Pomagają ofiarom przestępstw

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, akcja koordynowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W dniach 18 -24 lutego 2019 r., ostrowieccy i opatowscy policjanci, a także prokuratorzy, w godzinach urzędowania i w ramach dyżurów, udzielają porad oraz pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

W krajach Unii Europejskiej co roku 22 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw ? w Polsce obchodzony jest on już po raz dwunasty. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw to idea, która powstała jeszcze w 2000 r., a jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Siłą rzeczy prawo karne zajmuje się w dużej mierze sprawcą przestępstwa, a nie ofiarą. W odczuciu niektórych osób ofiara przestępstwa zostaje jakby zepchnięta na dalszy plan, choć to ofiara przestępstwa i jej rodzina cierpią z powodu przestępstwa najbardziej.

Akcja pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem stanowi dowód tego, że państwo troszczy się właśnie o osoby skrzywdzone przestępczym działaniem. Osoby te materialne, musiały podjąć leczenie, skorzystać z pomocy adwokata. mogą dowiedzieć się, jakie przysługują im prawa i gdzie mogą otrzymać wsparcie finansowe, jeśli wskutek przestępstwa poniosły jakieś szkody.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *