Burza przyniosła szkody (zdjęcia)

Pozrywane dachy, powyrywane drzewa, słupy trakcji energetycznej i odłamane konary, to efekt nawałnicy, która przeszła nocą przez powiat ostrowiecki. Od rana trwa szacowanie szkód. Najbardziej ucierpiały gmina Ostrowiec Świętokrzyski i Bodzechów.

W Ostrowcu Świętokrzyskim

-Strażacy od godz. 20 -stej wczorajszego wieczora do około 3 -ej w nocy interweniowali 46 razy. Wyjazdy dotyczyły zniszczeń, które spowodowała burza. Najczęściej były to pozrywane dachy, wyrwane drzewa, które uniemożliwiały korzystanie z dróg. W 19 budynkach odnotowaliśmy zniszczenia dachów, z czego 17 to budynki mieszkalne. Na szczęście nie było żadnych przypadków osób rannych ? mówi Sebastian Klaus,  oficer prasowy, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Dramatycznie sytuacja wyglądała w gminie Bodzechów. Tam z jednego domu wielorodzinnego strażacy ewakuowali 17 rodzin. W niektórych miejscowościach mieszkańcy sami podejmowali prace usuwające szkody. W Piaskach Brzóstowskich w gminie Ćmielów sołtys, Piotr Paszyński wraz z grupą mieszkańców udrażniali przejazd drogą powiatową, gdzie zalegały konary drzew. Tam też odnotowano duże zniszczenia w postaci przerwanej linii energetycznej. Od rana trwają wizje lokalne z udziałem władz samorządowych, burmistrzów, wójtów i sołtysów.

W Bodzechowie

-W najbardziej newralgicznych miejscach powiatu, które dotknęły zniszczenia po burzy,  pracują już ekipy sprzątające. Najwięcej zdarzeń dotyczy drzew i konarów zalegających na drogach, jak również częściowych zniszczeń pokryć dachowych -mówi Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu.

 Burza nie ominęła ostrowieckich osiedli, powalając wiele drzew. Wiatr porwał kosze na śmieci, a także przedmioty znajdujące się na balkonach. Poprzesuwał również kontenery na śmieci, a z tych które nie były zabezpieczone klapami,  podmuch silnego wiatru poroznosił odpady po osiedlach.

-Obecnie robimy porządki, wszędzie tam gdzie burza dokonała zniszczeń ? potwierdza Marek Śmigała, kierownik administracji os. Słonecznego.

Większość zniszczeń zostanie usunięta w ciągu dnia. Dłużej potrwają prace związane z zabezpieczeniami uszkodzonych pokryć dachowych. Strażacy apelują, aby nie lekceważyć ostrzeżeń dotyczących burz i zachować ostrożność.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *