Spotkanie z psycholog sportu Joanną Budzis

Joanna Budzis – absolwentka psychologii w USA, była reprezentantka Polski w pływaniu, olimpijka z Pekinu, mistrzyni Europy, prowadząca fi rmę Streamline Leadership Academy spotkała się ze sportowcami, trenerami, rodzicami i młodzieżą rozpoczynającą przygodę ze sportem.
Inauguracyjne spotkanie otwarte w hotelu Accademia zostało zorganizowane przez centrum fizjoterapii MARKMED w ramach programu „MARKMED Fizjosport Adademia”.
-Cieszę się, że młodzi ludzi otwierają się na trening mentalny, chcą czerpać wiedzę od psychologów sportu, chcą pracować z psychologiem sportu – mówi J. Budzis. To nie jest już temat tabu. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Mentalnego. Temat ten rozwija się także wśród sportowców i trzeba o tym mówić. Psychika to jeden z czterech elementów składowych sukcesu. Mamy umiejętności motoryczne, fizyczne, techniczne i tę szarą strefę, teraz odkrywaną – to właśnie umiejętności mentalne, bez których sportowiec nie da rady trenować, ani nie da rady startować. Patrząc na to jak wyglądają finaliści mistrzostw świata, mistrzostw Europy czy igrzysk olimpijskich to wiemy, że fizycznie są przygotowani bardzo podobnie, te różnice są w umiejętnościach mentalnych. Nad tym trzeba pracować już od najmłodszych lat. Jest mi łatwiej zrozumieć sportowców, bo mnie także brakowało współpracy z psychologiem. Dlatego ja w swojej pracy staram się nawiązywać do swoich doświadczeń, ale przede wszystkim staram się pokazać zawodnikom, że te wszystkie narzędzia są proste do użycia i że mogą je wdrożyć w codzienne treningi.
Jak podkreśla Marek Wiecheć, prowadzący MARKMED, spotkania w ramach program „MARKMED Fizjosport Adademia” będą przeznaczone dla osób, które interesują się sportem oraz uprawiają sport zarówno na poziomie amatorskim, jak i profesjonalnym.
-Te spotkania mają służyć temu, aby sport uprawiać lepiej, bezpieczniej, a także z pewną myślą przewodnią – mówi M. Wiecheć. Pierwsze spotkanie to duże wyzwanie- psychologia sportu, ogromne dziedzina wiedzy. Jednak wygrywanie w sporcie to suma małych szans i umiejętność ich wykorzystania. Jedną taką małą szansą może być oddziaływanie psychologiczne. Już u młodych osób należy wyrabiać nawyki, które później zaowocują. Ważna jest umiejętność radzenia sobie z wygraną, ale także z odnoszonymi porażkami. W drugiej połowie października będzie dostępny świetny artykuł naszej dzisiejszej prelegentki
Joanny Budzis, dotyczący ekstremalizacji zachowań sportowych i rekreacyjnych, naprawdę pouczająca lektura. Dlaczego o tym mówię. Państwo pewnie pamiętacie, jak w zeszłym roku nagrodę za zdjęcie roku otrzymała fotografia kolejki oczekujących na wejście na Monte Everest. Ponad 300 osób ustawiło się w komercyjnej kolejce po to, aby zdobyć coś, co było kiedyś wyzwaniem sportowym. Teraz robi się z tego wycieczkę turystyczną, nie patrząc na to jakie mogą być tego tragiczne skutki. Wiele osób takich wycieczek niestety nie ukończyło. Uprawiamy sport – jest bardzo ważne, ale istotne jest to, aby sport uprawiać w sposób wyrozumowany z pewnymi informacjami i wiadomościami.
O tym jak ważne obok przygotowania fizycznego i technicznego jest przygotowanie mentalne młodego zawodnika, wiedzą doskonale dyrektorzy Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a także trener i były piłkarz Marcin Wróbel.
-Młodzi ludzie coraz gorzej radzą sobie z porażkami, dlatego tak ważne jest przygotowanie ich pod kątem mentalnym, aby potrafi li sobie poradzić zarówno z sukcesami, jak i ewentualnymi porażkami w sporcie – mówi Anna Trojanowska, dyrektor SMS. W naszej szkole, również mamy zatrudnionego psychologa, który pracuje z naszą młodzieżą, organizuje warsztaty grupowe, ale również sesje indywidualne, odnaleźć młodym sportowcom odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości.
-Piłka nożna to gra zespołowa, i nie jednostki mają duże znaczenie, ale całość, jest to ciężka praca, każdy inaczej reaguje na różne sytuacje, jedni po porażce przechodzą obojętnie, drudzy bardziej przeżywają – mówi M. Wróbel. Nie ukrywam, że sam także korzystałem z pomocy psychologa sportu. To jest bardzo ważne.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *