Dla zabytkowej świątyni w Rudzie Kościelnej

Radni powiatowi postanowili wyasygnować z budżetu powiatu dotacje dla znajdującej się w rejestrze zabytków świątyni w Rudzie Kościelnej. W ramach prac konserwatorskich za 15 tys. zł zostanie w niej wymieniona instalacja elektryczna.

Radni już w 2017 rok przyszli zabytkowi z pomocą, udzielając 20 tys. zł dotacji z przeznaczeniem na remont stropu nad nawą i prezbiterium, remont konstrukcji dachów i sygnaturki, a także pokrycia dachowego z obróbkami, rynnami i rurami kościoła oraz montaż instalacji odgromowej kościoła i sygnaturki. Z kolei w 2018 roku przekazali 10 tys. zł dotacji, co pozwoliło prowadzić w nim praca badawcze polichromii stropu kościoła oraz ołtarza bocznego pw. św. Stanisława z obrazem św. Stanisława.

Drewniany kościół pw. Zaślubin Najświętszej Marii Panny w Rudzie Kościelnej wybudowany został w latach 1766-1769. Otoczony jest kamiennym murem, posiada też murowaną dzwonnicę. Obraz ?Zaślubiny Matki Bożej? mieści się w lewym ołtarzu bocznym. Na uwagę zasługuje również kamienna chrzcielnica z końca XVIII wieku z drewnianą, rokokową pokrywą, dwie ławki w stylu późnobarokowym oraz rokokowe konfesjonały.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *