Czas na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Halowych. W Ostrowcu boks, taekwondo i siatkówka

Dziś, o 15.00 w Kieleckim Centrum Kultury, odbędzie się uroczysta, oficjalna ceremonia otwarcia XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych – Świętokrzyskie 2019.
Na dużej scenie KCK, mogącej pomieścić na widowni nawet ponad 700 osób, na uczestników wydarzenia czeka ogrom atrakcji. To uroczystość, nad której przebiegiem i scenariuszem prace trwały od długich tygodni. Ze strony organizacyjnej zapewniamy ? wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Na trybunach, oprócz kilkuset młodych sportowców, trenerów i gości z całej Polski, zasiądą także m.in. sławy polskiego sportu, władze ministerstwa, województwa i miast-gospodarzy, w których odbywają się już i będą jeszcze odbywać się zmagania olimpijskie. Podczas uroczystości zaprezentują się: Kielecki Teatr Tańca, Studio Tańca i Stylu ?Rewanż?, Towarzystwo Sportowe ?Piramida? oraz duet żonglerski Natalia Gołąbek i Igor Sikorski z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Całość uroczystości poprowadzi Jarosław Bukowski.


Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych w hali przy ulicy Świętokrzyskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim odbywać się będą zawody w takich dyscyplinach, jak piłka siatkowa, boks i taekwondo. Walki pięściarzy i pięściarek zaplanowano w dniach od 21 do 26 maja, a walki taekwondoków od 10 do 12 maja. Rywalizacja siatkarska dziewcząt zaplanowana została z kolei w dniach od 16 do 19 maja.
Katarzyna Skowrońska oraz Małgorzata Glinka (dwukrotnie mistrzynie Europy w siatkówce), Michał Kubiak (dwukrotny siatkarski mistrz świata) czy Damian Janikowski (brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie w zapasach) ? to tylko część gwiazd polskiego sportu, które swoją karierę zaczynały od udziału w Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży, gdzie oczywiście stawały na podium w swoich dyscyplinach. Czy taka przyszłość czeka uczestników jubileuszowych XXV OOM w sportach halowych Świętokrzyskie 2019? Kto z nich pójdzie w ślady wybitnych reprezentantów Polski?
Ponad 4500 osób z całego kraju, w tym: ok. 3350 zawodników, 790 trenerów i opiekunów, 360 sędziów oraz 40 przedstawicieli polskich związków sportowych weźmie udział w finałach jubileuszowej, 25. edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych. Decyzją Ministerstwa Sportu i Turystyki, tegoroczne wydarzenie odbędzie się w województwie świętokrzyskim. Tym samym olimpiada wraca do Świętokrzyskiego po 10 latach przerwy. Region z południowo-wschodniej Polski rozgrywki OOM w pionie sportu halowego zorganizował wcześniej już w 2009 i 2003 roku.


Młodzi sportowcy staną do rywalizacji w aż 20 dyscyplinach. Są to: badminton, boks (mężczyzn ?m? i kobiet ?k?), brydż sportowy, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, gimnastyka trampolina, judo (k i m), piłka ręczna (k i m), piłka siatkowa (k i m), szachy, szermierka, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy, zapasy klasyczne, zapasy wolne (k i m) oraz bilard, który będzie dyscypliną pokazową.
Zawody odbywać się będą w 12 ośrodkach, z czego 10 mieści się na terenie województwa świętokrzyskiego: Kielce, Chęciny, Morawica, Skarżysko- Kamienna, Suchedniów, Sielpia Wielka, Starachowice, Pińczów, Kostomłoty oraz Ostrowiec Świętokrzyski. Do dyspozycji sportowców oddane zostaną najnowocześniejsze obiekty, m.in. Hala Legionów, gdzie swoje spotkania rozgrywa drużyna mistrzów Polski w piłce ręcznej i triumfatorów Ligi Mistrzów sprzed trzech lat ? PGE VIVE Kielce, czy też Hala Widowiskowo-Sportowa KSZO.
Poza regionem zawody odbędą się w Wieliczce ? gimnastyka artystyczna, sportowa oraz trampolina i w Krakowie ? szermierka. Jako pierwsi rywalizację rozpoczną 31 marca szachiści (Sielpia Wielka). Dzień później na parkiety wyjdą piłkarze ręczni ? mężczyźni oraz kobiety (Kielce). Olimpiada potrwa do 26 maja.
Głównymi organizatorami Olimpiady są Województwo Świętokrzyskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Świętokrzyska Federacja Sportu. Partnerami: Polski Komitet Olimpijski oraz Fundacja Lotto. Współorganizatorami: Chęciny, Kielce, Końskie, Kostomłoty, Morawica, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Suchedniów, Staszów oraz Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to krajowe zawody sportowe, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym. OOM odbywa się co roku, począwszy od 1995 roku.
Początkowo gospodarzem olimpiady było jedno miasto, a od 2000 roku organizacja olimpiady należy do wybranego województwa. Wyjątek stanowią dyscypliny, które z powodu braku odpowiedniej infrastruktury odbywają się poza województwem-gospodarzem. Do 2011 roku rozgrywano zawody w czterech blokach (letnie, zimowe, halowe i biegi przełajowe). Od 2012 roku zawody odbywały się już w trzech blokach (halowe i letnie, zimowe, sporty umysłowe). Obecnie, od 2016 roku, podział został nieco zmodyfikowany i obejmuje następujące kategorie: halowe, letnie i zimowe. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jedyne w swoim rodzaju krajowe zawody sportowe, w których zawodnicy w różnych dyscyplinach zdobywają punkty dla swojego województwa, walcząc o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. Startuje w nich młodzież w kategorii wiekowej junior młodszy i w wybranych dyscyplinach w kategorii junior. Finały OOM stanowią podsumowanie systemu szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo, prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a realizowanego przez polskie związki sportowe.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych to okazja dla wielu młodych zawodników i zawodniczek nie tylko na zaprezentowanie swoich umiejętności, ale również możliwość sprawdzenia się z rówieśnikami. Wśród startujących na OOM zobaczymy wielu świetnych, młodych zawodników, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę sportową.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *