Porada lekarska przez telefon

-Od wielu lat cierpię na nadciśnienie oraz inne przewlekłe schorzenia, typowe dla mojego podeszłego wieku –mówi czytelniczka. Często chodzę do lekarza na podstawową kontrolę. Ostatnio dowiedziałam się w przychodni, że mogłabym skorzystać z „e-wizyty”, czyli porady lekarskiej na telefon.
To byłoby dla mnie duże udogodnienie. Nie musiałabym tak często chodzić do lekarza i czekać na wizytę w kolejkach. Chciałabym wiedzieć, czy podczas takiej telefonicznej „wizyty” lekarz może też wypisać receptę na inny lek? Proszę również o wyjaśnienie, czy taka forma porady możliwa jest także w przypadku lekarzy specjalistów?
-Od piątku 1 listopada zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które umożliwia lekarzom rodzinnym udzielanie pacjentom porad przez telefon – wyjaśnia Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału NFZ. Pacjenci bez wychodzenia z domu mogą w ten sposób skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Przez telefon pacjenta zbadać nie można, ale są takie sytuacje, gdy wystarczy rozmowa telefoniczna. Możliwość telefonicznej porady jest na pewno narzędziem wspomagającym pracę w POZ, gdy porada dotyczy drobnego problemu zdrowotnego pacjenta lub znanej lekarzowi osoby chorującej przewlekle. Można w ten sposób ograniczyć liczbę zbędnych wizyt w przychodni.
Z e-wizyty mogą skorzystać wszyscy pacjenci, jednak to rozwiązanie ma przede wszystkim ułatwić leczenie seniorom i osobom z przewlekłymi chorobami. Będą oni mogli w ten sposób skonsultować z lekarzem na przykład niepokojący poziom cukru lub ciśnienie krwi.
Nowe przepisy dotyczą lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej ze specjalizacją z medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, pediatrii, a także pielęgniarek i położnych.
Po e-recepcie, e-wizyta to kolejne ułatwienie dla pacjentów, ale ostatecznie to lekarz zdecyduje, czy konieczna będzie również wizyta w gabinecie. Warto dodać, iż „telemedycyna” w praktyce , stosowana jest w wielu krajach. Na przykład w Szwajcarii, istnieje od blisko 15 lat. Wieczorem, lub podczas weekendu pacjenci mogą tam zadzwonić do lekarza, otrzymać diagnozę, a jeśli zachodzi taka potrzeba, również e-receptę. Pacjent może być także skierowany do apteki najbliższej w jego miejscu, np. na pobranie krwi do analizy.
Natomiast w Niemczech, jeśli pacjent był pod opieką danego lekarza, może skorzystać z jego porady terapeutycznej przez telefon, czy Internet. Nie może zaś zwracać się po diagnozę, jeśli nie był osobiście w gabinecie tego lekarza. W Niemczech istnieje bowiem zakaz udzielania porad lekarskich na odległość.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *