Skarpa zakwitnie magnolią

Jeszcze do niedawna duży skwer pomiędzy blokami na ul. Tylnej 1/5, a Iłżecką 1/5, był dziko porośnięty trawą i krzakami, stanowiąc bardziej wybieg dla czworonogów niż zieleniec przyjazny ludziom.
Mieszkanki Wspólnoty ul. Tylnej postanowiły to zmienić. Teodozja Gotowiecka i Anna Konecka wzięły sprawy w swoje ręce i w porozumieniu z innymi mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami, ruszyły z inicjatywą zagospodarowania skweru.
-Przez pół wieku nic tu nie było robione, a jest to teren miejski. Z zazdrością patrzyłyśmy na inne osiedla, jak tam zagospodarowane są tereny zielone. Tu była dzika trawa i zarośniętych pięć dużych drzew, które powodowały, że w mieszkaniach było ciemno. A jest to przecież miejsce w centrum miasta, sąsiadujące z rynkiem. Każdego dnia z żalem patrzyłyśmy z okien na ten zarośnięty teren. Postanowiłyśmy więc to zmienić ?mówią mieszkanki.
Panie udały się do Urzędu Miasta na rozmowy, a następnie rozpoczęły współpracę z Zakładem Usług Miejskich. Po kilku spotkaniach udało się wspólnie wypracować projekt. Mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy, którzy nieopodal mają swoje punkty usługowo? handlowe, włączyli się w zbiórkę środków na zagospodarowanie skweru. Udało się zebrać 1.900 zł. Resztę środków dołożyła Gmina Ostrowiec Świętokrzyski.
Dziś po dawnym zieleńcu jest tylko wspomnienie. Ze skweru zostały usunięte dwa drzewa, a dzieli go spirala, gdzie na jednej jej części została zasiana trawa, zaś na drugiej niebawem zakwitną magnolie, azalie, hortensje, a także szlachetne krzewy i byliny. Już teraz miejsce to budzi zachwyt wśród przechodniów, którzy zatrzymują się i nie mogą się napatrzeć.
-Cieszy nas, że z okien mamy taki ładny widok. Dobrze, że sąsiadki chciały się w to zaangażować i podjęły taką inicjatywę ?mówią mieszkańcy bloku.
Od kilku lat osiedle zmienia swój wizerunek. Ładnie zagospodarowany jest także skwer z urządzeniami zabawowymi od strony podwórza. Jeszcze do niedawna ludzie omijali ?Skarpę?. Dziś staje się ona wyjątkowym miejscem żyjących tu ludzi. Mieszkańcy mają wiele pomysłów, jak zadbać o to najstarsze ostrowieckie osiedle. Skwer ze szlachetnymi roślinami, który już dziś cieszy mieszkańców, pozostanie na długie lata. Krzewy podlewane są przez pracowników ZUM?u.
-Jesteśmy wdzięczne dyrektorowi Zakładu Usług Miejskich, Łukaszowi Dybcowi, za okazaną pomoc. Jesteśmy pełne uznania dla jego zaangażowania dla naszej inicjatywy, gdyż dyrektor poświęcał nam tyle czasu, ile było potrzeba. Przyjeżdżał tu kilka razy. Dziękujemy także kierownik Magdalenie Kałuży za wsparcie w realizacji projektu ?mówią mieszkanki ul. Tylnej 1/5.
Ukwiecony skwer to efekt dobrej współpracy aktywnych mieszkanek z instytucjami miejskimi. Warto brać z tego przykład, gdyż dzięki takim sąsiedzkim inicjatywom pięknieją ostrowieckie osiedla. Dobrze, że są wśród mieszkańców takie osoby, którym nie jest obojętne w jakim otoczeniu żyją i własną kreatywnością chcą zmieniać wizerunki tych miejsc.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *