Co czeka powiatową oświatę?

-Przed nami bardzo trudny i specyficzny nowy rok szkolny dla szkolnictwa ponadgimnazjalnego – mówi Mariusz Łata, nowy naczelnik powiatowej oświaty.


?W roku szkolnym 2019/2020 już do szkół średnich, a nie ponadgimnazjalnych trafi ?podwójny? rocznik absolwentów trzeciej klasy gimnazjum i ósmej klasy szkoły podstawowej. Organizacja pracy szkół w tych nowych warunkach praktycznie już się rozpoczęła. Wysłaliśmy do szkół z terenu wszystkich gmin powiatu ostrowieckiego zapytania w trybie informacji publicznej o przedstawienie dokładnej liczby absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Potrzebne nam dokładne dane, ale wstępnie musimy zakładać, że liczba uczniów klas pierwszych w naszych placówkach może być aż dwukrotnie wyższa, aniżeli w tym roku szkolnym.
Naczelnik Mariusz Łata rozmawia już z dyrektorami szkół średnich na temat potencjału nauczycieli i bazy lokalowej poszczególnych placówek.
-Chcemy wiedzieć ile w naszych szkołach możemy stworzyć dodatkowych oddziałów ? podkreśla Mariusz Łata. ?Naprawdę przed nami trudny okres pracy. Mam nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami ministerstwa edukacji w związku z przyjęciem podwójnej liczby uczniów wzrośnie również subwencja oświatowa.
Nowy naczelnik mówi, że w trudnych warunkach finansowania powiatowej oświaty nie ma najmniejszego zamiaru straszyć rodziców i uczniów jakimikolwiek zmianami w sieci szkół. Do nas dotarły np. nieprawdziwe informacje o tym, jakoby ograniczeniu miało ulec funkcjonowanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
-Na pewno nie będziemy likwidować lub ograniczać działalności poszczególnych placówek oświatowych, bo przecież musimy stworzyć więcej miejsc nauki ? mówi M.Łata. ?Uspokajam, będzie więcej uczniów, więcej oddziałów szkolnych. Nauczyciele zdają już sobie sprawę z tego przed jakimi wyzwaniami stoją szkoły. Nie ma też żadnych obaw, że powiatowe szkoły nie pomieszczą uczniów. Doskonale przecież funkcjonowały niegdyś w warunkach wyżu demograficznego. Ponadto, nie zakładamy, że szkoły mogą pracować na dwie zmiany. Jeszcze w grudniu powinniśmy znać dokładne liczby uczniów, co pomoże nam w przygotowaniu dla nich jak najlepszej oferty edukacyjnej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *