Budżet powiatu ostrowieckiego na 2020 rok zostanie przyjęty 30 grudnia. Czeka nas zaciskanie pasa

Projekt budżetu powiatu ostrowieckiego na 2020 rok zakłada dochody w wysokości 153,7 mln zł, w tym dochody bieżące na poziomie 147,2 mln zł, a dochody majątkowe w skali 6,5 mln zł.
Wydatki mają sięgnąć 140,7 mln zł, a wydatki majątkowe 18,2 mln zł – w sumie 159,06 mln zł. Projekt zostanie przedłożony zarówno Regionalnej Izbie Obrachunkowej, jak i Radzie Powiatu Ostrowieckiego. Przypomnijmy, że w 2019 r. dochody budżetu sięgnęły 131,24 mln zł, zaś wydatki 130,81 mln zł.
Deficyt ma więc wynieść 5,3 mln zł. Planuje się jego sfinansowanie z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych w kwocie 3,8 mln zł i wolnych środków na rachunku bieżącym w wysokości 1,1 mln zł.
Subwencja oświatowa ma wynieść 59,8 mln zł.
Powiat planuje przeznaczyć 2,3 mln zł z rozliczeń podatku VAT i skierować na realizację projektu ?Zwiększenie dostępności do Muzeum Historyczno- Archeologicznego poprzez poprawę infrastruktury Muzeum Historyczno- Archeologicznego i rezerwatu Krzemionki oraz Pałacu Wielopolskich?.
Wydatki na drogi skalkulowano na poziomie 14,8 mln zł, z których 7,7 mln zł jako wydatki majątkowe zostanie przeznaczone m.in. na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej, przebudowę drogi w Świrnie oraz odcinka ulicy 11 Listopada od ulicy Samsonowicza do ulicy Ogrodowej w ramach projektu ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim? oraz odbudowę mostu w Małym Jodle.
W 2020 roku planuje się – w kwocie 6 mln zł – pokryć ujemny wynik finansowy szpitala za 2018 r. Kwota 1 mln zł zostanie skierowana do szpitala jako dotacja do budowy lądowiska dla helikopterów medycznych, a 985 tys. zł na budowę i wyposażenie pawilonu szpitalnego SOR.
Pobieżna chociażby analiza projektu budżetu na 2020 rok wskazuje, że władze powiatu odeszły od pomysłu wprowadzenia procedur programu naprawczego dla finansów samorządu. Przypomnijmy, że podczas czerwcowej debaty nad absolutorium dla zarządu powiatu słyszeliśmy, że z powodu rekordowej straty szpitala w 2018 roku na poziomie 16,5 mln zł, co zmusza obecny zarząd powiatu do jej pokrycia w kwocie około 13 ml zł i grozi z kolei ? jak wynikało z analizy niezależnej, warszawskiej firmy Aesco ? nadmiernym deficytem i wprowadzeniem procedur programu naprawczego.

Wszystko wskazuje na to, że budżet powiatu na 2020 rok zostanie przyjęty przez radnych na sesji w dniu 30 grudnia.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Budżet powiatu ostrowieckiego na 2020 rok zostanie przyjęty 30 grudnia. Czeka nas zaciskanie pasa

 • 5 grudnia 2019 at 09:48
  Permalink

  „m.in. na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej”
  Co to??? Redakcjo moglibyście wytłumaczyć ?

  Reply
 • 9 grudnia 2019 at 17:08
  Permalink

  Ladowisko dla helikopterow medycznych przy szpitalu za milion do dobrze brzmi. Choc slowo dotacja niepokoi. Kalamaga przynajmniejniej nie sciemnial, choc tyle, to on by wydal na waciki. (Przypominam ze chcial budowac Air Port za szpitalem za 5mln i to w czasach kiedy frank szwajcarski kosztowal 2.70 i tylez samo dular). Zakladam ze bierze sie pod uwage rowniez bezpieczne dla otoczenia ladowisko alternatywne w poblizu na wypadek jakiejs naglej i niespodziewanej wichury. np ekranowane, / A teraz szarmau… Cytat: ,,Pobieżna chociażby analiza projektu budżetu na 2020 rok wskazuje, że władze powiatu odeszły od pomysłu wprowadzenia procedur programu naprawczego dla finansów samorządu. Przypomnijmy, że podczas czerwcowej debaty nad absolutorium dla zarządu powiatu słyszeliśmy, że z powodu rekordowej straty szpitala w 2018 roku na poziomie 16,5 mln zł, co zmusza obecny zarząd powiatu do jej pokrycia w kwocie około 13 ml zł i grozi z kolei ? jak wynikało z analizy niezależnej, warszawskiej firmy Aesco ? nadmiernym deficytem i wprowadzeniem procedur programu naprawczego.”Koniec cytatu. / Odeszly rowniez od mozliwosci zrownowazenia deficytu poprzez zamrozenie podatkow na rok 2020 dla najbogatrzych przedsiebiorstw, ktorym i tak pdsciubia sie pod nos cokolwiek sobie tylko zazycza bez udzialu wlasnego, np autostrade przez srodek sypialni. Czy to nie najbogatrze przesiebiorstwa powinny wesprzec miasto w klopocie? Chocby deklaracja oplacenia orkiestry przy przecinaniu wstegi. No coz.. ..dziadowo, ale honorowo. Bedziemy sie przygladac czy to nie : postaw sie a zastaw sie.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *