Edukacja ?Chreptusów?  w przestrzeni Ostrowieckiego Browaru Kultury (zdjęcia)

Nowoczesna biblioteka, międzynarodowa wystawa dzieł sztuki i kawiarenka sprzyjająca klimatycznym rozmowom o powystawowych wrażeniach?Tak pokrótce wyglądała edukacyjna ?trasa?, którą podążyli uczniowie klasy 1d z Liceum Ogólnokształcącego Nr II im. Joachima Chreptowicza, udający się  z wizytą do Ostrowieckiego Browaru Kultury. 

W tym jednym miejscu, o którym już  powszechnie mówi się jako o perełce miasta, młodzież doświadczyła wielu wrażeń. Głównym celem wyjścia, zorganizowanego przez nauczycielkę Martę Kalitę, było zwiedzenie wystawy Jesienny Salon Sztuki w Biurze Wystaw Artystycznych  oraz odbycie  niecodziennej  lekcji  analizy i interpretacji wybranych dzieł  współczesnej sztuki.  Kontemplację prac wybitnych artystów i rozmowy o sztuce poprzedziło poznanie okazałych wnętrz  Miejskiej Biblioteki Publicznej i dowiedzenie się, w jaki sposób można w niej kształtować czytelniczą kulturę. Uczniowie z dużą ciekawością słuchali oprowadzającej po obiekcie pani bibliotekarz i z zainteresowaniem przeglądali na półkach wolnodostępne zbiory biblioteczne. Po ?spotkaniu ze światem książek?  uczniowie wraz z opiekunami, panią Martą Kalitą i panią Agnieszką Miechowicz, udali się na ?spotkanie ze sztuką?. 14. Międzynarodowy Jesienny  Salon Sztuki dostarczył kolejnych wrażeń ? i to nie tylko estetycznych. Zgromadzone w BWA współczesne wytwory sztuki,  obrazy i rzeźby , zainspirowały młodzież do refleksji  o życiu, o międzyludzkich relacjach i współczesnej rzeczywistości.  Rozmowy o tym, jakie treści przekazuje sztuka , kontynuowane były w mieszczącej się w OBK urokliwej  kawiarni ?Zmiana Klimatu?.  To właśnie w  kawiarnianej przestrzeni, przy nastrojowej muzyce, odbyła się niecodzienna lekcja z analizy i interpretacji dzieła sztuki. Uczniowie, w klimatycznej atmosferze, popijając lemoniadę i kosztując pyszne muffinki, dzielili się artystycznymi odczuciami i proponowali różne  możliwości odczytania sensów dzieł, które wydały im się najbardziej przemawiające do współczesnego odbiorcy. Taka forma nauki, na wzór  spotkań artystycznych w salonikach kultury, bardzo przypadła młodzieży do gustu. Z pozoru luźne rozmowy z nauczycielką  okazały się wartościową lekcją przygotowującą do ustnego egzaminu maturalnego z  języka polskiego. W sytuacji egzaminacyjnej bowiem uczeń może wylosować polecenie związane z interpretacją dzieła ikonograficznego  wyrażającego refleksje na temat  ludzkiego życia, interpersonalnych relacji i obrazu współczesnego świata.

Miłą pamiątką po atrakcyjnej nauce w pięknych przestrzeniach Ostrowieckiego Browaru Kultury pozostaną zarówno wspomnienia, jak i zrobione zdjęcia, w tym wspólne z aktorką z Ostrowca, Katarzyną  Zielińską -Jaworską.

Po kolejną  dawkę wiedzy  i po  inspirację do nauki w BWA  uczniowie ?Chreptowicza? wybiorą się już niebawem.  

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *