Setki maturzystów opuszczą Ostrowiec! Wrócą? Dobra edukacja otwiera im okno na świat

Tak jest w naszym mieście od lat i nic w tym dziwnego. Setki maturzystów wyruszają na wymarzone studia do większych i dających ogromne możliwości zawodowe ośrodków. Nie ma szczegółowych danych, jaki ich odsetek wróci do rodzinnego miasta, ale sądząc po systematycznie zmniejszającej się liczbie mieszkańców, niewielki.
Przykładem są Izabela Wiśniewska i Maciej Zieja z ?Chreptowicza?, którzy zanim rozpoczął się proces rekrutacji na wyższych uczelniach już mają indeksy wyższych uczelni w rękach! Pokonali w olimpiadach tysiące innych uczestników z całej Polski.
Izabela Wiśniewska i Maciej Zieja, oboje tegoroczni maturzyści Liceum Ogólnokształcącego Nr II im. Joachima Chreptowicza, dzięki odniesionym sukcesom w olimpiadach przedmiotowych już mogą cieszyć się statusem studenta wybranej przez siebie uczelni wyższej. Pominięcie postępowania kwalifikacyjnego niezbędnego do dostania się na określony kierunek studiów abiturienci ?Chreptowicza? zawdzięczają uzyskanym w olimpiadach wynikom. Maciej Zieja, uczeń Doroty Drzazgi, zdobył tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, a Izabela Wiśniewska, uczennica Joanny Żelaznej ? Żak, tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, w której odniosła sukces Iza, jest interdyscyplinarna, ponieważ jej tematyka obejmuje wiedzę nie tylko z dziedziny biologii i ekologii, lecz także geografii, chemii i fizyki.
– Uczestnictwo w niej wymaga dużego samodzielnego nakładu pracy i zaangażowania ucznia oraz zdolności łączenia wiedzy teoretycznej z praktyką ? mówi nauczycielka biologii, Joanna Żelazna ? Żak. -Na każdym etapie eliminacji od uczestników wymagana jest znajomość bieżących podstaw prawnych ochrony środowiska oraz aktualności prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych z ekologią i środowiskiem przyrodniczym w Polsce i na świecie. Olimpiada kształtuje ? tak ważną w perspektywie aktualnych zagrożeń ? świadomość ekologiczną i właściwe postawy młodych ludzi wobec środowiska naturalnego.
-Dzięki temu, że zajęłam trzecie miejsce w etapie wojewódzkim Olimpiady Wiedzy Ekologicznej zostałam zakwalifikowana do ogólnopolskiego finału. Uzyskałam tym samym, po raz drugi, tytuł finalistki ? opowiada Izabela Wiśniewska. -Finał tej olimpiady był przeprowadzony w czerwca w Tucholi. Razem ze mną województwo świętokrzyskie reprezentowało sześcioro uczniów, dwoje z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wszystkie etapy olimpiady udało się przebrnąć 112 finalistom w kraju. Jestem dumna, że znajduję się w tym gronie, zwłaszcza że łącznie w olimpiadzie brało udział prawie 25 tysięcy uczniów z całej Polski. Tytuł finalisty daje mi możliwość wstępu na wiele kierunków z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. Jest on uznawany przez 64 uczelnie. Szczególnie ważne jest dla mnie przyznanie maksymalnej liczby punktów z biologii podczas rekrutacji na Śląski Uniwersytet Medyczny.
Do Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, liczącej tysiące uczestników z całej Polski, przystąpiła bardzo liczna grupa uczniów z ?Chreptowicza?. W drugim ?wyjątkowo trudnym w tym roku etapie, który odbył się w Pińczowie, uczniowie ?Chreptusa? byli jedynymi reprezentantami swojego miasta. Maciej Zieja jako jedyny zakwalifikował się do trzeciego etapu – finału, po czym ostatecznie zdobył tytuł laureata.
-Uważam, że dla osoby zdającej rozszerzoną matematykę na maturze przystąpienie do olimpiady jest sprawdzeniem swoich umiejętności i jednocześnie możliwością poszerzenia wiedzy ? mówi Maciej Zieja. ? Swój udział osobiście potraktowałem jako dodatkowy przedegzaminacyjny sprawdzian własnych sił. Ostatecznie okazało się, że zostałem laureatem i dzięki temu jeszcze przed wynikami z matury mam już pewność, że dobra uczelnia ?AGH – przyjmie mnie na 100%. Zdecydowanie uważam, że zdobyty indeks AGH pomógł mi w lepszym zdaniu matury z matematyki. Studia zamierzam jednak podjąć na Politechnice Warszawskiej.
-Sukces, na jaki zasłużył uczeń, to efekt jego zdolności, sumienności, bardzo systematycznej i solidnej pracy przez trzy lata nauki ? mówi o Maćku jego nauczycielka matematyki, Dorota Drzazga. ? Maciek już od pierwszej klasy był uczniem dociekliwym i z ciekawością poszukującym twórczych rozwiązań matematycznych zadań.
Gratulując olimpijskich sukcesów Maćkowi i Izie, warto dodać, że za wybitne osiągnięcia dydaktyczne zostali nagrodzeni stypendiami starosty ostrowieckiego, Marzeny Dębniak.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Setki maturzystów opuszczą Ostrowiec! Wrócą? Dobra edukacja otwiera im okno na świat

 • 25/06/2019 at 08:17
  Permalink

  Zaraz zaraz, przecież cały czas pisaliście że Ostrowiec jest miastem inwestycji, miodem płynącym, więc dlaczego wyjeżdżają? Przecież w tym mieście jak masz umowę i najniższą to musisz pracodawcę po stopach całować bo on taki dobry

  Reply
 • 04/07/2019 at 18:03
  Permalink

  Powrót takich ludzie do Ostrowca byłby dla nich największym błędem w życiu . Tu się ceni układy, a nie mądrość i inteligencję. Tutaj by tylko dryfowali przez życie a nie rozwijali swoich zainteresowań i realizowali marzeń. Do odważnych świat należy.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *