Pomoc dla 1300 osób i walka o prawa pracownicze. Hutnicza ?Solidarność? podsumowuje działalność (zdjęcia)

W miniony piątek z udziałem blisko 70 delegatów w restauracji Leśne Kąty odbyło się walne zebranie delegatów Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ?Solidarność? Celsa Huta Ostrowiec w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Związkowcy podsumowali pracę w 2018 r. Gośćmi specjalnymi byli: przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ ?Solidarność? Waldemar Bartosz i przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ ?S?, Andrzej Karol.
Hutnicza ?Solidarność? ma się czym pochwalić. Wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ?Solidarność? Celsa Huta Ostrowiec w Ostrowcu Świętokrzyskim Kazimierz Skrucha podczas obrad podkreślił, że w ubiegłym roku z racji prowadzonej przez związek działalności socjalnej skorzystało ponad 1.300 osób. ?Solidarność? finansowała letnie wyjazdy wakacyjne dla dzieci do Czarnogóry i Mielna, wycieczki do Krynicy Morskiej i na Gruzję. Część tej działalności, prowadzonej przez Elżbietę Brzezińską, oparta jest na zakładowych funduszach socjalnych, a część na dofi nansowaniach. W 2018 r. ?Solidarność? dofinansowała pobyt na koloniach dzieci pracowników z dwóch firm, wspierała akcje w ramach ?Dnia Dziecka? i ?Mikołaja?.

-Niestety, wciąż naszym polem do popisu, jako działaczy związkowych, jest walka z łamaniem przepisów prawa pracy ? mówi przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ ?Solidarność? Celsa Huta Ostrowiec w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojciech Krasuski. ?O ile z zarządem huty mamy wiele odmiennych zdań, co jest chyba zrozumiałe, o tyle na większości wydziałów praca wygląda w miarę poprawnie. Nie mogę tego powiedzieć o spółkach okołohutniczych, w których zdarzają się pracodawcy za nic mający nie tylko prawa pracownicze, ale w ogóle szacunek do drugiego człowieka. Porównałbym nawet ich zachowanie do jednego z bohaterów filmu ?C.K. Dezerterzy?, oberleutnanta Franza von Nogaya. Od lat prowadzimy z nimi wiele dyskusji, dochodzi nawet do awantur i kłótni nie tylko na tle płacowym, ale i samych warunków pracy. Niemniej jednak podpisujemy z większością pracodawców stosowne porozumienia, choć nasze wyobrażenie o współpracy jest dalekie od ideału, tym bardziej zważywszy na skalę trudności pracy i ryzyko, jakie ze sobą niesie.
Związkowców ostrowieckich najbardziej nurtują wciąż zbyt niskie płace, jakie oferują ostrowieccy pracodawcy, często na poziomie minimalnego wynagrodzenia krajowego. Proponuje się je nawet pracownikom z 20 i 30-letnim stażem pracy, którym nie pozostaje – z racji mobilności ostrowieckiego rynku pracy ? nic innego, jak tkwić w nicości aż do emerytury. Z kolei problemem pracowników zatrudnionych w marketach są warunki, czas i uciążliwość pracy. Tego dotyczą głównie skargi pracownicze.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Pomoc dla 1300 osób i walka o prawa pracownicze. Hutnicza ?Solidarność? podsumowuje działalność (zdjęcia)

 • 09/04/2019 at 08:23
  Permalink

  ponarzekali,trochę pościemniali,pogadali i teraz czekają na odgórne decyzje

  Reply
 • 09/04/2019 at 20:51
  Permalink

  ta Niezależny Związek na garnuszku Hiszpana :))))))))))

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *