Zapraszamy na VII Rajd Szlakiem Bitwy Bodzechowskiej w jej 156 rocznicę

Zbliża się 156. rocznica Bitwy Bodzechowskiej. Przedstawiciele różnych środowisk, lokalne stowarzyszenia, szkoły planują w najbliższym tygodniu spotkania i imprezy upamiętniające wydarzenia na naszym terenie sprzed ponad 150 lat.
Największa powstańcza bitwa na naszym terenie, zwana Bitwą Bodzechowską, rozegrała się 16 grudnia 1863 r. W tym dniu, pięć szwadronów kawalerii gen. Józefa Hauke -Bosaka walczyło z wojskami rosyjskimi. Bitwa zakończyła się niepowodzeniem wojsk polskich. Poległo 17 powstańców, wielu zostało rannych. Rozproszeni powstańcy próbowali przedostać się przez łąki bodzechowskie i rzekę Kamienną na tereny leśne po lewym brzegu rzeki. Do pierwszych starć doszło w rejonie Gromadzic, zaś bitwa w zasadzie zakończyła się w rejonie Sienna. W bitwie został ciężko ranny dowódca naszych wojsk, Zygmunt Chmieleński. Pojmany przez Kozaków, został stracony 23 grudnia 1863 r. w Radomiu.
Poległych powstańców pochowano na Cmentarzu Denkowskim w zbiorowej mogile. W latach 70. poprzedniego wieku dzięki staraniom Stanisława Jeżewskiego na ścianie budynku stacji w Bodzechowie została wmurowana tablica poświęcona tym wydarzeniom. Później z inicjatywy Stowarzyszenia „Lisiny Bodzechowskie” i wsparciu gminy, 6 lat temu w centralnym miejscu Bodzechowa obok drogi powiatowej i drewnianego kościółka, w 150. rocznicę Powstania Styczniowego został postawiony obelisk z czerwonego piaskowca na który przeniesiono powstańczą tablicę.
W Bodzechowie, na Placu Zbornym, stoi także drewniany powstańczy krzyż z metalową tablicą o treści: Za Wolność Ojczyzny w hołdzie poległym powstańcom w 140. rocznicę Bitwy Bodzechowskiej – mieszkańcy Bodzechowa.


VII Rajd Szlakiem Bitwy Bodzechowskiej – 16 grudnia 1863”

W sobotę 14 grudnia Koło Przewodników Świętokrzyskich przy PTTK im. S. Jeżewskiego we współpracy z Muzeum Historyczno – Archeologicznym organizuje „VII Rajd Szlakiem Bitwy Bodzechowskiej – 16 grudnia 1863”.
To okazja do wspomnienia jednej z największych bitew Powstania Styczniowego na naszym terenie. Rajd rozpocznie się w Gromadzicach, a zakończy w Bodzechowie. Poprowadzą go Zbigniew Pękala – przewodnik PTTK oraz Kamil Kaptur – kustosz ostrowieckiego muzeum.
16 grudnia 1863 r. pięć szwadronów powstańczej kawalerii pod dowództwem gen. Józefa Hauke – Bosaka próbując uniknąć rosyjskiej obławy starło się z oddziałami gen. Czengierego. Potyczki z Rosjanami toczyły się przez większą część dnia począwszy od Gromadzic, jednak to pod Bodzechowem miał miejsce kulminacyjny moment starcia. Walki wśród zabudowań wsi oraz na moście na Kamiennej, którym powstańcy próbowali przedostać się na drugi brzeg rzeki zakończyły się ich klęską. Poległo 17 powstańców. Zygmunt Chmieleński, szef sztabu gen. Bosaka ranny dostał się do niewoli i kilka dni później został stracony. Bitwa pod Bodzechowem była ostatnią większą bitwą powstańczej kawalerii i kończyła jesienną kampanię w województwie sandomierskim.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *