Nauczyciel -Twórca Pasji, Motywator, Inspirator…

Pod takim hasłem w ostrowieckim Centrum Aktywności Obywatelskiej odbyła się konferencja, która zgromadziła około 50 osób.
Wśród uczestników byli: dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy placówek edukacyjno – wychowawczych oraz przedstawiciele jednostek samorządowych i instytucji rynku pracy. Wszystkich powitały: prezes ARL, Agnieszka Rogalińska oraz Agnieszka Budek, prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Bezrobotnych, jednocześnie pełniąca funkcję prezesa Świętokrzyskiego Forum Doradztwa Kariery.
A. Rogalińska zaznaczyła, że działania te są początkiem nowego przedsięwzięcia, jakim jest utworzenie Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży, którego głównym celem jest pomoc w rozwijaniu zainteresowań i umiejętności dzieci oraz młodzieży, a także pomoc w realizowaniu swojej ścieżki kariery zawodowej, postaw obywatelskich i aktywnego udziału w życiu społecznym miasta i regionu. Katarzyna Sobczyk z ARL zwróciła uwagę na to, że pasje i zainteresowania są czynnikiem chroniącym dla młodych ludzi przed zagrożeniami związanymi z uzależnieniami i nałogami.
Ważne jest też, aby dostrzegać te pasje, chwalić, dopingować i motywować młodzież. Tu właśnie ważna jest rola nauczycieli, którzy muszą umieć to dostrzec. Głównym punktem konferencji był wykład prof. Czesława Noworola pt.: ?Zainteresowania zawodowe w kontekście heurystyk decyzyjnych dotyczących satysfakcjonującej kariery młodzieży?, który było gościem specjalnym. W swoim wystąpieniu prof. Noworol zaprezentował wyniki badań dotyczących poziomu zgodności wyboru zawodu z zainteresowaniami. Wskazał również na fakt, ze warunki – szczególnie finansowe – zatrudnienia odbiegają od tych, które z jednej strony usatysfakcjonują pracownika, a z drugiej dadzą szansę na utrzymanie się z pracy – choćby dla realizacji podstawowych potrzeb życiowych.
Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych ostrowieckiego starostwa, zwrócił uwagę na rolę nauczycieli w procesie rozwoju młodzieży. Nauczyciel musi być dobrze i fachowo przygotowany do współpracy z nim, korzystać na bieżąco ze szkoleń i kursów poszerzających jego kompetencje. Szkoła powinna też zapewnić nauczycielom komfort rozwoju, ułatwiać zdobywanie wiedzy, jak i możliwości jej praktycznego wykorzystania w pracy z uczniami. Marta Dobrowolska – Wesołowska – dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Publicznych Nr 3 wskazała na obowiązki dyrektorów w zapewnieniu właściwej organizacji i komfortu pracy nauczycieli. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Małgorzata Stafijowska przedstawiła jak problem niedostosowania kwalifikacji pracowników przekłada się na działania pracodawców. Wielu pracowników pomimo posiadanych formalnych kwalifikacji uprawnień nie umie w praktyce zastosować posiadanej wiedzy.
Podczas konferencji swoją premierę miał spot profilaktyczny pod tytułem ?Włącz się do życia?, który promuje zdrowy i aktywny styl życia, a przy jego realizacji współpracowały ostrowieckie stowarzyszenia, kluby oraz pasjonaci i hobbyści. Spot będzie elementem kampanii profilaktycznej realizowanej w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Organizatorami konferencji były: Agencja Rozwoju Lokalnego, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Bezrobotnych oraz Świętokrzyskie Forum Doradztwa Kariery. Konferencja została sfinansowana z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2019 rok.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nauczyciel -Twórca Pasji, Motywator, Inspirator…

  • 16 października 2019 at 18:11
    Permalink

    Znakomity pomysl. W tym projekcie przestrzen moga znalezc emerytowami nauczyciele, emerytowani fachowcy, w roznych dziedzinach, rownierz ludzie z jakas pasja tworzenia, od modelarstwa, do budowy lazikow kosmicznych, a nawet roznej infrastruktury, jak np. odcinki specjalne sciezek rowerowych z hopkami, projektowanie placow zabaw, srefy bezpieczenstwa dla dzieci, czy infrasrtuktury dla ludzi starszych. Lub roznego rodzaju ulatwiaczy zycia, nawet w wymiarze praktycznym,wlasciwie najlepiej w wymiarze praktycznym. Czasem wystarczy podlozyc deske przy krawezniku, aby ktos na wozku, lub z wozkiem, mogl sobie podjechac, bez ryzyka wywrotki. A da sie to zrobic minimalnym kosztem. Rownierz umiejetnosc zauwazania i odnajdywania takich celow do realiacjo bylo by bardzo pozyteczne dla miasta i samych kursantow. Bo zycie sklada sie z wielu rzeczy do zrobienia. Samo wyksztalcenie umiejetnosci przewidywania i spostrzegania, juz daja duze kwalifikacje do radzenia sobie w zyciu. Da sie tutaj tez tworzyc baze pomyslow do realizacji budrzetu obywaatelskiego. Lub cos temu podobnego, jak np budrzetu ktory moga tworzyc lokalne firmy, przeznaczajac na to czesc swojego podatku. Lub przynajmniej dajac dyskont na zakupowane u nich materialy potrzebne do projktow. Pomysly do realizacji mozna czerpac z internetu, zanim z tego wyksztalca sie geniusze organizacyjni i geniusze tworczy z posrod wychowankow, czy uczestnikow projektu. Moga przekazywac innym swoja wiedze wszyscy, ktorzy jakas praktyczna wiedze posiadaja im potrafia o niej opowiediec. Tworzyc praktyczne projekty ktore naprawde moga zaowocowac czyms dobrym dla tego miasta i ludzi. I co Najwazniejsze, dla wielu to moze byc rownez szansa zeby zamiast wyciagac reke mogl sam cos dawac. Zeby nauka szla krok w krok z praktycznym zastosowaniem.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.