Koniec piecyków gazowych

W tym roku, kilkanaście bloków, należących do Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w których zainstalowane są piecyki gazowe, włączonych zostanie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Popłynie do nich woda z magistrali ciepłowniczej.
Do zarządu Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej cały czas spływają wnioski od mieszkańców spółdzielczych budynków z prośbą o likwidację piecyków gazowych w mieszkaniach i podłączenie budynków do sieci miejskiej, zapewniającej ciepłą wodę. Można powiedzieć – wreszcie, bowiem od kilku lat pisze się i mówi o potrzebie takich inwestycji, głównie ze względów bezpieczeństwa. Budynki w najstarszych osiedlach spółdzielczych, zaprojektowanych jeszcze w latach 60. i 70. poprzedniego wieku, wyposażone zostały w piecyki gazowe, które podgrzewały wodę.
-Zainteresowanie podłączeniem bloków do centralnej ciepłej wody jest coraz większe. W tym roku mamy już zleconą dokumentację na kilkanaście budynków, ale wpływają następne podania ? mówi Marek Zaręba, prezes zarządu OSM. -Wszystko zależy od mocy przerobowych Miejskiej Energetyki Cieplnej. W każdym razie zainteresowanie wymianą jest bardzo duże. Kwotę, jaką muszą zapłacić mieszkańcy za te prace, spółdzielnia rozkłada na raty.
Gminna spółka też zachęca mieszkańców, by korzystali z centralnej ciepłej wody. Właściciele każdego mieszkania mogą liczyć na dofinansowanie ze strony MEC w wysokości 500 zł. Renata Mikołajczak, dyrektor ds. inwestycji Miejskiej Energetyki Cieplnej, zapewnia, że w tegorocznym budżecie jej firma zarezerwowała potrzebne środki finansowe na 500 plus, jak nazywają pracownicy spółki dofinansowanie inwestycji związanych z likwidacją piecyków i podłączeniem bloków do miejskiej sieci.
-Wpłynęły do nas kompletne dokumenty, dotyczące modernizacji w tym roku sieci w czterech spółdzielczych budynkach ?mówi pani dyrektor. – Zostaliśmy też poinformowani o decyzji mieszkańców kolejnych bloków z zasobów OSM. Pewnie wpłyną do nas niebawem wnioski, dotyczące prac modernizacyjnych w tych kolejnych blokach. Wcześniej spółdzielnia musi ogłosić przetargi na wykonanie dokumentacji technicznej takich zadań. Przygotowanie takiej dokumentacji trwa kilka miesięcy. Jesteśmy przygotowani do takich inwestycji zarówno pod względem finansowym, jak i technicznym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, uruchomimy drugą brygadę, która zajmie się pracami technicznymi w budynkach. Z naszej strony jest jeden wymóg, aby dofi nansować prace, zgodę na włączenie do centralnej sieci musi wyrazić więcej niż 50 proc. mieszkańców danego budynku.
Najwięcej budynków wyposażonych w piecyki gazowe znajduje się w osiedlach: XXV-lecia i Sienkiewiczowskie. Tam organizowane są zebrania, w czasie których pracownicy administracji OSM i MEC informują mieszkańców o zasadach prac modernizacyjnych. Pułanki są jedynym osiedlem OSM, w którym mieszkańcy wszystkich budynków korzystają z dobrodziejstwa centralnej ciepłej wody.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Koniec piecyków gazowych

  • 7 maja 2021 at 19:33
    Permalink

    Dlaczego za podłączenie wody mają płacić wszyscy, skoro nie każdy chce wodę z elektrociepłowni? Ktoś tu próbuje uszczęśliwiać na siłę mieszkańców. Będę drążył tę sprawę i nie odpuszczę

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *