14 lutego ? Walentynki i rocznica powołania Armii Krajowej. Okolicznościowe kalendarze ?Ostrowieckich Patriotów?

W dniu 14 lutego obchodzona będzie 78 rocznica powołania – w mrokach II wojny światowej ? Armii Krajowej, największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji Stowarzyszenie ?Ostrowieccy Patrioci? organizuje akcję, która ma, zwłaszcza młodemu pokoleniu, przypomnieć to wydarzenie.
-Oczywiście, w tym dniu większość społeczeństwa świętuje walentynki, natomiast my chcemy przybliżyć trochę historii ? mówi prezes stowarzyszenia, Michał Ślusarz. -Przygotowujemy więc okolicznościowy kalendarz na 2020 rok, który będziemy wręczać wraz kwiatami swoim ukochanym. Zostanie wykonany w formacie plakatu, a jego grafika będzie oparta na pracy naszej koleżanki, Patrycji Kasińskiej, która w latach ubiegłych udostępniła nam swoje prace przy tworzeniu plakatu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Jak się dowiedzieliśmy, na kalendarzu zostaną wyszczególnione rocznice świąt kościelnych i państwowych. Do akcji ?Ostrowieckich Patriotów? włączyli się lokalni przedsiębiorcy. Kwiaciarnia ?Maja? nie tylko będzie kolportowała kalendarze, ale również przygotuje kwiaty dla ukochanych pań. Firma Promax Romax Ubezpieczenia wsparła inicjatywę finansowo i dzięki temu, jak mówi Michał Ślusarz, będziemy można wykonać więcej kalendarzy. Co ciekawe, będą one wręczane w dniu 14 lutego także pasażerom City Taxi Team. Projekt i druk kalendarza wykona Grupa Kavarito.
-Do naszej akcji włączyła się także Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, która już zamówiła 50 kalendarzy ? informuje Michał Ślusarz. -Policjanci będą je wręczać 14 lutego kierowcom przy okazji udzielanych im na drodze pouczeń i mandatów.
?Ostrowieccy Patrioci? nie mają najmniejszego cienia wątpliwości, że taka forma uczczenia powołania Armii Krajowej może zachęcić do poznawania historii. Jest także nowoczesną formą patriotyzmu, która może trafić to większego grona społeczeństwa. ?Armia Krajowa?, to nazwa-symbol, obejmująca w zasadzie całokształt wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji. W szczytowym okresie istnienia AK liczyła ponad 300 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy. Jak podkreśla historyk Piotr Niwiński, praktycznie w ramach Armii Krajowej skupiła się niemal cała patriotycznie nastawiona część narodu polskiego. Dzięki zjednoczeniu wysiłku można było zaplanować bardzo śmiałe przedsięwzięcia militarne, np. plan powstania strefowego, mającego kryptonim ?Burza?. Opierając się na setkach tysięcy żołnierzy-ochotników, przygotowano plany odtworzenia Sił Zbrojnych, które miały kontynuować walkę zbrojną jako regularne wojsko. Nazwa ?Armia Krajowa? jednoczyła Polaków także po formalnym rozwiązaniu AK w styczniu 1945 roku. Jak wynika z badań, w latach 1945-1956 funkcjonowało co najmniej 955 organizacji młodzieżowych. Co najmniej jedna czwarta z nich nawiązywała do AK w swojej nazwie, a zdecydowana większość na etosie wielkiej podziemnej armii oparła swą działalność.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *