Wszystkie drogi w jednym standardzie utrzymania

Zapowiadane od kilku tygodni przejęcie przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski dróg powiatowych w granicach administracyjnych miasta stało faktem. Podczas czwartkowej sesji radni Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego jednogłośnie zdecydowali o zawarciu porozumienia, dotyczącego utrzymania jezdni, chodników, pasów zieleni i ścieżek rowerowych, a także wykonywania doraźnych remontów. Gmina Ostrowiec, w ramach pomocy finansowej dla Powiatu Ostrowieckiego, zamierza przeznaczyć w 2019 roku kwotę 690 tysięcy złotych.

Ostrowieccy radni podjęli w tej sprawie dwie uchwały. Pierwsza z nich w sprawie przejęcia przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski zadań Powiatu Ostrowieckiego z zakresu zarządzania drogami powiatowymi w granicach administracyjnych miasta Ostrowca Świętokrzyskiego oraz udzielenia przez Powiat Ostrowiecki dla Gminy Ostrowiec Świętokrzyski dotacji na realizację zadań. Przejęcie owych zadań w myśl uchwały ma nastąpić na mocy porozumienia zawartego pomiędzy samorządami, które ureguluje w szczególności zakres podejmowanych zadań oraz zasad udzielania przez Powiat dotacji na ich realizację.

Związana z główną uchwałą była, kolejna w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla Powiatu Ostrowieckiego, na które Gmina Ostrowiec Świętokrzyski w tegorocznym budżecie zapewniła środki finansowe w kwocie 690 tys. zł. Pomoc rzeczowa na tę kwotę obejmie utrzymania letnie i zimowe nawierzchni chodników, ścieżek rowerowych, utrzymaniu kanalizacji deszczowych, zieleni, czystości w pasach drogowych, a także usuwania dzikich wysypisk i padniętych zwierząt. Wszystkie zapisane czynności dróg powiatowych zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

– To co zapowiadaliśmy od dawna dzisiaj się ziściło- mówi prezydent Jarosław Górczyński. To gmina będzie administrować drogami powiatowymi w granicach miasta. Chcemy poprawić i ujednolicić standard utrzymania ulic, odpowiednio zadbać o pasy drogowe, skwery, czy ronda. Mieszkańcy nie muszą wiedzieć przez kogo zarządzana jest dana ulica, należy im się to aby mogli jeździć po dobrze przygotowanych ulicach, czy ścieżkach rowerowych, chodzić po  zadbanych chodnikach.

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski przejęła blisko 40 km dróg powiatowych w granicach miasta, bowiem porozumienie objęło następujące ulice: ul. 11-go Listopada, ul. Długą, ul. Piaski, ul. Podstawie, ul. Polną, ul. Rudzką, ul. J. Samsonowicza, ul. Siennieńską, ul. Szewieńską, ul. L. Waryńskiego, ul. Żabią, Al. Jana Pawła II, ul. H. Sienkiewicza, ul. S. Żeromskiego, ul. Chmielowską, ul. Świętokrzyską, ul. Chrzanowskiego, ul. Iłżecką, ul. Kąty Denkowskie, ul. J. Kilińskiego, ul. A. Mickiewicza, ul. Mostową.

– Na mocy porozumienia i podjętych uchwał powiat w ramach dotacji przekaże kwotę 320 tys. złotych, zaś my, jako Gmina Ostrowiec Świętokrzyski w ramach pomocy rzeczowej dołożymy 690 tysięcy złotych aby doprowadzić pasy drogowe do przyzwoitości, bowiem widzimy wiele zaniedbań powstałych przez ostatnie lata na drogach powiatowych. Na pewno nikt teraz nie będzie udawał, że niczyj jest ten, czy ów chodnik, nie dopuszczam też uwag co do zarośniętych skwerów, jak chociażby przy zbiegu ulic Piaski i Sienkiewicza, czy chwastów na rondach np. jak to było przy ulicy Długiej.

– Cieszy mnie dzisiejszy namacalny efekt wzajemnej współpracy obu samorządów- mówi starosta Marzena Dębniak. Ważne jest to, że w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie jeden standard utrzymania dróg w mieście za co dziękuje prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiemu. Liczę, że teraz na drogach powiatowych będzie ładniej, bezpieczniej, a za sprawą jednego zarządcy prościej.

Podczas sesji radni nie kryli zadowolenia z przyjętego scenariusza.

? To bardzo dobrze, że jeden zarządca będzie odpowiedzialny za stan dróg w mieście ? mówi radny Andrzej Pałka.- Trzeba jasno sobie powiedzieć, że drogi powiatowe przez ostanie lata były bardzo zaniedbane.

? Przez ostatnie cztery lata standard dróg gminnych zdecydowanie się poprawił ? mówi radny Włodzimierz Sajda. Mamy profesjonalne firmy, które odpowiadają właśnie za stan dróg i porządek w ich pobliżu. Jest to Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych oraz Zakład Usług Miejskich. Jestem pewny, że niebawem także drogi powiatowe zostaną doprowadzone do porządku.

Trzeba wiedzieć, że dotychczas Gmina Ostrowiec Świętokrzyski na ich utrzymanie na utrzymanie własnych dróg przeznaczało kwotę od 1, 5 mln do 1,8 mln złotych rocznie. Teraz ona  w związku z zawartym porozumienie wzrośnie.

Jak zapowiada prezydent Jarosław Górczyński zaraz po dopracowaniu wszelkich szczegółów służby miejskie, tj. Zakład Usług Miejskich i Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w ciągu kilku najbliższych tygodni powinny rozpocząć prace przy drogach powiatowych.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Wszystkie drogi w jednym standardzie utrzymania

 • 9 marca 2019 at 14:15
  Permalink

  Może i dobrze bo pay zieleni i chodniki przy Jana Pawła to prawdziwy śmietnik… Nie wspominając o odcinkach asfaltu np. na wysokości ul Targowej. Więcej łat niż….

  Reply
 • 11 marca 2019 at 11:48
  Permalink

  Brawo. Trzymam kciuki za powodzenie i kolejne pozytywne zmiany w Ostrowcu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *