Krzemionki po wpisie na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Muzeum będzie bardziej dostępne

Tak się złożyło, że dwa dni po wpisaniu Krzemionek na Światową Listę UNESCO podpisano umowę między Muzeum Historyczno-Archeologicznym, które reprezentowała p.o. dyrektora Beata Kobiałka, a wykonawcą firmą Darko, reprezentowaną przez właściciela  Dariusza Żaka. Dotyczy ona zwiększenia dostępności muzeum dla zwiedzających, poprzez poprawę infrastruktury Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki oraz pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Podczas podpisania umowy obecni byli także: poseł Andrzej Kryj, archeolog muzeum Kamil Kaptur oraz przedstawiciel inżyniera projektu Krystyna Wiorek.

Jak podkreśla wicestarosta  Andrzej Jabłoński, pod koniec 2017 roku muzeum podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, ale pojawiły się problemy z wyłonieniem wykonawcy.  Powiat ostrowiecki musiał dołożyć z własnego budżetu do zrealizowania zadania 3,5 mln zł. W sumie remont w Krzemionkach i pałacu Wielopolskich w Częstocicach wyniesie ok. 11 mln zł z czego wkład samorządu wyniesie ok. 5 mln zł. W ramach projektu zabezpieczona została kwota 2,5 mln zł na urządzenie wystawy stałej. Ponadto, wynegocjowano w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w czym wpierał powiat poseł Andrzej Kryj, przedłużenie terminu inwestycji do 30 czerwca 2020 roku.

P.o dyrektora Beta Kobiałka podkreśla, że w ramach prac remontowo-budowlanych na terenie Krzemionek będzie wykonany szyb windowy w głąb kopalni, odbędą się remonty budynków naszybowych, przygotowany zostanie dodatkowy, liczący 20 m chodnik z myślą o osobach niepełnosprawnych, przebudowana zostanie kładka na polu górniczym. Ponadto, przebudowany i dostosowany do potrzeb edukacyjnych zostanie tzw. Domek Archeologa. Trasa podziemna otrzyma nowe oświetlenie z zasilaniem awaryjnym, a zniszczone osłony wyrobisk zostaną wymienione na bardziej trwałe i estetyczne. Pole górnicze zostanie objęte monitoringiem wizyjnym. Z kolei w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach przewidziano m.in. remont dachu oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i renowację ścian zewnętrznych. Nową jakość otrzymają również schody prowadzące do wejścia do budynku. Wewnątrz zostanie przeprowadzony remont podłóg drewnianych, wymieniona zostanie stolarka drzwiowa, przebudowane zostaną niektóre ściany. Obiekt zyska również nową instalację elektryczną i alarmową oraz wentylację mechaniczną. Zagospodarowany zostanie również przypałacowy park oraz znajdująca się tam mała architektura. Ciekawie zapowiada się utworzenie zewnętrznej ekspozycji dymarek.

Dariusz Żak z firmy Darko, która będzie prowadziła prace uważa, że jego firma ma doświadczenie w takich pracach. Termin zakończenia prac jest realny.

Pod koniec sierpnia ostrowieckie Muzeum Historyczno-Archeologiczne będzie miało nowego dyrektora, wyłonionego w trwającym obecnie konkursie.

? Na stanowisku dyrektora widziałbym osobę praktyczną, zdeterminowaną, która wszystkie wizje i  projekty będzie potrafiła przekształcić w działanie faktyczne. Potrzebna będzie też duża wiedza z wielu dziedzin, która przyda się w trakcie realizacji projektu. Ponadto w świetle wpisu Krzemionek na listę UNESCO niezbędna będzie ciężka i wytężona współpraca z samorządami Bodzechowa, Ćmielowa i Ożarowa w celu utworzenia parku kulturowego. Przyszły dyrektor musi być liderem tych wszystkich postępowań? wyjaśnia wicestarosta, Andrzej Jabłoński.

Na Krzemionkach, w zwiazku z wpisem na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, oczekuje się nie tylko na sprawnie przeprowadzone inwestycje, ale i na współpracę z gminami w kwestii utworzenia parku kulturowego, zwiększoną liczbę turystów i na zwiększone środki na muzealne wydatki w przyszłorocznym budżecie powiatowym.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.