzo szlachetny. Sami widzicie ze naprawde nie wiele potrzeba aby dobrze zorganizowac fajne miasto.

  Reply
 • 14 listopada 2018 at 12:01
  Permalink

  Wystarczy dać ogłoszenie do gazet że się szuka osoby bezdomnej która w zamian za bezpłatne mieszkanie będzie nam usługiwać. Pieniądze zainkasowane na program a jak na razie nikt z tego programu jeszcze nie skorzystał a mineło już wiele miesięcy.

  Reply
 • 14 listopada 2018 at 12:15
  Permalink

  Urząd pracy też należałoby zlikwidować a wszystkich pracowników pozwalniać i niech szukają pracy darmozjady. Po co komu urząd pracy, pracodawcy mogą dawać oferty pracy do gazet czy internetu. Wiele lat temu zgłaszełm sie do urzędu pracy i ciągle słyszałem że pracy nie ma. Zostawić tylko rządowe serwisy internetowe gdzie można ogłaszać wolne miejsca pracy + kilka osób do obsługi stacjonarnych punktów informacyjnych i rejestracji bezrobotnych do celów statystycznych, 90% pracowników pozwalniać od razu się zmniejszą wydatki budrzetowe. Darmowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje konstytucja tylko przez wiele lat była ona ignorowana , skreślano bezrobotnych z urzędów pracy i zakazywano im rejestracji na wiele miesiecy i tracili ubezpieczenie zdrowotne w nfz za to ze zapomnieli sie zglosic zanizajac sztucznie statystyki bezrobocia….

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *