Ostrowiec sięgnął po pół miliarda złotych z Unii Europejskiej

W powszechnej świadomości ostrowczan nasze miasto dość słabo wykorzystuje możliwość sięgania po środki unijne.

Tymczasem serwis EuroPAP News przedstawił w tej materii ranking gmin, który przedstawia wysokość zawieranych przez nasze samorządy umów na realizację zadań finansowanych z Unii Europejskiej.

Okazuje się, że Ostrowiec Świętokrzyski w latach 2014-2020 zawarł porozumienia na realizację inwestycji i innych zdań na kwotę 496,16 mln zł. Pod tym względem zajmuje 61 miejsce w Polsce i drugie w województwie świętokrzyskim. Łatwo się domyśleć, że najwyższe miejsce z miast naszego województwa, bo 22, zajmują Kielce, które podpisały umowy na kwotę 1,92 mld zł, ponad czterokrotnie więcej, niż nasze miasto.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w połowie 2019 roku wartość łączna wszystkich inwestycji realizowanych z środków UE sięgnęła 186,4 miliarda złotych.

Liderem wykorzystania środków unijnych jest oczywiście Warszawa, która wykorzystała 19,7 mld zł, a za nią plasują się Kraków (8,2 mld zł) i Łódź (8,05 mld zł).

Ostrowiec co prawda wyprzedziły takie ośrodki, jak Chełm (50 miejsce ? 639 mln zł), Krosno (52 miejsce ? 621 mln zł) i Mielec (57 miejsce ? 539 mln zł), ale za naszym miastem sklasyfikowano na 65 miejscu Stalową Wolę (479 mln zł), na 79 miejscu Starachowice (407,9 mln zł) oraz na 159 pozycji Skarżysko-Kamiennę (235 mln zł).

Nasze miasto na pozyskanie środków unijnych może także liczyć w nowej perspektywie unijnej, choć w skali kraju będą one niższe o około 23%.

fot. A.Łada

Print Friendly, PDF & Email

7 thoughts on “Ostrowiec sięgnął po pół miliarda złotych z Unii Europejskiej

 • 20/02/2020 at 11:12
  Permalink

  No i w dalszym ciągu będziecie psioczyć na tę „złą” Unię,która wymaga od władz praworządności i sprawiedliwości,poszanowania praw mniejszości,realnego poszanowania środowiska naturalnego i wspólnoty gospodarczej państw do niej należących ? Czy chore przywódcze ambicje jednego mściwego człowieka mają zniszczyć naszą pozycję w UE ??
  Pomyślmy wszyscy…

  Reply
  • 20/02/2020 at 17:19
   Permalink

   Masz rację. Ale wielu tego nie rozumie.

   Reply
   • 23/02/2020 at 10:55
    Permalink

    Temu panu co podobno pomyślał chyba leki na głowę się skończyły. Niech weźmie leki i lepiej żeby już nie myślał bo mu to szkodzi a innych męczy

    Reply
 • 21/02/2020 at 15:16
  Permalink

  No prosze Was, puknijcie sie w czolo. Co wy chrzanicie. Sluchac sie juz tego nie chce. Pozytywke polkneliscie z tym pieprzeniem? Bedziemy narzekac na brak praworzadnosci jesli tej praworzadnosci nie bedzie. Mowa o odpowiedzialnoci przed prawem wyimaginowanych elit i bedziemy dąrzyc do rownego traktowania przed prawem wszystkich jednakowo. Czy to Sędzia, czy to męda. Jesli Unia rzczywiscie bedzie wymagala sprawiedliwosci i rownego traktowania, to wlasnie nam o to chodzi, caly czas jest o tym mowa, zeby tak wlasnie sie stalo. Tego wlasnie od Uni oczkujemy. Jesli na to rowne traktowanie zdecyduje sie Unia, to ma jak znalazl, juz teraz sie od nas moze uczyc. Bo juz jest tak zkoruptowana ta nasza Unia ze czas o tym pomyslec. Mozna okrasc lesniczowke i jeszcze do Uni wybiora partyjni koledzy. Az sie dziwie ze nasz Szogun milosnik obrazow tam jeszcze nie trafil. Moze nie chcieli zeby tam kical po krzeslach. Unia coraz bardziej przypomina przechowalnie skompromitowanych politykow. Tam tez przydalo by sie przyjzec kto jest kto. Zgaduje ze na miejsce Acid Drinkersa wybiora Kwasniewskiego kwachlifikacje ma. Wracajac do nas; Rozliczanie za komunityczne zbrodnie polityczne, powinny sie skonczyc najlepiej Norymbergą, jednak u nas, jak widac, bardzo delikatnie jakos tej sprwiedliwosci dochodzimy. Prawo Hamurabiego nie jest stosowane i nie slychac zeby mialo byc. A w tym przypadku powinno. Nawet Narod Wybrany scigal zbrodniarzy po calym swiecie. A my co? No wlasnie nic. Taka klase i wyrozumialosc potrafimy pokazac. A tu jescze sie nie podoba. To co, moze wladze wam jeszcze oddac? Jedynie naddęte niesluszne ”kiluset tysieczne emerytury” zotaly obnizone, do i tak zbyt wysokiego poziomu, bo powinny zostac obnizone do minimalnego. Pamietajmy ze chodzi o ludzi ktorzy represjonowali, mordowali i trzymali krotko za morde spoleczenstwo przez wiele lat, bijac i przesladujac, zastraszajac, tylko i wylocznie dla swojej wygody i idei partii. Choc raczej pod pretekstem idei. Lub zeby sie przypodobac Ruskim Cepom. Cep Cepom Cepem Poganianym przez samych siebie nawzajem i samych swoich, trutych i mordowanych, jak sie ktory wychylil. A jak sie nie staral i nie wychylal to wrog partii. ..To byly czasy. Nauka histori do tej pory jest smiertelnym ryzykiem u nich. Tam podczas czystek wymordowano wiecej ludzi niz podczas wojny. A i połowie Europy to jeszcze zafundowali ten system jako Kraj Rad. Wlasnie, dzieki komu? No? Dzieki naszym Cepom unizenie sluchajacych tych Rad. A raczej dupowlazom. Pragnacym sie wykazac, ze na miano Cepa zasluguja. Z kowala dobrego zegarmistrza nie bedzie, jak mawial poeta i nie bylo. U nas z elektruka tez wyszedl cienki Bolek. Ale tego juz jest zmieszch. Tych czasow zmieszch. Choc wigoru czerwonym nie brakuje wiekszosc zwiała do Uni, zostawili tutaj na strazy tego w zoltym swetrze i Biedronia. Biedron tylko jedna noga, bo druga tez w Uni. Ale ambicji im nie brakuje, Cioska z mauzoleum systemu wykopali, bedzie naprawial stosunki z KGB. Co do ambicji jednego czlowieka; Spokojnie, chore ambicje tego jednego czlowieka juz sie nie ziszcza- Tusk juz do wladzy w tym kraju nie dostapi. Jesli chcecie, to mu mozecie dawac, w kazdej pozycji, co chcecie, ale robcie to w obrebie Waszej partii. Drugi, ambitny Kapitan Schetino, tez niech raczej zapomi o powrocie do koryta. Ta pani Kandydatka ktora teraz wystawiliscie, ?hmm …przyznajcie wreszczie, sami sie jej wstydzicie, z kartki nawet nie potrafia przeczytac. Dlatego pewnie debaty nie podejmie, bo jak to zmiescic na kartce. A jesli chodzi o mniejszosci, zgaduje ze chodzi o te z pomieszanymi X z Y, to puszczajcie sobie do woli biedronke po zaslonkach, jesli lubicie, nas to z grubsza nie obchodzi. Nie zmuszajcie nas tylko zeby nam sie to podobalo. No wiecie sa gusta i gusciki, zrozumcie i uszanujcie to, ze to my raczej jestesmy normalni, a oni wlasciwie tez, ale inaczej, zupelnie jak kazdy chory czlowiek, ktoremu nalezy sie szacunek, poprostu taki zwykly zwyczajny szacunek. Ten szacunek maja. Slowem, nikt im prawa do zycia i robienia zyciowj kariery nie odbiera i nie ogranicza. Jesli dadza rade to nawet niech maja dzieci- ale swoje. Jesli ktos ma wole, to niech pozwoli im wspolwychowywac swoje wlasne. To nie sa chorzy psychicznie ludze, jesli nie liczyc tych pajacow na paradach rownoci, sa to bardzo czesto wrazliwi ludzie, ale mimo to rodziny, pelnej rodziny, matki i ojca nie zastapia. Choc bardzo czesto zapewne dali by rade zaopiekowac sie dziecmi jak nalezy, pelnej normanej rodziny stworzyc nie dadza rady. To bedzie rodzina uposledzona. Adopcja jest dla dziecka nadzieja na normalna rodzine. A jaka to normalna rodzina bedzie. rak jako ryba?… ktos tu przedobrzyl z ogladaniem bajek. Przestancie tworzyc jakas mitomanie. Zakazu obcowania im z dziecmi jesli rodzice dziecka przyjaznia sie z taka osoba nikt nie bedzie wprowadzal. Jednak, udawane rodziny raczej by sie nie sprawdzily jak nalezy. Adopcja powinna byc w zgodzie z natura. Dziecko to nie jest piesek czy kotek, ktoremu wszystko jedno do kogo macha ogonkiem, tylko dlatego ze opiekun jest mily i umie udawac pieska. Pamietacie film seksmisja? To byla komedia, ale problem jaki tam mieli nie byl komedia. A jesli chodzi o pozycje w Uni, to dopiero ja zobaczycie, bo jak do tej pory, to bylismy parobami Uni. Przywykliscie, lub wynika to z wycwiczenia was przez poprzedni system, w taki sposob ze byla Mateczka Rosja, I trzeba bylo dla niej wszystko, no nawet po trupach, a teraz z rozpedu tulicie sie do mateczki Uni. Otoz nie jest tak. Unia to zbior rownoprawnych panstw. I nikt tulic sie do Uni nie musi. To nie mateczka. Tam sie tworzyc powinno nasze wspolne Europejskie dobro, A jakos coraz czesciej mam wrazenie ze pozwalamy aby sie tam tworzyly bandy 'dwoch na jednego’ My nie jestesmy kolonia Uni, jestesmy jej rownoprawnym czlonkiem. Powiem wam tak: To jest jak lokokatorzy jednej kamienicy. Sa wspolne obowiazki, wspolnie ustalone zasady do ktorych sie nalezy stosowac, jesli dotycza calej kamienicy, kazdy rowno, jednakowo, lub wedlug ustalonego kolektywnie podzialu obowiazkow. Ale zaden sasiad mi nie bedzie mowil co mam jesc. i jak mam sobie umeblowac mieszkanie, I choc wmowil mi ze rak to ryba, to praw w moim domu mi ograniczal nikt nie bedzie. Tym bardziej ze jego prawa w jego domu, sa wrecz identyczne. To co teraz jasne? Zbladly te czerwone geby? Poprostu mam swoje prawa i nie pozwole sobie ich odebrac. Przynajmniej nie bez walki. A Wy tymczasem zabawcie sie z biedroneczka na zaslonkach, my to za Was zalatwimy, rowniez dla was. Polityke sobie odpuccie, mieliscie szanse i nie sprawdziliscie sie. Skoro lapownikow wystawiacie na trzecia osobe w panstwie, to znaczy ze nie macie nikogo lepszego. A ta pania ktora macie, to bardzo nam sie podoba, mamy niezle zrywanie bokow z jej wypowiedzi. U mnie ma ”zlote maliny” za wypowiedz o przekopie mierzei. Pewnie dlatego brytyjczycy wystapili z Uni. Ciekawe co sadzi o naszej planecie, jest kulista? Czy moze plaska, chyba plaska, ..bo woda by sie wylewala, musimy ja o to zapytac. Naturalnych mostow tez nie ma za wiele…. , ciekawe jaka ma teorie na ten temat. Pozdrawiam.

  Reply
  • 22/02/2020 at 07:47
   Permalink

   niektórym , osuwisko spowodowało uszczerbek nie tylko materialny…

   Reply
  • 22/02/2020 at 11:20
   Permalink

   Pisowski grafoman… to gorsze jak wojna

   Reply
 • 22/02/2020 at 12:27
  Permalink

  Sam widzisz ze brak odpowiedzialnosci za swoje czyny moze powodwoac szkody trodne pozniej do naprawienia. Nie tylko w wymiaze samych szkod, bo te mozna bylo naprawic szybko i latwo, ponoszc niewielkie koszty. Z polityki migania sie od odpowiedzialnosci za swoje postepowanie koszty tego wzrosly kilkakrotnie. Wielką szkodą bylo nie tyle samo osuwisko, co Klika zespolowo wymigujaca sie od odpowiedzialnosci i potrzeby naprawienia szkod. Zostalo to doskonale obnazone przy tej wlasnie okazji. Wieksze pieniadze wydano na scieme, niz na naprawienie tego kawalka drogi. A jesli porownasz koszt naprawienia tej drogi 20 metrow? to latwo policzyc i porownac ze dzisiaj za takie pieniadze da sie zbudowac kilometr drogi ze scierzkami rowerowymi. A gdzie badania, koszta Sadowe, koszy naprawy innnych instalacji, ktore tam tez przeciez zostaly zniszczone? Jesli juz o tym wspominasz to szkody poniesli nie tylko wlasciciele garazy. Znacznie wiecej stracilo na tym miasto, okoliczne sklepy, MPK, Policz ile wydano pieniedzy na samo to zeby sie z tego wylgac, tworzac cala otoczke niesamowitosci tego zdarzenia. Zupelnie niepotrzebnie. To nie tylko osuwisko. To rowniez doprowadzanie dobrze prosperujacych zakladow pracy do celowej upadlosci, aby zarobic na ich sprzedarzy. Co w przypadku Wolczanki i Modeksu nie zabardzo sie powiodlo. Nawet budynki trzeba bylo zniszczyc. Masowe rozkradanie majatku panstwa, czy polityki utrzymania sie przy wladzy, zamiast polityki dobrego odpowiedzialnego zarzadzania gospodarka kraju to Wasz znak firmowy. Tylko pomysl, przepraszam trudne zadanie ci stawiam, ale sproboj pomyslec co by sie stalo z tymi politykami np. w Japoni, w Stanach, UK, Niemczech, czy Norwegii. A nawet stalinowskiej Rosji. Stalinowskiej, bo warunkiem utrzymania tamtego systemu bylo trzymanie wladz i Narodu na smyczy, lub raczej pod lufami. Pozwolenie im na odrobine samodzielnego dzialania, ..wiemy do czego doprowadzilo rosjan i satelity. I to samodzielne dzialanie po tamtym systemie, wciaz u nas funkcjionuje w najlepsze. Mamy tu wciaz zbyt wiele poradzieckich smieci, ktore nalezy posprzatac. I od politykow i polityki powinnismy zaczac. Przede wsystkim od skutkow swojego dzialania, czy politykowania. Sa nagrody, musi byc tez ponoszenie odpowiedzialnosci za zle zarzadzanie. I w koncu ktos to zaczal robic. Ten znienawidzony przez Was PiS. A dlaczego znienawidzony? No wlasnie dla tego. Nie macie ani jednego czystego polityka, ktory moglby Was reprezentowac. Wystawiacie teaz ”Zamienniki,” zeby rzadzic z drugiego rzedu. Wzorem z Tuska bo on pierwszy na to wpadl zeby wstawic figuranta a wlasciwie figurantke opowiadajaca nam o plowaniach na dinozaury. Samodzielnego dzzialania w niej bylo tyle ile prawdy wtej opowiesci o dinozaurach. Teraz mamy promowana kolejna secjalistke od rozumienia natury. A teraz cie zaskocze. Mnie w tej sprawie osuwiska nie ma. Wypowiadam sie tu z punktu widzenia obserwatora.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *