17 nowych zakażeń koronawirusem, łącznie 901

Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u kolejnych 17 osób. Łączny bilans wzrósł we wtorek wieczorem do 901 przypadków – podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.
Resort zdrowia poinformował, że wszystkie nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z woj. dolnośląskiego.
Spośród 901 zakażonych, 10 osób zmarło.
Wcześniej we wtorek ministerstwo przekazało, że liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa wynosi 1479, a objętych kwarantanną 62 tys. 511. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju to 104 tys. 529; zaś objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 53 tys. 426 osób.
Mateusz Roszak


Badania laboratoryjne potwierdziły we wtorek koronawirusa u 152 osób – to najwyższy bilans dzienny od wybuchu epidemii. Łączna liczba zakażonych w Polsce wynosi 901 przypadków, spośród nich 10 zmarło – wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia.

Najwięcej nowych przypadków stwierdzono we wtorek w woj. mazowieckim – 37. W woj. dolnośląskim stwierdzono 33 przypadki, w łódzkim – 18, małopolskim – 16, śląskim i zachodniopomorskim po 10, podkarpackim – 7, lubelskim – 6, lubuskim – 5, warmińsko-mazurskim – 4, opolskim i wielkopolskim po 2, kujawsko-pomorskim i pomorskim po 1.

MZ podało również we wtorek, że w szpitalu w Cieszynie zmarła dziesiąta osoba zakażona koronawirusem. To 71-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

We wtorek po południu MZ poinformowało, że liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa wynosi 1479, a objętych kwarantanną 62 tys. 511. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju to 104 tys. 529; zaś objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 53 tys. 426 osób.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany, to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną, dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie ? liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować stan zdrowia. 

Danuta Starzyńska-Rosiecka

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *