Sytuacje nadzwyczajne

W dniu 22 grudnia 2018 r. po godz. 18, w Goździelinie, policjanci zatrzymali citroena, który dopiero co wyprzedził ich radiowóz.
Na pierwszy rzut oka wydawało się, że mają do czynienia z piratem drogowym.
-We wnętrzu auta znajdował się 14? latek, który miał ranę ciętą ręki z silnym krwotokiem i był wieziony przez jednego z rodziców do szpitala -mówi Sylwester Kaniewski, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mundurowi natychmiast przekazali informację dyżurnemu ostrowieckiej komendy i błyskawicznie podjęli decyzję o pilotowaniu pojazdu do szpitala.
Mł. asp. Rafał Kończyk oraz sierż. sztab. Jacek Orzechowski włączyli w swoim radiowozie sygnały pojazdu uprzywilejowanego i po kilku minutach dojechali wspólnie z chłopcem oraz jego rodzicem do ostrowieckiego szpitala.
Wszyscy szybko i bezpiecznie dotarli do szpitala, a zdrowiu 14-latka nie zagraża już niebezpieczeństwo. Dla niektórych takie zachowanie policjantów może się wydawać cokolwiek dziwne, gdyż tę formację kojarzymy raczej ze ściganiem sprawców przestępstw, a nie z wożeniem chłopców do szpitala. Nie ma tym w tym jednak nic dziwnego, ani tym bardziej niewłaściwego. Policjanci podobnie jak prokuratorzy realizują wiele zadań, które służą ogólnie rozumianemu bezpieczeństwu, zachowaniu porządku i przestrzeganiu prawa.
Policyjna eskorta do szpitala
W Ostrowcu Świętokrzyskim w rejonie ul. Żeromskiego, samochód osobowy marki Seat z impetem podjechał za znajdujący się w rejonie przejazdu kolejowego radiowóz. Jak się okazało, w aucie znajdowały się córka i żona kierującego oraz jego wnuk, który miał problem z oddychaniem i potrzebny był natychmiastowy transport do szpitala.
-Mundurowi z Komisariatu Policji w Ćmielowie przekazali informację dyżurnemu ostrowieckiej komendy i błyskawicznie podjęli decyzję o pilotażu pojazdu, w którym znajdowało się miesięczne dziecko ?mówi sierżant sztabowy Sylwester Kaniewski.
Sierż. sztab. Adrian Sidor oraz post. Dominik Dziama włączyli w swoim radiowozie sygnały pojazdu uprzywilejowanego i po kilku minutach dojechali wspólnie z 61-letnim kierowcą samochodu osobowego marki Seat do ostrowieckiego szpitala.
Dzięki błyskawicznej pomocy policjantów niemowlę szybko i bezpiecznie trafiło do szpitala, gdzie zostało przekazane w ręce lekarzy.
Uratowali życie 26?latkowi
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim uratowali życie 26?letniemu ostrowczaninowi, który próbował popełnić samobójstwo.
-Ok. godz. 9.30, z dyżurnym ostrowieckiej komendy skontaktował się mężczyzna, który poinformował, że jego 26-letni syn przysłał mu wiadomość sms-ową, z treści której wynikało, że zamierza odebrać sobie życie ?mówi sierżant sztabowy Sylwester Kaniewski, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dodał, że jego syn wynajął pokój w jednym z hoteli na terenie miasta.
Policjanci z ogniwa patrolowo ? interwencyjnego szybko ustalili, że w jednym z pokoi faktycznie zamieszkuje 26-latek. Pobiegli pod drzwi pokoju, których nikt nie otwierał.
-Wtedy jeden z policjantów wszedł na dach budynku, skąd przez okno zajrzał do pokoju i potwierdził obecność w nim mężczyzny ?dodaje S. Kaniewski. Drugi z funkcjonariuszy wyważył drzwi do pokoju. Policjanci udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwali załogę karetki pogotowia.
Dzięki zdecydowanej postawie i sprawnym działaniom sierż. szt. Roberta Wiącka oraz sierż. Marcina Bisa nie doszło do tragedii.
Dyżurny policji rozpoznał sprawcę rozboju
Nie tylko funkcjonariusze operujący w terenie potrafi ą namierzyć przestępców. Pewnego wieczora do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosił się taksówkarz wraz z pasażerem, który awanturował się podczas zamówionego kursu oraz nie chciał uiścić opłaty za świadczoną usługę.
-W trakcie wyjaśniania okoliczności tego zajścia oficer dyżurny, który pełnił wtedy służbę na stanowisku kierowania, zwrócił uwagę, że pasażer taksówki rysopisem odpowiada sprawcy rozboju dokonanego w dniu 14 października br. w Ostrowcu Świętokrzyskim ?mówi sierżant sztabowy Sylwester Kaniewski. Podejrzenia dyżurnego szybko się potwierdziły. Jak ustalono, 34?latek w Ostrowcu Świętokrzyskim, na jednej z ulic na obrzeżach miasta, zaczepił 27? latkę. Zażądał od niej pieniędzy, a kiedy ta odmówiła, uderzył ją pięścią w twarz. Przestraszona kobieta oddała mu posiadane przy sobie 10 zł. Jednak gdy tylko sprawca oddalił się, o całym zdarzeniu powiadomiła ostrowieckich policjantów.
Tak oto 34-letni został zatrzymany i wkrótce usłyszał zarzut dokonania rozboju na 27?latce.
Policjant świadkiem wypadku drogowego
Policjant ostrowieckiej komendy, jadący autem jedną z dróg w gminie Bodzechów, będący w czasie wolnym od służby, zauważył osobowego fiata, którego kierujący podczas manewru wyprzedzania stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu.
-Policjant natychmiast udzielił pierwszej pomocy poszkodowanym, po czym wezwał na miejsce służby ratunkowe ?mówi sierżant sztabowy Sylwester Kaniewski. W tym zdarzeniu najbardziej ucierpiała 21-letnia pasażerka fiata. Przybyli na miejsce funkcjonariusze ustalili, że sprawcą wypadku jest 24?letni mieszkaniec gminy Ćmielów, który prowadził pojazd, będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Dodatkowo policjanci ustalili, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.
Niewybuch na działce
Do nietypowych zadań policjantów należy także? pilnowanie niewybuchów. Wbrew pozorom to niezwykle odpowiedzialne zajęcie, które uratowało niejedno ludzkie życie. W gminie Wojciechowice ujawniono niewybuch z czasów II Wojny Światowej.
33-latek znalazł go na działce rolnej. Powiadomiono patrol saperski, a miejsce zabezpieczono do czasu podjęcia niewybuchu. To zadanie przypadło patrolowi policyjnemu.
-Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach ktoś znajdzie przedmiot przypominający pocisk, nigdy nie powinien go podnosić, przesuwać, uderzać w niego ?mówi podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy KPP w Opatowie. Jeśli jest już wykopany, niech nie zakopuje go ponownie. Trzeba oddalić się na bezpieczną odległość, a o znalezisku jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji.
Miejsce, gdzie się znajduje niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych. Jeśli przedmiot ten znajduje się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy zagrożone miejsce oznaczyć.
Blisko ludzi
Dobrze, że minęły czasy, kiedy to policjanci realizowali niemal wyłącznie zadania służące aktualnie panującej władzy. Dobrze, że w państwie prawa liczą się nie tylko przepisy i ich bezwzględne stosowanie. Dobrze, że to obywatel i jego prawa dochodzą coraz śmielej do głosu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *