Święto Niepodległości. Jakie atrakcje? Co, gdzie, kiedy w naszych miastach i gminach

Co robić 11 listopada? Obok oficjalnych obchodów z okazji Narodowego Święta Niepodległości na mieszkańców naszego regionu czeka wiele atrakcji.

Ostrowiec Świętokrzyski

Obchody 100-lecia Niepodległości rozpoczną się w Ostrowcu Świętokrzyskim od Mszy świętej w Kolegiacie św. Michała o godz. 10.30. Godzinę później rozpocznie się przemarsz pod pomnik Józef Piłsudskiego, a ok. 11.45 część oficjalna zwieńczona złożeniem wiązanek.

W godz. 10 -15.30 trwać będą Biegi Niepodległości. Na godz. 16.30 zaplanowano odsłonięcie Masztu Niepodległości w Parku Miejskim, zaś o godz.17 w kinie ?Etiuda? rozpocznie się widowisko pt. ?Sto lat w sto minut?, ukazujące zjawiska najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych dekad, począwszy od 1918 r.. Widowisko tworzy kompilacja krótkich obrazów filmowych, wierszy i piosenek w wykonaniu różnych pokoleń; dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedsięwzięcie, zainicjowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości oraz Miejskie Centrum Kultury, przy zaangażowaniu Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkół Podstawowych Nr 14, 3 i 7, Katolickiego Zespołu Edukacyjnego, PG Nr 3, Szkoły Mistrzostwa Sportowego, LO Nr II i III, a także Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Ostrowiec Świętokrzyski, Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie, Studia Pandora w MCK pod kierownictwem Ewy Goworowskiej, muzyków Andrzeja Chochoła, Grzegorza Gołębiowskiego i Wojciecha Sochy oraz Michała Gumuły, opieką artystyczną objęła Katarzyna Zielińska. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


Powiat ostrowiecki

?Orły dla Niepodległej? ? 11 listopada ? Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Godzina 17-17.15-  powitanie gości

Godzina 17.15-18.00- koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczestników Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Ostrowcu Św. oraz Orkiestry Polowej Brygady Drużyn Strzeleckich.

Po koncercie zapraszamy na pokaz sztucznych ogni.

Dla uczestników będzie grochówka i ciepłe napoje.


Ćmielów


Kunów


Waśniów


Bałtów


 

Opatów


Powiat opatowski

11 listopada od godz. 10 zapraszamy do Podziemi Opatowskich na wielki finał programu, realizowanego przez cały rok jubileuszowy, zatytułowanego ?Powiat opatowski na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości? ? a w nim:

Otwarcie i prezentacja nowych wystaw:

– ?Józef Piłsudski i Beliniacy? ? prace rzeźbiarskie Zygmunta Niewiadomskiego, artysty pochodzącego z Leszczkowa. Portrety słynnej Siódemki ? patrolu pod wodzą Władysława Beliny-Prażmowskiego oraz przywódcy Legionów Polskich, ojca niepodległości Józefa Piłsudskiego

– ?Hej, kto Polak, na bagnety!? ? prezentacja bagnetów, używanych w latach 1914-1920 przez Polaków, walczących o niepodległość Ojczyzny i w obronie granic Rzeczpospolitej. Wolność została ?przyniesiona na bagnetach?, wywalczona przez polskich żołnierzy w różnych armiach I wojny światowej oraz w walkach o ustalenie granic II Rzeczpospolitej

– wystawa ?Tak powstała Niepodległa? ? obraz dorobku kulturowego i przemysłowego II Rzeczpospolitej

– wystawa ?Ojcowie Niepodległości?, prezentująca sylwetki postaci historycznych, którym zawdzięczamy odzyskanie wolności w 1918 r.

– wystawa ?Krzemień pasiasty ? świętokrzyski skarb natury?, ekspozycja wspaniałych wyrobów jubilerskich, użyczonych przez firmę Bomar z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Oprawa muzyczna i wizualna wydarzenia ? pieśni patriotyczne i archiwalne filmy z okresu międzywojennego.

Dla wszystkich przybyłych przygotowano poczęstunek ? ?Gęsina na Świętego Marcina? ? dania z gęsiny jako nasz regionalny specjał, które przygotował Dwór Markus oraz Miodowy Młyn.


Ożarów

11 Listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, o godzinie 12 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ożarowie odprawiona zostanie msza święta. Po nabożeństwie mieszkańcy udadzą się pod Pomnik Niepodległościowy na Placu Wolności.

– Przykładamy duże znaczenie do obchodzonego święta ? mówi burmistrz Marcin Majcher. ? Tym bardziej, że ziemia ożarowska, począwszy od października 1914 r., kojarzy się ze szlakiem do niepodległości w naszym kraju. W pobliskich Jakubowicach doszło do pierwszych nominacji oficerskich żołnierzy Józefa Piłsudskiego i od tego czasu zaczęło oficjalnie istnieć wojsko polskie, a nie formacje polskie przy wojsku austriackim. W późniejszym okresie polskie legiony maszerowały przez naszą ziemię, szły przez okolice Ożarowa, Tarłowa. Przeprawiały się przez Wisłę w kierunku Annopola. Radni w 1935 roku nadali Marszałkowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ożarowa.

 Podczas uroczystości na Placu Wolności burmistrz Marcin Majcher wystąpi z przemówieniem okolicznościowym, w którym przypomni inicjatywy gminy związane z obchodami jubileuszu, odsłonięcie Pomnika Niepodległościowego w Ożarowie przed czterema laty, popiersia Marszałka w Jakubowicach w tym roku. Mieszkańcy odmówią wspólnie modlitwę i zaśpiewają Hymn Narodowy. Będzie Apel Poległych, złożone zostaną kwiaty i wieńce przed Pomnikiem Niepodległościowym.

 Niecodziennym zdarzeniem będzie wykonane wspólnego pamiątkowego zdjęcia wszystkich mieszkańców, którzy znajdą się na Placu Wolności. – To szczególna okoliczność z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, dokument dla przyszłych pokoleń ? podkreśla sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, który koordynuje całą akcję. – Zdjęcie będzie tak wyreżyserowane, by po roku obchodów, opisie uroczystości odbytych w szkołach, przedszkolu, instytucjach gminnych, umieścić wszystko w specjalnie przygotowanej kapsule czasu, który znajduje się pod pomnikiem na Placu Wolności. To będzie też uczczenie 450-lecia lokacji miasta Ożarowa, co przypada w przyszłym roku.

 Po uroczystościach na Placu Wolności mieszkańcy obejrzą program artystyczny w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Został on przygotowany w ramach projektu ?Żeby ja cenić, trzeba ją zrozumieć? i dofinansowany ze środków Lokalnego Konkursu Grantowego ?Działaj lokalnie 2018? Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Konkurs ogłosił Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu wze współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Przygotowane przez grupę artystyczną ?Iskra? oraz chór Zespołu Szkół imienia Edwarda Szylki w Ożarowie widowisko ?Gdzież ta Rzeczpospolita. Od potęgi i wielkości przez niewolę do wolności? odbędzie się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *