Złamali kwarantannę

43-latek został objęty obowiązkową kwarantanną i wskazał miejsce, gdzie będzie ją odbywał.

Niestety, tylko w czasie jednego weekendu funkcjonariusze dwukrotnie stwierdzili naruszenie przez niego zasad.

 -Policjanci nie zastali mężczyzny pod wskazanym adresem. Z 43- latkiem nie było kontaktu, nie zastosował się także do algorytmu kontroli osób poddanych kwarantannie ?informuje nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach.

W nocy z soboty na niedzielę policjanci ponownie pojawili się w rejonie wskazanego bloku i zauważyli tam 43-latka pod wpływem alkoholu. Mężczyzna oświadczył stróżom prawa, że według niego nie podlega już kwarantannie, gdyż minęły 2 tygodnie. Jednak mundurowi potwierdzili, że 43-latek został wpisany na wykaz osób 20 marca, a więc od tego czasu minęły nie 2 tygodnie, a 2 dni.

Przypominamy, że kwarantanna jest działaniem służb sanitarnych, mającym na celu zapobiegnie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Każda osoba, która nie stosuje się do takich zaleceń musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 116 Kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację, będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu.

W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli np. osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie przepisom wynikającym z Kodeksu karnego. W takim przypadku grozi kara do lat 3 w przypadku nieumyślności, lub nawet do lat 8, jeżeli sprawca działa świadomie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *