Zamknij

Setki maturzystów opuszczą Ostrowiec! Wrócą? Dobra edukacja otwiera im okno na świat

07:05, 25.06.2019 Dariusz Kisiel Aktualizacja: 08:13, 25.06.2019
Skomentuj

Tak jest w naszym mieście od lat i nic w tym dziwnego. Setki maturzystów wyruszają na wymarzone studia do większych i dających ogromne możliwości zawodowe ośrodków. Nie ma szczegółowych danych, jaki ich odsetek wróci do rodzinnego miasta, ale sądząc po systematycznie zmniejszającej się liczbie mieszkańców, niewielki.

Przykładem są Izabela Wiśniewska i Maciej Zieja z ?Chreptowicza?, którzy zanim rozpoczął się proces rekrutacji na wyższych uczelniach już mają indeksy wyższych uczelni w rękach! Pokonali w olimpiadach tysiące innych uczestników z całej Polski.

Izabela Wiśniewska i Maciej Zieja, oboje tegoroczni maturzyści Liceum Ogólnokształcącego Nr II im. Joachima Chreptowicza, dzięki odniesionym sukcesom w olimpiadach przedmiotowych już mogą cieszyć się statusem studenta wybranej przez siebie uczelni wyższej. Pominięcie postępowania kwalifikacyjnego niezbędnego do dostania się na określony kierunek studiów abiturienci ?Chreptowicza? zawdzięczają uzyskanym w olimpiadach wynikom. Maciej Zieja, uczeń Doroty Drzazgi, zdobył tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, a Izabela Wiśniewska, uczennica Joanny Żelaznej ? Żak, tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej, w której odniosła sukces Iza, jest interdyscyplinarna, ponieważ jej tematyka obejmuje wiedzę nie tylko z dziedziny biologii i ekologii, lecz także geografii, chemii i fizyki.

- Uczestnictwo w niej wymaga dużego samodzielnego nakładu pracy i zaangażowania ucznia oraz zdolności łączenia wiedzy teoretycznej z praktyką ? mówi nauczycielka biologii, Joanna Żelazna ? Żak. -Na każdym etapie eliminacji od uczestników wymagana jest znajomość bieżących podstaw prawnych ochrony środowiska oraz aktualności prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych z ekologią i środowiskiem przyrodniczym w Polsce i na świecie. Olimpiada kształtuje ? tak ważną w perspektywie aktualnych zagrożeń ? świadomość ekologiczną i właściwe postawy młodych ludzi wobec środowiska naturalnego.

-Dzięki temu, że zajęłam trzecie miejsce w etapie wojewódzkim Olimpiady Wiedzy Ekologicznej zostałam zakwalifikowana do ogólnopolskiego finału. Uzyskałam tym samym, po raz drugi, tytuł finalistki ? opowiada Izabela Wiśniewska. -Finał tej olimpiady był przeprowadzony w czerwca w Tucholi. Razem ze mną województwo świętokrzyskie reprezentowało sześcioro uczniów, dwoje z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wszystkie etapy olimpiady udało się przebrnąć 112 finalistom w kraju. Jestem dumna, że znajduję się w tym gronie, zwłaszcza że łącznie w olimpiadzie brało udział prawie 25 tysięcy uczniów z całej Polski. Tytuł finalisty daje mi możliwość wstępu na wiele kierunków z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego. Jest on uznawany przez 64 uczelnie. Szczególnie ważne jest dla mnie przyznanie maksymalnej liczby punktów z biologii podczas rekrutacji na Śląski Uniwersytet Medyczny.

Do Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, liczącej tysiące uczestników z całej Polski, przystąpiła bardzo liczna grupa uczniów z ?Chreptowicza?. W drugim ?wyjątkowo trudnym w tym roku etapie, który odbył się w Pińczowie, uczniowie ?Chreptusa? byli jedynymi reprezentantami swojego miasta. Maciej Zieja jako jedyny zakwalifikował się do trzeciego etapu - finału, po czym ostatecznie zdobył tytuł laureata.

-Uważam, że dla osoby zdającej rozszerzoną matematykę na maturze przystąpienie do olimpiady jest sprawdzeniem swoich umiejętności i jednocześnie możliwością poszerzenia wiedzy ? mówi Maciej Zieja. ? Swój udział osobiście potraktowałem jako dodatkowy przedegzaminacyjny sprawdzian własnych sił. Ostatecznie okazało się, że zostałem laureatem i dzięki temu jeszcze przed wynikami z matury mam już pewność, że dobra uczelnia ?AGH - przyjmie mnie na 100%. Zdecydowanie uważam, że zdobyty indeks AGH pomógł mi w lepszym zdaniu matury z matematyki. Studia zamierzam jednak podjąć na Politechnice Warszawskiej.

-Sukces, na jaki zasłużył uczeń, to efekt jego zdolności, sumienności, bardzo systematycznej i solidnej pracy przez trzy lata nauki ? mówi o Maćku jego nauczycielka matematyki, Dorota Drzazga. ? Maciek już od pierwszej klasy był uczniem dociekliwym i z ciekawością poszukującym twórczych rozwiązań matematycznych zadań.

Gratulując olimpijskich sukcesów Maćkowi i Izie, warto dodać, że za wybitne osiągnięcia dydaktyczne zostali nagrodzeni stypendiami starosty ostrowieckiego, Marzeny Dębniak.

(Dariusz Kisiel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

LolLol

0 0

Zaraz zaraz, przecież cały czas pisaliście że Ostrowiec jest miastem inwestycji, miodem płynącym, więc dlaczego wyjeżdżają? Przecież w tym mieście jak masz umowę i najniższą to musisz pracodawcę po stopach całować bo on taki dobry 08:17, 25.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

0 0

Powrót takich ludzie do Ostrowca byłby dla nich największym błędem w życiu . Tu się ceni układy, a nie mądrość i inteligencję. Tutaj by tylko dryfowali przez życie a nie rozwijali swoich zainteresowań i realizowali marzeń. Do odważnych świat należy. 18:03, 04.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%