Katarzyna Zielińska-Jaworska: „Zmiana klimatu” w Ostrowieckim Browarze Kultury

Znana z wielu filmów, seriali oraz spektakli teatralnych, pochodząca z naszego miasta aktorka, Katarzyna Zielińska-Jaworska pojawi się wkrótce w Ostrowcu Świętokrzyskim na dłużej.
Tym razem wystąpi w nowej roli, zupełnie nie związanej z jej profesją. Będzie wraz mężem Łukaszem Jaworskim prowadzić, w nowo powstającym Miejskim Browarze Kultury, Kawiarnię ? bar, pod nazwą ?Zmiana klimatu?.
– Złożyliście, jak potwierdził to wynik konkursu ogłoszonego przez UM, bezkonkurencyjną ofertę. Czy można już mówić o zawartych w niej szczegółach?
– Tych, dotyczących programu artystycznego nie chcielibyśmy jeszcze zdradzać. Ogólnie możemy zapowiedzieć koncerty, spotkania z aktorami, znanymi ludźmi kultury, autorami książek, dziennikarzami. Planujemy też cykliczne imprezy, takie jak m.in. ?Mikrofon dla Ostrowca? czy karaoke, warsztaty dla dzieci, pokazy fi lmów dla najmłodszych, wieczorki dla seniorów, młodzieży. Mamy też w programie koncerty jazzowe małe i duże, organizowane wspólnie z Miejskim Browarem Kultury. Nie chcemy być konkurencją dla innych placówek, lecz uzupełniać całościowy program dla mieszkańców Ostrowca, jednocześnie wprowadzać od siebie coś nowego, dając odbiorcy prawo wyboru.

Pochodząca z naszego miasta Katarzyna Zielińska Jaworska, ukończyła studia aktorskie w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu została aktorką stołecznego Teatru Powszechnego, gdzie zagrała w wielu spektaklach, m.in. w Letnikach, Czarownicach z Salem, Przebudzeniu wiosny, czy Locie nad kukułczym gniazdem, czy Romeo i Julia. Powierzano jej także, na początku drugoplanowe role w filmach i serialach. Popularność przyniosła jej dopiero rola bufetowej, Eli w serialu ?Brzydula?. W 2007 r. zagrała w serialu M-jak miłość, a potem w innych filmach , takich jak: Urodziny, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Samo życie, Egzamin z życia, a także w dziesięciu odcinkach Magdy M., a następnie w Klanie, Jesteś bogiem, zaś ostatnio w filmie Marka Koterskiego Siedem uczuć. Od jesieni, po kilkuletniej przerwie powróci znów na plan Barw Szczęścia, gdzie wystąpi w roli Diany. Już teraz możemy ją oglądać w nowej produkcji, serialu naukowym TVP ?Nieziemscy?, gdzie wcieliła się w postać mamy kosmitki lądującej na Ziemi z czwórką dzieci.

– Nie mniej kuszące, tym razem dla smakoszy, będą wasze propozycje kulinarne?
-Zamierzamy serwować pyszne przekąski, ciasta, zdrowe napoje, także warzywne, a także piwo i wino, myślimy o tym, co będzie nawiązaniem do tradycji związanej z browarem, o wprowadzeniu swojego brandu piwa, ale na to potrzebujemy jeszcze chwili. (Brand to pojęcie szersze, zawierające w sobie markę. W najkrótszych słowach: jest to świadomość marki ? przyp. autora).
– Czym chcecie jeszcze przyciągnąć ostrowczan do waszej kawiarni?
– Zgodnie z nazwą, jaką jej nadaliśmy, będziemy starali się stworzyć w niej szczególny klimat, aby można było u nas dłużej posiedzieć, odpocząć, zrelaksować się, przyjść na ważne rozmowy, popracować z laptopem. Aby uzyskać ten efekt, chcemy zapewnić atrakcyjny wystrój wnętrza, zgromadzić w nim dużo kwiatów, zieleni. Aby było u nas komfortowo, kameralnie i przytulnie.
-Jak zamierza pani łączyć swe nowe obowiązki z dotychczasową pracą na planie filmowym, czy w teatrze?
-Od trzech lat nie jestem aktorką na stałym etacie, ale cały czas – czynną zawodowo. Gram w filmach, serialach, reklamach i wystawiam swój monodram ?Rewolucja Balonowa? napisany dla mnie przez Julię Holewińską, z którym jeżdżę od 8 lat po Polsce. Pracuję także ?głosem?, m.in. przy reklamach. Już wkrótce wracam po 3 latach przerwy, na plan serialu ?Barwy Szczęścia?, gdzie wcieliłam się w postać Diany Harnaś, która – jak wynika ze scenariusza – przeszła ważną przemianę, nabrała ogłady, na czym mi szczególnie zależało. Co jednak będzie dalej z tą bohaterką, pozostaje dla mnie zagadką? Wygrałam również casting do programu naukowego dla dzieci ?Nieziemscy?, który jest emitowany od kilku miesięcy w formie serialu w TVP ABC, oraz w Internecie na stronie TVP ABC. W serialu tym wcielam się w rolę mamy kosmitki, która ląduje na Ziemi z czwórką dzieci. Wszyscy poznają Ziemię, ziemską rzeczywistość, przyrodę, ludzi. Serial ten nagrywamy zazwyczaj w odstępie dwóch, trzech miesięcy. Zachęcam do jego oglądania zwłaszcza dzieci w wieku 5 -8 lat. Jest to dobra okazja do wspólnego, rodzinnego wypoczynku, integracji, a jednocześnie i zabawy, jako że w serialu jest wiele scen humorystycznych. Obowiązki na planach filmowych na pewno nie przeszkodzą mi w prowadzeniu nowej kawiarni w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Kiedy mieszkańcy Ostrowca poznają konkretne plany związane z otwarciem ?Zmian klimatu??
– Już wkrótce. Jesteśmy na etapie załatwiania ostatnich formalności. Otwarcie kawiarni może nastąpić po wakacjach. Prosimy więc o cierpliwość i wsparcie. Czekamy też na propozycje ostrowczan. Jesteśmy otwarci na ich oferty. Chcemy, aby mieszkańcy uwierzyli, iż można wspólnie zrobić w tym mieście coś innego, ciekawego, atrakcyjnego i aby mogło to przynieść wszystkim radość i zadowolenie.
Dziękuję za rozmowę.

Fot. Bartosz Piotrowski i Marek Zimakiewicz

 

 

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Katarzyna Zielińska-Jaworska: „Zmiana klimatu” w Ostrowieckim Browarze Kultury

 • 2 lipca 2019 at 10:04
  Permalink

  Błagam !!! Tylko nie disco polo !!!

  Reply
  • 3 sierpnia 2019 at 04:35
   Permalink

   Spokojnie! Disco polo na pewno tam nie będzie 🙂

   Reply
 • 5 lipca 2019 at 15:05
  Permalink

  Jakże się cieszę, że Pani ma takie plany. Nie mieszkam w Ostrowcu, ale często wracam do rodziców. Lubię to miasto i również wierzę, że ma ono potencjał, ale nieoczywisty. Kawiarnię będę odwiedzać, czy będzie w niej jakieś miejsce dla dzieci?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *