Uff…, jak gorąco!

Choć do kalendarzowego lata pozostało jeszcze kilka dni, to już upały dają nam się we znaki. W miniony weekend w słońcu słupki rtęci sięgały 30 stopni Celsjusza. Wszyscy szukają skutecznych sposobów na ochłodę. Ze sklepowych półek znikają wiatraki, w lodziarniach ustawiają się kolejki, a miejskie fontanny przyciągają nie tylko najmłodszych. Niestety, czas upałów to także zwiększona ilość wezwań służb medycznych. I choć to nie pełnia lata, ratownicy interweniowali już do przypadków zasłabnięć na ulicy. Wezwania dotyczą także osób upojonych alkoholem. Zaspokajanie pragnienia napojami z procentem podczas upałów stwarzają zagrożenie życia.

Danuta Barańska, szefowa ostrowieckiego pogotowia: -Korzystajmy z uroków lata z rozsądkiem, aby nie narażać się na zagrożenia skutkujące utratą cennego zdrowia.

Jak informuje szefowa ostrowieckiego pogotowia, Danuta Barańska, karetki wyjeżdżają do 60 razy na dobę, w tym jedna trzecia wyjazdów stanowią wezwania do osób nietrzeźwych.
-Alkohol w połączeniu z wysokimi temperaturami powietrza to mieszanka wprost zagrażająca życiu -mówi D. Barańska. -Wysokie temperatury powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, dodatkowo potęgowane przez alkohol, powoduje to wahania ciśnienia, spadek elektrolitów, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Stąd też podczas upałów nie należy spożywać napojów alkoholowych.
Upały są też niebezpieczne dla dzieci do 3 roku życia, osób starszych oraz osób przewlekle chorych.
-W tych grupach należy zachować szczególne środki ostrożności. Najlepiej unikać wychodzenia z domu w godzinach największego nasłonecznienia. Natomiast wychodząc powinniśmy pamiętać o nakryciu głowy. W czasie upałów należy też pamiętać o właściwym nawadnianiu organizmu i spożywać minimum 2 litry wody. Wychodząc z domu również należy zabrać ze sobą wodę. Osoby przewlekle chore powinny pamiętać o systematycznym zażywaniu leków. Podczas zabaw mamy powinny pamiętać o okryciach dla dzieci, aby nie narażać ich na bezpośrednie promienie słoneczne. Złą praktyką spotykaną dosyć często jest zasłanianie pieluchą wózków z malutkimi dziećmi. Brak dostępu powietrza do zabudowanego wózka może być tragiczne w skutkach dla maluchów – dodaje D. Barańska.
Warto też w upalne dni zabezpieczyć skórę odpowiednimi kremami z filtrem UV, przed szkodliwymi skutkami działania promieni słonecznych, aby uniknąć poparzeń. W tym czasie należy tez zwrócić uwagę na dietę. Powinna ona obfitować w duże ilości owoców, warzyw, soków, których w tym sezonie nie brakuje.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.