Oszuści i domokrążcy

W dniu 26 lutego 2019 r. do 87-latka zatelefonował mężczyzna podający się za policjanta. Opowiedział starszemu panu historię o hakerach, okradających konta bankowe, a niejako przy okazji dowiedział się, że 87-latek także ma konto bankowe.

-Polecił seniorowi, by odwiedził jeden z banków w centrum miasta, gdzie miał otworzyć konto bankowe i  przelać na nie pieniądze w kwocie 100 tys. złotych ?mówi sierżant sztabowy Sylwester Kaniewski, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na szczęście pracownicy placówki wykazali się czujnością i swoje podejrzenia przekazali prawdziwym policjantom. Wówczas 87-latek uświadomił sobie, że niewiele zabrakło, aby został oszukany i stracił swoje oszczędności.

Niewykluczone, że ten sam sprawca próbował oszukać 75?letnią ostrowczankę, ale kobieta od razu zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem.

Oszuści i domokrążcy imają się różnego rodzaju sposobów, aby przekonać odwiedzanego o swoich dobrych zamiarach lub okazji korzystnej dla niego.

-Chodzą po domach prosząc o drobną pomoc lub oferują różnego rodzaju produkty w okazyjnej cenie ?mówi nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Czasem przedstawiają się za pracowników różnych instytucji. Tymi sposobami wykorzystują dobre serce lub łatwowierność najczęściej seniorów, a ich celem jest dostać się do mieszkania i ograbić właściciela z wszystkich kosztowności.

Wszelkiego rodzaju produkty typu koce, prześcieradła czy sprzęt użytku codziennego ma jedynie za zadanie odwrócenie uwagi zainteresowanego, co umożliwi przestępcy dostanie się do mieszkania i splądrowanie go w poszukiwaniu pieniędzy, czy kosztowności. W ten sposób w ostatnim czasie trzech seniorów z naszego województwa straciło swoje oszczędności.

Jak się przed nimi uchronić? Pod żadnym pozorem nie wpuszczaj nieznajomych do domu. Sprawdź czy osoba przedstawiająca się za pracownika danej instytucji, faktycznie nim jest. Poproś o okazanie dokumentów. Nie pozwól, aby swobodnie poruszała się po twoim mieszkaniu.  Jeżeli masz podejrzenie, że odwiedzający może mieć złe zamiary zadzwoń na numer alarmowy.

Jeżeli mamy w rodzinie lub znamy osoby starsze, ważne jest aby informować je o takich przestępstwach. W dużej mierze może to zapobiec przestępczym działaniom złodziej i ustrzec seniorów przed utratą czasami dorobku całego życia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *