Obwodnica Ćmielowa czeka na odbiór

Mimo zapewnień, że do końca kwietnia br. zostanie oddana do użytku obwodnica Ćmielowa, nie udało się tego zrobić.
Zarówno mieszkańcy Ćmielowa, jak i kierowcy czekają z niecierpliwością na puszczenie ruchu obwodnicą.
-Skanska S.A. w dniu 30 kwietnia 2019 r. zgłosiła do zamawiającego zakończenie prac na projekcie -wyjaśnia przedstawiciel wykonawcy w Skanska S.A., Bartosz Zimek. Zgodnie z umową od tego momentu zamawiający ma 30 dni na powołanie komisji, która odbierze inwestycję. Jednocześnie informujemy, że uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nie jest objęte umową z wykonawcą.
Przypomnijmy, że starania o obwodnicę zostały podjęte ponad 10 lat temu jeszcze za poprzedniego włodarza gminy. Pierwotnie próbowano zaprojektować obwodnicę wzdłuż linii kolejowej. Niestety, inwestycję tę wykluczył obszar Natura 2000. Stąd decyzja, aby obwodnica poszła po drugiej stronie Ćmielowa. Nie spodobało się to wszystkim mieszkańcom, głównie ulicy Raciborskiego, w sąsiedztwie której miał stanął duży wiadukt. W czasie robót nie było lepiej. Na posesję mieszkańców Raciborskiego spłynęła lawina błota. Wykonawca -firma Skanska jednak wypłaciła zadośćuczynienie z tego tytułu. Problem był także z jeżdżącymi ciągle na budowę ciężarówkami z piachem. Inwestycja okupiona problemami, przedłużającym się terminem zakończenia prac oraz niezadowolenia co niektórych mieszkańców dobiegła końca. Dzisiaj droga robi wrażenie. Wyposażona w chodniki, ścieżkę rowerową, przepusty, mosty oraz wiadukt to jedna z lepiej wyglądających obwodnic miast w Polsce. Co ważne, w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy powstał potężny budynek obwodu drogowego.
-Obecnie odliczamy dni do dnia, kiedy obwodnica zostanie otworzona – mówią zgodnie mieszkańcy zwartej zabudowy Ćmielowa. Cieszymy się, że nasze domy przestaną pękać, szklanki drżeć w kredensach, a na ulicy w centrum miasta zrobi się bezpieczniej. Najbardziej cieszymy się z tego, że wielotonowe ciężarówki nie będą jeździć nam po palcach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *