Nowy dyrektor MCK ma masę pomysłów

Jacek Kowalczyk jest od tygodnia dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. To wieloletni dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach oraz prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego w latach 2006 – 2019. Jego zadaniem jest wzmocnienie oferty placówki, a także całego Ostrowieckiego Browaru Kultury.
– Dziś to najwięcej aktywności jest po stronie Miejskiego Centrum Kultury, bowiem organizuje ono rocznie ok. 200 mniejszych lub większych wydarzeń- mówi dyrektor Jacek Kowalczyk. To największa instytucja nie tylko pod względem budżetu, ale właśnie organizacji przedsięwzięć i merytoryki.
– Cieszę się, że do współpracy udało mi się nakłonić osobę z zewnątrz, które będzie miała świeże spojrzenie na naszą kulturę – uważa prezydent Jarosław Górczyński. Do tego doświadczenie zawodowe pana Jacka Kowalczyka gwarantuje wypełnienie treścią obiekt na miarę XXII w.
Zdaniem nowego dyrektora Ostrowiecki Browar Kultury ma szansę stać się symbolem Ostrowca Świętokrzyskiego, bo, jak twierdzi, to przykład najlepszej rewitalizacji w naszym województwie, ale także jednej z najlepszych w Polsce.
– Co do Ostrowieckiego Browaru Kultury to przyda mu się tzw. gospodarz domu, który skoordynuje nie tylko techniczną stronę koegzystencji trzech placówek kultury, a więc MCK, BWA i MBP, ale też kalendarz imprez, tak aby wydarzenia się nie pokrywałyuważa. Zależy mi na stworzeniu efektu synergii, gdzie dobremu przedsięwzięciu w bibliotece, towarzyszyła ciekawa wystawa w BWA i świetny koncert w MCK. Wsłuchując się w dyskusję toczącą się wokół OBK liczę, że w przyszłym roku uda nam się przygotować wspólne przedsięwzięcie. To po części byłby swoisty dzień otwarty tych trzech instytucji. Nie możemy grać na niezależność, bo w konsekwencji mieszkańca Ostrowca Świętokrzyskiego nie interesują podziały przestrzeni pomiędzy jednostkami, a ciekawa oferta.
Jak przyznaje Jacek Kowalczyk nowa przestrzeń będzie generować nowe koszty, ale nie można w tym myśleniu zapomnieć o tym, że treść jest najważniejsza.
– Chciałbym, żeby za rok, czy dwa moglibyśmy pochwalić się nowymi wydarzeniami- deklaruje. Jest takie powiedzenie litewskie, że nawet w małej kałuży odbija się niebo i uważam, że nawet duże i ciekawe przedsięwzięcia da się zorganizować w każdym mieście. Liczy się przede wszystkim pomysł, a wówczas znajdzie się na niego budżet. Mam w głowie ciekawą propozycję, która byłaby świetną wizytówką miast nad Kamienną. Nastawiony jestem na współpracę pomiędzy Ostrowcem Świętokrzyski, Starachowicami, Skarżyskiem -Kamiennym i Końskimi. Na tej bazie da się stworzyć produkt z sercem w Ostrowieckim
Browarze Kultury, który promowałby tę część regionu.
Nie zapominajmy, że Ostrowiecki Browar Kultury, to najważniejszy, ale nie jedyny element zmian w infrastrukturze ostrowieckiej kultury. Nie trzeba zapominać, że już wkrótce dziedziniec browaru stanie się znów placem budowy, co ma związek z rozstrzygnięciem przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski przetargu na przebudowę i rozbudowę tzw. budynku R1 (dawny ?Cafe Browar?) wraz ze zmianą funkcji z budynku handlowego na budynek oświatowo- kulturowy ? świetlica osiedlowa. Na tym nie koniec, bo ?dawny ZDK? czeka proces termomodernizacji i rewitalizacji połączony z gruntownym remontem sali kinowo -teatralnej, a także utworzeniem Centrum Tradycji Hutnictwa.
– Moim zdaniem Ostrowiecki Browar Kultury i budynek dawnego ZDK po rewitalizacji mają szansę podnieść walor turystyczny miasta- kwituje dyrektor Jacek Kowalczyk.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nowy dyrektor MCK ma masę pomysłów

  • 7 listopada 2019 at 11:08
    Permalink

    a tak właściwie to skąd wiadomo że to Ostrowiecki Browar Kultury ? zabrakło pieniędzy na duży czytelny szyld ?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.