Samorząd województwa przeznaczy środki unijne dla placówek medycznych na walkę z epidemią COVID-19

? Podejmujemy działania, by jak najszybciej umożliwić skierowanie do świętokrzyskich szpitali środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, na walkę z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą koronawirus.

Chcemy na te działania przeznaczyć 33 mln zł ? powiedział podczas konferencji prasowej transmitowanej online za pośrednictwem profilu facebook, wicemarszałek województwa Marek Bogusławski. O wsparciu finansowym dla placówek medycznych mówili także dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Jacek Sułek oraz Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

? Chcemy, by środki z Unii Europejskiej mogły być maksymalnie szybko przekazane do placówek medycznych ? tłumaczył wicemarszałek Marek Bogusławski. ? Chodzi o wsparcie finansowe dla szpitali, umożliwiające im zakup niezbędnego sprzętu do ratowania zdrowia i życia zarażonych koronawirusem, oraz żeby kupić środki ochrony osobistej dla pracowników szpitali, ratowników, lekarzy i pielęgniarek ? dodał wicemarszałek.
? Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań, związany z możliwością wykorzystania środków przekazanych na walkę z koronawirusem ? powiedział dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Jacek Sułek. ? Mamy koncepcję, by te pieniądze przekazać do jednostek medycznych, z którymi mamy już otwarte umowy o dofinansowanie. To Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze. Rozszerzylibyśmy zakres finansowania zakupów dla tych placówek o działania, związane z przeciwdziałaniem epidemii. Na takie kroki najpierw musi wyrazić zgodę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju i Komisja Europejska. Liczymy na to, że te opinie prawne pojawią się w ciągu kilku dni i że już w przyszłym tygodniu uruchomimy środki finansowe ? dodał Jacek Sułek.
Otwarte umowy na dofinansowanie zakupów samorząd województwa świętokrzyskiego ma także ze szpitalami powiatowymi w Sandomierzu, Końskich oraz w Staszowie. Jest więc możliwe, by również z tymi placówkami szpitalnymi podpisać umowy o zwiększeniu dofinansowania i przekazać dodatkowe środki finansowe. By umożliwić skorzystanie z pieniędzy innym szpitalom, zawierane byłyby przez dyrektorów wymienionych placówek umowy partnerskie ? ze szpitalami w Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie, Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej, Włoszczowie, Jędrzejowie, Busku-Zdroju, Pińczowie i Kazimierzy Wielkiej.
? Mówimy o kwocie około 33 mln zł unijnego wsparcia ? powiedział dyrektor Jacek Sułek. ? Około 20 mln zł skierowane byłoby do placówek podległych samorządowi województwa, a 13 mln zł do szpitali powiatowych. Będziemy negocjować przyznanie wyższych kwot na pomoc w walce z koronawirusem. Na chwilę obecną nie mamy możliwości z tej puli przekazania wsparcia finansowego dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej, czyli przychodni. Pozostały jeszcze niewykorzystane pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego na działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Pomyślimy, czy uda się wykorzystać je i uruchomić projekt pozakonkursowy, w ramach którego zakupione zostałyby środki ochrony osobistej, dystrybuowane potem do placówek POZ ? wyjaśnił dyrektor Jacek Sułek.
? Również z budżetu województwa kierujemy pieniądze na walkę koronawirusem ? zapewniła Bogumiła Niziołek, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. ? W ubiegłym tygodniu rozwiązane zostały dwie rezerwy celowe, podpisujemy umowy z naszymi podmiotami medycznymi, by przekazać im pieniądze na pokrycie najpilniejszych potrzeb na zakupy, związane przeciwdziałaniem epidemii.
Jak przypomniał wicemarszałek Marek Bogusławski, podejmowane działania są możliwe dzięki przyjętemu podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa ?Planowi działań związanego z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem?.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *