Zakwitnie kalina w Nietulisku Dużym (zdjęcia)

W Nietulisku Dużym odbyła się wiosenna uroczystość, podczas której mieszkańcy oraz zaproszeni goście, sadzili  w wiosce kalinę koralową. Inicjatywę sadzenia krzewu rozpropagowali: miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich ?Kalina? oraz sołtys Henryk Jabłoński.  Miejscowe KGW zawiązało się pod koniec 2018 r. To dosyć młoda organizacja, lecz skupiająca pełne dobrej energii i aktywności mieszkanki. Koło liczy 50 pań, wspomaganych przez małżonków i jest największym KGW w powiecie ostrowieckim.

-Z uwagi na to, że nasze koło zawiązało się w grudniu 2018 r, było nam żal, że Nietulisko Duże nie włączyło się w obchody 100 ?lecia odzyskania  Niepodległości. Zastanawialiśmy się, co zrobić, aby uczcić ten zacny jubileusz, a jednocześnie oddać hołd tym, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wolnością. I wtedy pojawił się pomysł, nawiązujący do nazwy naszego koła ?posadzenie 100 drzewek kaliny koralowej. To polski krzew, symbol polskości, który niegdyś, w okresie międzywojennym, zdobił polskie  ogródki i każda gospodyni miała honor, aby mieć kalinę w swoim ogrodzie. Krzew kwitnie na biało, zaś w sierpniu, gdy  przekwita, tworzą się czerwone korale, które obowiązkowo gospodynie wkładały w wianuszki kwiatów święcone 15 sierpnia na Matki Boskiej Zielnej. Postanowiłyśmy więc wrócić do tej tradycji, a jednocześnie zamienić naszą miejscowość w koralową wioskę ?mówiła Teresa Wykrota, prezes. KGW ?Kalina? w Nietulisku Dużym.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadzenie kaliny w miejscowości,  poprzedziło wspólne śniadanie  w miejscowej świetlicy, z udziałem gości: wicestarosty Andrzeja Jabłońskiego, burmistrza Lecha Łodeja, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, Piotra Rakoczego, radnego Marka Bilskiego. Na wiosennie ozdobionych stołach znalazły się smakołyki tradycyjnej, polskiej  kuchni: jajecznica z wiejskich jajek ze szczypiorkiem, swojskie wędliny z wiejskim chrzanem,  smalec z kwaszonym ogórkiem i wypieki według dawnych receptur. Po takim posiłku wszyscy ruszyli na wioskę z sadzonkami kaliny, które zostały umieszczone na drewnianym wózku, ozdobionym barwnymi wstążkami. 

Wcześniej krzewy poświęcił proboszcz miejscowej parafii ks. Wiesław Słowiński. Pierwszą kalinę przy remizie strażackiej zasadzili zaproszeni goście, a towarzyszył temu śpiew pań z KGW, specjalnie na tę okoliczność ułożonej piosenki autorstwa mieszkanki, Haliny Skowron.

Nietuzinkową osobą w Nietulisku Dużym jest sołtys H. Jabłoński, który zachęca mieszkańców do aktywności. Do tej pory w wiosce nie było takich tradycji. KGW istniało tu pół wieku temu, później nikt nie kontynuował już dawnych obyczajów. Jak mówią mieszkanki, przedstawiciele młodego pokolenia nie prowadzą już gospodarstw, młode rodziny pracują zawodowo i nie mają czasu. Jednak kiedy w 2015 r. została wyremontowana remiza wraz ze świetlicą, okazało się, że wśród mieszkańców jest potrzeba integracji. Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszedł sołtys, który organizował okolicznościowe spotkania, cieszące się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Dzięki funduszowi sołeckiemu udało się wykonać wiele prac w świetlicy, zaś młode stażem KGW ?Kalina? już pozyskało środki w wysokości 4 tysięcy na jej wyposażenie. Lokalny artysta, Władysław Gałka, wykonał szyld z drzewa lipowego z nazwą KGW, które wisi tuż nad wejściem  do świetlicy.

Mieszkańcy mają nadzieję, że tradycja sadzenia kaliny w polskich ogrodach wyjdzie poza teren wioski i ogranie cały region świętokrzyski, aby stał się on zagłębiem polskiego krzewu. Z pewnością święto kaliny wpisze się na stałe w życie wioski.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *