Gdzie do dentysty? Stomatologia na wagę złota

Podczas dyżurów redakcyjnych czytelnicy często zadają pytania, dotyczące możliwości skorzystania z usług stomatologa.
-Męczy mnie ból zęba od kilku dni. Ząb jest do usunięcia, jednak nikt nie chce tego zrobić. Stomatolog, do którego chodziłem, zawiesił swoją działalność. Nie wiem, co mam robić? W szpitalu też nie ma możliwości usunięcia zęba. Dowiedziałem się, że jedynie w ośrodkach specjalistycznych, ale gdzie takie są ?pyta czytelnik.
Po wprowadzeniu stanu epidemicznego wiele wątpliwości mieli sami dentyści i ortodonci, posiadający kontrakty w ramach NFZ: czy zamykać gabinety, czy też nie?
Jak mówi rzecznik NFZ w Kielcach Beata Szczepanek, to indywidualna decyzja każdego stomatologa czy ortodonty. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, więc są to najbardziej narażone na zakażenia grupy lekarzy, więc jeśli stomatolog obawia się, może bez żadnej konsekwencji zawiesić działalność. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło także zalecenia postępowania przy udzielaniu stomatologicznych, ortodontycznych i protetycznych w sytuacji ogłoszonego stanu epidemii. W pierwszym punkcie zalecane jest ograniczenie działalności gabinetów stomatologicznych. W kolejne punkty zalecenia zawierają szereg warunków, które zarówno pacjent, jak i stomatolog muszą spełnić. Chodzi tu głównie o zabezpieczenie w postaci środków ochrony osobistej zarówno pacjenta, jak i lekarza oraz gabinetu. Większość stomatologów w naszym mieście zrezygnowała ze świadczenia usług, zarówno prywatnych, jak i w ramach kontraktu z NFZ. Przyczyną są obawy o zakażenie, lecz także wysokość kosztów ponoszonych przy spełnieniu zaleceń ministerstwa zdrowia. Stomatolog czy ortodonta przy każdorazowej wizycie musi posiadać: kombinezon, maseczkę FFP3, gogle i przyłbicę oraz rękawiczki. Są to obecnie towary deficytowe, których cena jest wysoka. Stąd jednorazowe wyposażenie stomatologa to koszt powyżej stu złotych, zaś wycena procedury w ramach kontraktu, polegająca na przyjęciu pacjenta, zdiagnozowaniu problemu bez podejmowania większych zabiegów, to 11 ?15 zł.
Stąd stomatolodzy póki co nie decydują się na otworzenie swoich gabinetów. Dlatego też pacjentów z problemami stomatologicznymi przybywa. Obecnie w naszym regionie działa 106 gabinetów, które nie zawiesiły działalności na czas epidemii. W Starachowicach funkcjonuje również Dentobus, pogotowie dentystyczne. W naszym mieście działają trzy gabinety stomatologiczne. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, pacjent, który wymaga interwencji dentysty, musi najpierw skontaktować się telefonicznie z gabinetem, po telefonicznej weryfi kacji, stomatolog decyduje o przyjęciu pacjenta i jego formie.
Pacjentów, i tylko w sytuacjach pilnych w powiecie ostrowieckim oraz opatowskim, przyjmuje kilku stomatologów. Według Krajowego Konsultanta w dziedzinie stomatologii na leczenie w trybie pilnym mogą liczyć jedynie pacjenci wykazujący: zmiany nowotworowe, ostre postacie zapaleń w obrębie jamy ustnej i tkanek przylegających oraz procedury takie, jak nacięcie ropnia okołowierzchołkowego i/lub przyzębnego, ekstrakcja zęba będącego przyczyną ropnia, zaopatrzenie pacjentów urazowych.
Leczenia w trybie przyspieszonym wymaga: usunięcie torbieli, ekstrakcja zęba z bólem, zaopatrzenie w doraźną pomoc z zakresu stomatologii zachowawczej (utracone wypełnienie z ostrymi brzegami lub ostrymi brzegami korony zęba, utracony opatrunek), endodontyczne (utracony opatrunek, zakończenie leczenia), protetyczne (uszkodzenie protez stałych i ruchomych), ortodontyczne (utrata zamka, uszkodzenie ligatury, uszkodzenie łuku, utrata retencji).
Wykaz gabinetów stomatologicznych w powiecie ostrowieckim i opatowskim, do których można zwrócić się o pomoc w ramach kontraktu z NFZ:

Bodzechów ul. Szkolna 7 Anna Jakubowska – Sieradzka tel. 601 661 431

Bałtów 32A N-DENT Praktyka Stomatologiczna Grzegorz Nawrocki tel. 41 264 10 16

Jakubowice 48 Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej tel. 15 861 26 19

Kunów ul. Warszawska 46 A Indywidualna Praktyka Stomatologiczna Iga Reszczyk tel. 506 707 608

Ostrowiec Świętokrzyski NZOZ ?MEDIS -MED? Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy Os. Ogrody 28 tel. 41262 46 45

Ostrowiec Świętokrzyski Prywatny Gabinet Stomatologiczny Marzena Przysucha ul. Słowackiego 23 tel. 41 247 99 74

Ożarów Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Spacerowa 10 tel. 15 861 10 19

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *