Narkotyki, gotówka i życiowe tragedie

W dniu 16 maja 2019 r. ostrowieccy kryminalni zatrzymali na ulicy 25? latka, podejrzanego o posiadanie narkotyków.
To kolejny sukces ostrowieckich policjantów w walce z narkotykową plagą, która coraz bardziej przybiera na sile.
-Przy 25-latku funkcjonariusze znaleźli dwa zawiniątka z suszem roślinnym i białym proszkiem, a w wynajmowanym przez niego mieszkaniu – wagę elektroniczną, kruszarkę, szklaną fajkę wodną, a także nasiona konopi innych niż włókniste ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, ofi cer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Co więcej, były tam nielegalne rośliny, które znajdowały się w początkowej fazie wzrostu oraz odżywki do ich podlewania. Policjanci znaleźli również narkotyki: 145 gramów amfetaminy, 237 gramów marihuany oraz ponad 200 tabletek MDMA. Ponadto zabezpieczyli prawie 4.000 zł w gotówce, mogące pochodzić z przestępczego procederu. W dniu 17 maja 2019 r. 25-latek usłyszał trzy zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a w dniu 18 maja 2019 r. został przez sąd tymczasowo aresztowany. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
Trucizna z akcesoriami
Od początku roku niemal z tygodnia na tydzień ostrowieccy policjanci zatrzymują kolejnych posiadaczy narkotyków. Co ciekawe, znajdują przy nich znaczące ilości nielegalnych substancji odurzających, którymi można by zaspokoić ?głód? setek osób.
I tak, w dniu 10 maja 2019 r., policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zatrzymali 48- latka, który miał przy sobie kilka zawiniątek z suszem roślinnym i białym proszkiem oraz prawie 3 tys. zł w gotówce.
-W jego samochodzie policjanci znaleźli dwa naboje do karabinka sportowego, etui z wytrychami oraz cztery telefony komórkowe ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Z kolei w jednym ze swoich mieszkań 48-latek przechowywał znaczne ilości zabronionych substancji w postaci: amfetaminy, marihuany, tabletek extasy i oleju konopnego oraz inne akcesoria służące do wyrabiania i przetwarzania substancji narkotycznych.
Policjanci łącznie zabezpieczyli: blisko kilogram amfetaminy, ponad 6 kg marihuany, ponad 800 tabletek extasy, 1,5 litra oleju konopnego oraz aparaturę do jego wytwarzania, cztery wagi elektroniczne, metalową kruszarkę, pojemnik z nasionami konopi, cztery telefony komórkowe, etui z wytrychami, a także dwie sztuki broni pneumatycznej, broń małokalibrową z celownikiem optycznym oraz 7 sztuk amunicji, broń białą typu nunczako i pieniądze.
Narkotyki w pufie
Innym, znaczącym sukcesem ostrowieckich policjantów było zatrzymanie 30-latka, u którego przewodnik z policyjnym psem służbowym, wyspecjalizowanym w wyszukiwaniu narkotyków, natrafił na schowane w pufie, w jednym z pokoi, ponad 206 gramów amfetaminy oraz ponad 53 gramy marihuany. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli m.in. kruszarki do suszu, wagi elektroniczne oraz akcesoria do palenia suszu.
Trzech z marihuaną – nieprawomocny wyrok
Zostali we trzech zatrzymani przez policjantów do kontroli na Gutwinie. Tak się złożyło, że w oplu wieźli znaczną ilość narkotyków. To był początek ich kłopotów z wymiarem sprawiedliwości. Przez kilka miesięcy przed Sądem Rejonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim toczyła się ich sprawa. Zostali oskarżeni o posiadanie oraz udzielanie marihuany i nieprawomocnie skazani.
Autem kierował 26?letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, a pasażerami byli: 35-letni mieszkaniec gminy Waśniów oraz 26?letni ostrowczanin. W trakcie kontroli kryminalni ujawnili reklamówkę zawierającą ponad 450 gramów suszu roślinnego, wstępnie zidentyfikowanego jako marihuana. Zabronione prawem substancje zostały zabezpieczone, a mężczyźni zatrzymani.
W trakcie dalszych czynności, podczas przeszukania dokonanego u 35? latka, policjanci ujawnili dodatkowo ponad 35 gramów marihuany, a u drugiego 26?letniego pasażera opla – ponad 37 gramów takiego samego narkotyku, ponad 7 gramów amfetaminy oraz jedną sztukę amunicji do broni myśliwskiej. Z kolei w mieszkaniu 26? letniego kierowcy policjanci znaleźli nie mniej niż 50 gramów marihuany. Dodatkowo ustalono, iż udzielał on narkotyków 35?latkowi.
Zabronione środki trafiły do badań laboratoryjnych. W dniu 12 listopada 2017 r. Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim wobec zatrzymanych mężczyzn zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań na okres 3 miesięcy. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi kara od roku do 10 lat więzienia. W toku procesu oskarżeni przyznali się do winy i wyrazili skruchę. Dotyczyło to także głównego oskarżonego, który w śledztwie nie przyznał się do postawionych mu zarzutów. Powiedział też, że raz jeden i to za darmo udzielił marihuany swemu koledze. Sam zaś, będąc osobą uzależnioną od marihuany, podjął terapię antynarkotykową.
Marihuana została zbadana przez ekspertów. Policyjny chemik i biolog zeznała przed sądem, że w każdym z zabezpieczonych dowodów rzeczowych stwierdziła zawartość substancji zabronionej ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Środki zabezpieczone u głównego oskarżonego stanowiły fragmenty roślin w postaci kwiatostanu, liści i łodyg. Można z nich było wytworzyć ok. 506 działek handlowych. Obrońcy oskarżonych prosili: dla jednego sprawcy o karę łączną dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, dla drugiego – o karę 1 roku w zawieszeniu na okres 2 lat, a dla trzeciego – o karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 1 roku.W dniu 29 kwietnia 2019 r. Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim skazał głównego sprawcę na karę łączną 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, drugiego na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, a trzeciego ? na karę łączną 1 roku. Tylko wobec trzeciego z oskarżonych sąd zawiesił wykonanie orzeczonej kary na okres próby, wynoszący 2 lata.
Wymierzając karę oskarżonym sąd wziął pod uwagę ich niekaralność, przyznanie się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa oraz to, że nie działali dla osiągnięcia korzyści materialnych. Wyrok jest nieprawomocny.
Zabójczy biznes
Jak widać biznes narkotykowy ma się także u nas coraz lepiej, a niektórzy sprawcy raczej nie są jedynie przypadkowymi posiadaczami środków odurzających, lecz dobrze wyposażonymi w nowoczesny sprzęt producentami, a być może i lokalnymi dilerami. Oferowany towar jest wysokiej jakości i w szerokim asortymencie, dostępny o każdej porze dnia oraz nocy. Pamiętajmy, że narkotyki i ?dopalacze? niosą ze sobą uzależnienie, choroby i śmierć. Temu zgubnemu nałogowi ulegają najczęściej ludzie bardzo młodzi. Życia niektórych z nich nie udaje się ? mimo niesionej im pomocy ? uratować.
Ale narkotyki to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia osoby, która je zażywa. Narkotyki to także cała patologia społeczna. To rozbite rodziny, przemoc domowa i inne nieszczęścia, których – gdyby nie dostępność narkotyków i łatwość ich zażywania przez ludzi uzależnionych ? w takim zakresie mogło by nie być. Wreszcie narkotyki to ogromnie rozbudowana sieć posiadaczy/dilerów i uzależnienie głównie młodych ludzi od pozostających w cieniu nieuchwytnych ciągle bossów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *