Ruszyła społeczna zbiórka na zakup sprzętu medycznego do walki z koronawirusem

Na portalu zrzutka.pl ruszyła społeczna zbiórka, której celem jest zebranie środków na zakup sprzętu medycznego mającego pomóc polskiej służbie zdrowia w walce z koronawiruem. Organizatorem inicjatywy jest Fundacja Sensoria, która prowadzi ogólnopolską kampanię „BohaterON ? włącz historię!”.

O pomoc w pozyskaniu funduszy proszeni są wszyscy. Celem jest zebranie min. 2 mln złotych – zaznaczono w informacji prasowej. Społeczna Zbiórka odbywa się pod nazwą #liczysieczas”. Link do zbiórki dostępny jest pod adresem: https://zrzutka.pl/pe3f3h

W informacji podano, że „poza środkami ochrony osobistej lekarze w całym kraju będą potrzebować respiratorów oraz jednorazowych fiberoskopów do toalety dróg oddechowych, sprzętu do monitorowania terapii (pulsoksymetry, kardiomonitory, kapnografy), videolaryngoskopów, sprzętu do odsysania drzewa oskrzelowego (ssaki) czy zwykłych sprężarek powietrza, które te respiratory będą zasilać, jak również przenośnych butli z tlenem”.

Podkreślono, że „zapotrzebowanie jest zwiększone nie dlatego, że tego sprzętu brakuje na oddziałach intensywnej terapii (OIT) czy w obrębie bloków operacyjnych, ale dlatego, że intensywną terapię trzeba będzie zorganizować na innych oddziałach (oddziały internistyczne i chirurgiczne) lub na jednym stanowisku OIT zapewnić opiekę dwóm pacjentom”.

Zaznaczono, że „to nie jest tani sprzęt”. „Ceny profesjonalnych respiratorów wynoszą obecnie nawet 150 tysięcy złotych ? to ogromna kwota. Dlatego powinniśmy połączyć siły. Razem ? przy niewielkim, jednostkowym nakładzie środków ? możemy naprawdę wiele!” – ocenili organizatorzy zbiórki.

Poinformowano, że sprzęt zostanie przekazany szpitalom w Polsce, a każde urządzenie będzie mogło uratować wiele osób w najbliższych miesiącach i latach.

Nadzór merytoryczny nad akcją prowadzi dr hab. n. med. Katarzyna Kotfis, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, która będzie odpowiedzialna za wybór rodzaju sprzętu. „Ostateczne decyzje i całość naszych działań za pośrednictwem naszego eksperta będzie skoordynowana z działaniami Konsultantów Krajowych i w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia” – zaznaczyli organizatorzy zbiórki.

W informacji prasowej przypomniano, że „respiratory oraz specjalistyczny sprzęt stosowany w tego typu przypadkach są podstawową aparaturą w leczeniu objawów koronawirusa w postaci niewydolności oddechowej”. „Zgodnie z danymi podanymi przez Ministerstwo Zdrowia, polskie szpitale dysponują ponad 10 tysiącami sztuk tego sprzętu i co najmniej 60 kapsułami do przewożenia chorych z niewydolnością oddechową. Na obecną chwilę liczba aparatury jest wystarczająca. Nie wiadomo jednak, jaka finalnie będzie skala zachorowań na COVID-19 w Polsce. Dlatego Fundacja Sensoria woli +dmuchać na zimne+” – podkreślono.

Przekazano, że „na bieżąco, ze zbiórki, wypłacane będą środki i zamawiany sprzęt, na który dziś czas oczekiwania jest wydłużony”. „Dlatego musimy działać szybko i sprawnie” – ocenili organizatorzy.

Jak napisali, „dziś nie ma czasu na ocenianie, dyskusje i opinie, dziś jest czas tylko na działanie”. „Jesteśmy społeczeństwem, które w chwili zagrożenia się jednoczy. Wzorem do naśladowania są dla nas Powstańcy Warszawscy. Troska o drugiego człowieka staje na pierwszym miejscu. Gorąco wierzymy, że ostatecznie stan zagrożenia epidemicznego ? dzięki rozsądnemu działaniu rządu, służb medycznych, sanitarnych i społeczeństwa ? szybko minie, a zakupiony przez nas sprzęt nie będzie potrzebny do walki z koronawirusem” – dodali.

Organizatorzy zapewnili, że w takiej sytuacji sprzęt zostanie przekazany szpitalom, tak by w przyszłości służył wszystkim potrzebującym. „Dołączcie do nas! Liczy się każda złotówka. 2020 rok rozpoczął się dla nas ogromnym, trudnym wyzwaniem. Tylko jednocząc siły możemy mu sprostać!” – zaapelowali.

Fundacja Sensoria prowadzi projekty z zakresu edukacji i zdrowia zgodnie z hasłem, że „najlepszy czas na działanie JEST TERAZ”. Organizacja została ustanowiona dla realizacji celów społecznie użytecznych w zakresie ochrony i promocji zdrowia, działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, edukacji, oświaty i wychowania, a także opieki nad dziećmi. Jej celem jest również podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej; działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Organizacja od 2016 roku prowadzi kampanię BohaterON ? włącz historię!. W 2019 roku Fundacja ustanowiła Nagrodę BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Jak napisano, „inicjatywa osiągnęła sukces dlatego organizatorzy kampanii BohaterON podjęli decyzję o jej kontynuacji – w 2020 roku i w latach kolejnych”. (PAP)

Katarzyna Krzykowska

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *