Odpowiedzi na pytania, co wolno zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, np. rekreacyjna jazda na rowerze; czy restauracje nadal będą wydawać posiłki na wynos; czy potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy ? m.in. na te pytania odpowiada rządowy portal gov.pl/koronawirus.
By ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedno z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi.
Na portalu gov.pl/koronawirus znalazły się częste pytania dotyczące zmian wraz z odpowiedziami. Poniżej wybrane z nich.
– Do kiedy będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia?
Do soboty 11 kwietnia 2020 r.
– Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?
W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie może pozwolić uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.
– Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?
Tak. Nie zostaje zawieszona. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzono jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.
– Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?
Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzono jednak nowe zasady – na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).
– Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?
Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).
– Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?
Tak. Nie zamyka się sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.
– Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?
Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.
– Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.
– Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?
Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.
– Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?
Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.
– Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?
Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży – czy jedziemy do pracy, czy wracamy z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.
– Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać m.in. o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych.
Katarzyna Lechowicz-Dyl

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Odpowiedzi na pytania, co wolno zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa

 • 25/03/2020 at 07:37
  Permalink

  Są jeszcze istotniejsze pytania :
  – dlaczego nie ogłasza się stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju – przecież obecna sytuacja jest niezwykłą sytuacją nas wszystkich
  -czy na podstawie medialnych wypowiedzi premiera i ministra można egzekwować naruszenie wydanych zakazów – w wydanym rozporządzeniu brak szczegółowego wykonywania restrykcji wobec osób naruszających obecne zalecenia ministra
  Mamy gotowe szczegółowe przepisy wykonawcze dotyczące zachowania się ludności i szczegółowy tryb postępowania wobec osób naruszających nakazy i zakazy stanu klęski żywiołowej , wszystko uchwalone zgodnie z Konstytucją i prawem a tu widzimy omijanie wprowadzenia tego stanu wyjątkowego poprzez rozporządzenia z wieloma wieloma wyjątkami. I tu kolejne pytanie : dlaczego ?
  Odpowiedź jest jednoznaczna i oczywista – w okresie stanu wyjątkowego,klęski żywiołowej nie wolno przeprowadzać żadnych wyborów…
  Ja podporządkuję się wszelkim zaleceniom żeby tylko wziąć udział w hamowaniu rozprzestrzeniania się tej zarazy.

  Reply
 • 25/03/2020 at 16:23
  Permalink

  To bardzo dobrze ze martwisz sie o uczciwosc. Nalezy wykidac Kidawe, zeby sie juz nie musiala kompromitowac i pozostalych kandydatow z tych wyborow rowniez, bo i tak nie maja z Duda szans. Jesli maja odrobine honoru i trzezwego spojzenia na stan rzeczy, to sami powinni zrezygnowac z wyborow, na rzecz prezydenta. I pwinnismy optowac na rzecz bardziej slusznego wykorzystania zaoszczedzonych srodkow z i tak bezsensownej nie mogacej nic zmienic co do prognozowanego wyniku kampani, na wyzsze cele spoleczne, zamiast trwonic je na bezsensowna kampanie. W wyjatkowej sytuacji mozemy sie oprzec na sadazach, ktore zwykle nie odbiegaja znaczaco, a wrecz sa bardzo podobne do rzeczywistego stanu, gdyby wybory sie odbyly. A za zaoszczedzone pieniadze nalezy pomagac tym ktorzy stracili prace. Ponad to, pracownikom budrzetowki tym ktorzy zawiesili dzialalnosc, nie liczac nauczycieli, obnizyc pensje do minimum, np. prokuratorom, bo za darmo nikt nkomu nie placi i tak samo powinno byc w budrzetowce. Zaosczedzone pieniadze nalezy przeznczyc na wsparcie dla uczniow, ktorzy ucza sie teraz online. Nie wszyscy maja komputery i internet. Stanu kleski sie nie oglasza, bo wierzy sie w rozsadek i odpowiedzialnosc Polakow. Polacy to nie bydlo, ktore powinno sie prowadzac za kolko w nosie. Tym ktorzy sie nie stosuja do kwarantanny, zasadone zostana kary. Malo?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *